Süper Lig

SON DAKİKA | Süper Lig ’in başlangıç tarihi muhakkak oldu! Süper Lig ne süre başlıyor?

TFF, corona virüsü salgını sonrası ara bahşedilen Süper Lig’in açılış tarihi ile ilgili son kararını verdi. TFF Başkanı Nihat Özdemir, liglerin 12 Haziran tarihinde tekrar başlayacağını açıkladı. Nihat Özdemir, ligleri temmuz ayı sonunda son vermek istediklerini de sözlerine ekledi.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir, corona virüsü sonrası ertelenen liglerin tekrar başlayacağı tarihi canlı yayında açıkladı.

Video konferans aracılığıyla gerçekleştirilen basın toplantısında Nihat Özdemir, şimdilik edinmek kaydıyla, Süper Lig, TFF 1. Lig, 2. Lig, 3. Lig ve Bölgesel Acemi Ligler ’de (BAL) maçların 12-13-14 Haziran haftasında başlatma kararı alındığını duyurdu. Nihat Özdemir, liglerin 26 Temmuz tarihinde tamamlamayı düşündüklerini de belirtti.

Liglerin 12 Haziran tarihinde başlamaması halinde ellerinde başka senaryoların olduğunu da söyleyen Nihat Özdemir, maçların şifreli yayınlanacağını açıkladı.

Nihat Özdemir ’in açıklamalarından satır başları şöyle:

– Beş ay geçmesine halen corona virüsü etkisini sürdürüyor. Bu süreci birlikte ve beraberlikle asgari kayıpla atlatmaya çalışıyoruz. Tedbirlerden vazgeçmeden yolumuza devam etmemiz gerekiyor. Yaşanan bu süreçten Türk futbolu da haliyle etkilendi.

– Türkiye ’de 11 Mart ’ta birincil vakanın görünmesinin gerisinde maçları seyircisiz oynattık. İlk ölüm vakasından sonra da ligleri erteledik. Önlemler konusunda her adımı attık.

– Sağlık kurulumuz futbolun oynanması için tüm tedbirleri aldı ve bunları kamuoyuyla paylaştık. Buna güne kadar liglerimizin dinç bir şekilde tamamlanması için çalıştık. Önce sağlığı düşündük. Futbolumuzun bu krizden en düşük şekilde etkilenmesi için çalışıyoruz.

“7 HAFTA SONU 1 HAFTA İÇİ PROGRAMI YAPACAĞIZ”

– Bu süreçte Spor Bakanımızla karşılıklı çalıştık. Kulüplerimizin fikirlerini aldık, devletimizin bütün kurumlarıyla irtibatımızı sürdürdük. Son olarak Sağlık Durumu Bakanımız Fahrettin Koca ile görüştük. Fikirlerini bizimle paylaştığı için ona teşekkür ediyorum.

–  Şimdilik olmak kaydıyla ertelenen Süper Lig, 1. Lig, 2. Lig, 3. Lig ve Yöresel Acemi Ligler ’i 12-13-14 Haziran haftasında başlatma kararı aldık. Ligleri temmuz ayı sonunda bitirmeyi planlıyoruz.

– Süper Lig ’i 26 Temmuz ’da sonlandırmayı düşünüyoruz. 7 hafta sonu ve 1 hafta içi programı yapacağız.

–  Ağustos ayında da Şampiyonlar Ligi finaline konut sahipliği yaparak sezonu hoş bir şekilde taçlandıracağız.

“MAÇLAR ŞİFRELİ YAYINLANACAK”

– beIN Media, Süper Lig için büyük arz ödüyor. Bu maçları şifresiz olarak yayınladıkları zaman bazı hukuksal olayların ortaya çıkabileceği bariz. Bazı üyeler para vermişken, bir takım kesim ise para vermeden izlemiş olacak. Bu durum da hukuksal bir konu doğuruyor.

– ZTK ’da 3 maçımız kaldı. Birer güya final rövanş ve final maçımız var. Bunları da programın içine dahil edeceğiz. Kulüpler ve yayıncı kuruluşla görüşmeler devam ediyor.

– Tek şehirde futbol oynamak TFF ’nin hiçbir zaman gündemine gelmedi. Bu bizim dışımızda konuşulan konuydu. Cümbür Cemaat kendi stadında oynayacak.

– Süper Lig ’deki 18 takımdan 13-14 ’ü liglerin oynanmasını istiyor. TFF 1. Lig ’den ise 11 takım sürdürmek istiyor.

– TFF Afiyet Kurulu ’nun yayınladığı protokole kuvvet diyenler var. Biz en düşük hasar göreceğimiz protokolü yayınladık. Bizim belli başlı hedefimiz bunlara aktarmak. Lakin bu sefer Sağlık Durumu Bakanlığı ve Bilim Kurulu ’nun bize yollayacağı yeni protokolü yayınlayacağız. Buna adapte etmek zorundalar.

“BİR KİŞİDE BİLE CORONA VİRÜSÜNE RASTLANIRSA…”

– Evet Ankaragücü ’nde corona virüsüne rastlanmıştır. Kendi başımıza karar alarak yola devam etmek istemiyoruz. Biz bakanlığın vereceği önerilerle başlayacak. Futbolun nasıl oynanacağına dair bilgileri bülten halinde paylaşacağız kamuoyu ve kulüplerle.

–  Alacağımız önlemlere rağmen bir kişide bile corona virüsüne rastlanırsa o gün durumu bakanlıkla değerlendirip ona kadar bir yol haritası belirleyeceğiz.

– Kulüpler Birliği ve alt ligleri de taşıyan vakıflarla da görüşmelerimizi sürdüreceğiz. Bilim Kurulu ve Sağlık Durumu Kurulu ile görüşüp nasıl önlemler alınacağını görüşüp ligleri başlatacağız.

– UEFA ve FIFA ile sürekli görüşmedeyiz. Onların önümüzdeki ödeyeceği bedeller var. Ulusal takım ve ulusal takımlara oyuncu gönderen takımlar açısından. Bu ödemelerin öne çekilmesini istedik. Onlar da bunları ellerinden geldikçe öne çalışmaktadırlar.

– 11 Haziran 2021 ’de de EURO 2020 başlayacak. UEFA bizden 25 Mayıs 2021 ’de liglerin bitmesini istiyor. Bunları düşünerek ne değin ara vereceğimizin hesabını kitabını yapıp karar vereceğiz.

– Tüm kulüplerimizin gelirlerinde azalmalar oldu. böylece masraf limitleri düzenlenecek. Her şirket gibi yayıncı kuruluş da kazanç kaybına uğramıştır. Bunun için beIN Sports ’un sezon sonuna kadar 588 milyon TL gibi bir ödeme var. Bununla ilgili mülâkat var. Onlar da ligin başlamasını istiyorlar. Görüşmelerimiz devam ediyor.”

 

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı