Basketbol

SON DAKİKA! Cumhurbaşkanı Erdoğanın konuşması sona erdi! Ligler

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Çankaya Köşkü’nde Corona Virüsle Mücadele Eşgüdüm Toplantısı yapıldı. Corona Virüsle Çaba Eşgüdüm Toplantısı’nda çoğu manâlı konu masaya yatırılırken, spor müsabakalarının kaderinin de bu toplantıda çizildi.

Corona virüsü değer biçme toplantısında alınan tedbirlerin aralarında, spor müsabakalarını askıya alma konusu yer almadı. Türkiye’de ligler seyircisiz oynanmaya devam edecek.

‘İşlerin yoluna girmeye başladığı dönemde ipin ucunu asla bırakamayız’

Toplantı öncesi açıklamalarda yer alan Erdoğan, “(Koronavirüs) Günlük hayatı durma noktasına getiren böyle bir sürecin böylece fazla boyutu yanında önemli ekonomik sonuçları da ortaya çıkacaktır.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ağustos 2018’de yaşadığımız kur, faiz, enflasyon saldırısının etkilerinden kurtulmaya, işlerin yoluna girmeye başladığı dönemde ipin ucunu katiyen bırakamayız.” şeklinde konuştu.

Erdoğan, “Petrol fiyatlarının düşüşüyle benzer olarak finans alanında yaşanan gelişmeler de ülkemize ek avantajlar sağlayacaktır.” dedi. Erdoğan, “Milletimizi iyi bilgilendirir, hastalığı sıkı şekilde yoklama aşağı tutarsak umduğumuzdan da hoş bir tablo bizi bekliyor.” ifadelerini kullanarak şöyle konuştu: “Kayda Değer olan hastalığın bizi yenmesine fırsat vermeden hem tıbbi olarak virüsün keza de psikolojik ve idareli etkilerinin üstesinden gelebilecek dirayeti ortaya koyabilmemizdir.”

Toplantının sona ermesinin gerisinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ulusa seslendi:

“Salgınlar, büyük siyasi, sosyal, idareli dönüşümlerin tetikleyicisi olmuştur. Yakın zamanda dünyamız, 2002 yılında SARS ve 2012 yılında MERS adı bahşedilen salgın hastalıklarla mücadele etmiştir. İnsan hakları savunuculuğunu kimselere bırakmayan bazı ülkelerin, salgını kendi haline bırakarak, ‘ölen ölür kalan sağlar ile devam ederiz’ anlayışıyla hareket ettiğini görüyoruz.”

Türkiye’yi en büyük güçlerden biri haline getirmek için çok çalışacağız’

”Büyük Türkiye hedefiyle, 2023 ve 2071 hedefleriyle inşallah Türkiye’yi en büyük güçlerden biri haline getirmek için fazla çalışacağız. Her ülke COVID19’a aleyhinde kendi yöntemleriyle mücadele etmektedir. Kimileri sınırlarını kaparken, kimileri de yayılmasına izin edip doğal bağışıklık oluşması gibi metodları seçim etmiştir. Bugün itibarıyla dünyada Kovid-19 hastalığı teşhis edilen birey sayısı 200 bine, hastalıktan dolayı ölen kişi sayısı 8 bine yaklaşmıştır.” 

‘Lise ve üniversite imtihan tarihlerini ileri alabiliriz’

”20 Ocak’tan itibaren Türkiye’ye Dünyada ilk bulgular saptanan ülkelerden gelen herkesi uçaklardan iner inmez taramaya başladık. Wuhan’daki Türkleri askeri uçaklarla Türkiye’ye getirerek karantinaya aldık. Bu getirdiğimiz vatandaşlarımızdan kimsede bulguya rastlanmadı. Altyapısı uygun mesleki liselerimizi cerrahi maske üretebilir ülkü getirdik. Liselere Geçiş Sınavı ve üniversiteye giriş sınavının soru hazırlıkları da, tatil süreleri göz önünde bulundurularak yapılacaktır. Gelişmelere göre, bu sınavları da ileri bir tarihe ertelemeyi gündemimize alabiliriz.”

‘Kimse evinden çıkmamalı, kimseyle temas etmemelidir’

“Dün itibariyle Kovid-19 testi fazla meydana çıkan sayısı 98’e çıkarken, maalesef 89 yaşındaki bir vatandaşımızı kaybettik. Vatandaşlarımıza yanına varılmaz pahada fiyatlarla mülk satmaya çalışan firmalara karşın denetimleri yoğunlaştırdık ve cezai müeyyideleri etkinleştirdik. Milletimizden ricam, koronavirüs tehlikesi geçene değin mümkün olduğunca evden çıkmayın. Mecburiyeti olmayan hiçbir vatandaşımız, önlem ortadan kalkana değin evinden çıkmamalı, kimseyle bağlantı etmemelidir. İşleri biten vatandaşlarımız, mesaisi bittikten sonra anında evine dönmeli ve eve girer girmez ellerini yıkamalıdır.”

‘Kovid-19 teşhis kiti konusunda çok iyi bir üretim potansiyelimiz var’

”65 yaş üstü vatandaşlarımıza kolonya ve maske dağıtacağız. Bu insanlarımızın süreci dinç şekilde geçirmesi için elden ne geliyorsa yapılacaktır. Emeklilerimizin ödemeleri için evden çıkmalarına lüzum olmayacak biz onların ayağına gideceğiz ve ödemelerini evlerinde yapacağız. Kovid-19 tanı kiti konusunda bir üretim potansiyelimiz var. Çoğu Avrupa ülkesi lideriyle de bu konuyu ele aldık.”

‘100 milyar liralık bir kaynak setini devreye alıyoruz’

”Ekonomik İstikrar Kalkanı adını verdiğimiz bir paketle, KOVİD-19 salgınının etkilerini azaltmak için toplamda 100 milyar liralık bir kaynak setini devreye alıyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı