Basketbol

Spor Bakanı Kasapoğlu: Daha zinde olacağız

Başkent ’te gerçekleşen dev zirvede askıya alma kararı çıktı. 4 federasyonla yapılan toplantının ardından alınan kararı Spor Bakanımız Muharrem Kasapoğlu açıkladı. Bakan, “Salgının kontrol altına alınamadığı birçok ülkede müsabakalar durdurulmuş, uluslararası organizasyonlar askıya alınmış, etkinlikler iptal edilmiştir. Biz de ilgili kurumlarımızın tamamıyla gerçekleştirdiğimiz toplantılarda, alacağımız önlemleri kesintisiz güncelliyor ve seri bir şekilde uygulamalar ortaya koymaya azami özen gösteriyoruz. Birçok ülke olgu sayıları binlerle, ölü sayısı onlarca hatta yüzlerce olduğunda zeka bırakın liglerin tatil edilmesini, seyircili oynatmaya devam etmişlerdi. Ancak biz liglerin seyircisiz oynatılma kararını ülkemizde yalnızca bir vaka varken aldık. Bu kararı vaka sayısına kadar en erken alan ülkeyiz. Salgının mevcut durumu ve günün koşulları dikkate alınarak, bu tebdirlerde bir güncelleme söz konusu oldu” diye konuştu.

‘Sağlık Durumu durumları peşine düşüp takip edilecek ’

Liglerin ertelendiğini belirten Kasapoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında gerçekleştirilen Koronavirüs Değerlendirme Toplantısı ’nda ve akabinde yapılan görüşmeler neticesinde; hentbol, voleybol, basketbol ve futbol liglerinin tamamının salgına karşın alınan tedbirler zarfında ertelenmesine karar verilmiştir. Liglerin oynanmayacağı bu zamanın, tüm branşlarda bir zirve kaybı değil; yenilenme, toparlanma için bir fırsat olduğu kanaatindeyiz. Türk sporunu yarınlarda fazla daha güçlü kılmak en kayda değer hedefimizdir. Gerekli nedenler dıştan sporcular yurt dışına gönderilmeyecek yurtdışından gelenler ise 14 gün kuralına yerinde hareket etmeleri sağlanacak. Kulüpler tarafından sporcu, antrenör ve çalışanlarının sıhhat durumları hassasiyetle peşine düşüp takip edilecek” biçiminde konuştu.

Özdemir: ‘Taraftarla döneceğiz ’

Durdurma kararı sonrası laf alan TFF Başkanı Nihat Özdemir, “Bakanımızın da daveti üstüne çok verimli bir buluşma gerçekleştirdik. Bir Takım kararlar aldık. Bakanımız ’ın da söylediği gibi liglerimizi erteledik. Yapacağımız araştırmalar sonucunda tarih belirlenecek. Süper Lig, 1. Lig ve daha alçak liglerin birlikleriyle çalışmalar yaparak taraftarlı maçlarla dönmek istiyoruz. Takvimi ülkemizin de olumlu gidişiyle belirleyerek en kısa sürede herkese açıklayacağız. Bunun için bir egzersiz grubu kurduk. Niyetimiz maçları 27 Haziran ’a kadar seyircili bir şekilde bitirmek” dedi.

Sepil: ‘Tek ses halinde devam’

Kulüpler Birliği Başkanı Mehmet Sepil ise şunları söyledi: “Bugün yaptığımız bu toplantıda alınan karar bizim kulüpler olarak desteklediğimiz bir karar. Maçlarda bulunması gereken cümbür cemaat açısından bu tedbiri olmak zorundaydık. Yapılan toplantıda herkesin iki taraflı fikirde olduğunu gördük. Çoğunlukla aynı duyguları paylaştık. Burada meslek bitmiyor. Çabuk bir şekilde futbol konusunda çalışma yaparak bu süreci nasıl yürüteceğimizi konuşacağız. Kulüp başkanlarını toplantıya çağıracağım ve süreci konuşacağız. Tüm ayrıntıları TFF ile tek bir ses haline getireceğiz.”

Türkoğlu: Mutlu olduk

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, durdurma kararının peşinde açıklamalarda bulundu. “Maçların erteleniyor olduğunu duymak, bizi fiilen mutlu etti” diyen Türkoğlu, “Afiyet dediğimiz süreçte, devlet olarak tüm adımların atılmış olması bizi fazla mutlu etti” ifadelerini kullandı.

Üstündağ: ‘En büyük zararı biz gördük ama… ’

Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, “Kulüplerimizle planlı, programlı ve birlikte hareket edeceğiz. Bunu en kısa sürede atlatacağız. Bu konuda belki de en büyük zararı gören federasyon biziz lakin üstesinden hep beraber geleceğiz” sözlerini sarf etti.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı