Süper Lig

Sivasspor’a koronavirüse karşı bilgilendirme

Süper Lig ekiplerinden Demir Grup Sivasspor’da futbolcular, teknik ekip ve kulüp çalışanları, yeni müşteri koronavirüse (Kovid-19) aleyhinde bilgilendirildi.

Kulüpten yapılan açıklamaya kadar, kulüp buluşma salonunda Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Seyit Ali Büyüktuna kadar koronavirüs hakkında bilgilendirme sunumu gerçekleştirildi.

Toplantıda, solunum yolu enfeksiyon hastalıklarına sebep olan koronavirüsün insan üzerindeki belirtileri ve bu virüse karşı alınması gereken tedbirler anlatıldı.

Koronavirüsün çok süratli yayıldığını gösteren Büyüktuna, virüsün 2 ile 14 gün içerisinde belirtilerini gösterdiğini aktardı.

Hastalığın belirtileri hakkında da veri veren Büyüktuna, “Düşmeyen alev, kuru öksürük ve 5 ile 6’ncı günden sonradan denetim edilemeyen nefes darlığı… Bazı hastalarda çok hafif de olsa boğaz ağrısı ve burun akıntısı olduğu görülmüştür.” açıklamasında bulundu.

Büyüktuna, kişisel temizliğe fazla uyarı edilmesi gerektiğini, havaların ısınmasıyla virüsün canlı kalma süresinin azalacağını oysa dünyada güney yarım kürede kış yaşanacak olması sebebiyle virüsün ayrıntılarıyla ortadan kalkmasının beklenmediği açıklama etti.

Programda Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Başhekimi Prof. Dr. Ömer Tamer Doğan da yer aldı.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı