Süper Lig

Sedat Doğan: Ligleri oynatana hapis cezası gelebilir

Eski Galatasaray yöneticisi Sedat Doğan, ligleri her koşulda oynatma kararı alan TFF’ye uyarılarda bulundu.

Liglerin her şartta oynanacağını ifade eden Türkiye Futbol Federasyonu’nu (TFF), eski Galatasaray yöneticilerinden Sedat Doğan, SÖZCÜ yoluyla uyardı. Kararın yasal riskler taşıdığını belirten Doğan’ın sözlerinden satır başları şöyle:

– TFF, futbolcular ve diğer personelin sosyal emniyet haklarını korumak, menfaatlerini gözetmekle yükümlüdür. Bu bağlamda futbolcular ve bütün ilgililerin sağlığının korunması, asli görevleri arasındadır.

– Futbolcuların yüksek efor gerektiren antrenman ve maçlara, en temel korunma önlemi olan maske takarak çıkmaları olası görünmüyor. Maskesiz yapılacak her türlü aktivite insan sağlığının ciddi bir şekilde tehlikeye girmesine sebep olacaktır.

– Tehlikeyi görmezden gelerek maçları oynatmak hastalanmaya, yaralanmaya veya ölüme sebebiyet verebilir. Bu, Türk Ceza Kanunu’na (TCK) göre kabahat teşkil edebilir ve hapis cezaları söz konusu olabilir.

– Federasyonun kasıtlı bir yaralamayı (hastalanmayı) düşünmeyeceğinden hareketle… Taksirli yani tedbirsizlik sebebiyle yaralama suçundan (TCK Madde 89) veya daha kötüsü taksirle ölüme sebebiyet saptamak (TCK Madde 85) suçundan değerlendirme yapılabilir.

– Yüzlerce maçta yeni vakalar ortaya çıkabileceğinden, suça verilecek cezalar TCK’nın zincirleme kabahat hükümleri ya da hakiki içtima hükümleri çerçevesinde ağırlaşabilir.

– Ceza hukuku açısından baktığımızda, kararların alınmasına karşın olumlu oy kullanan her üyenin ve alınan kararın uygulanmasından sorumlu olan başkanın, doğacak neticelerle alakalı cezai sorumluluğu bulunmaktadır.

“KARAR İÇİN TELAŞ ETTİLER”

“Ben bir hukukçu olarak kararların son derece aceleyle alındığı ve hukuk gözlüğü ile değerlendirilemediği kanaatindeyim. Bu sebeple konuyu haberdar olan hukukçuların yanı sıra doktorlar ve ekonomistler kadar konunun değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. TFF bu yönde bir çalıştay düzenleyebilir. Bugün bir belayı savalım derken daha büyük belaları ağırlama etmemek gerekir.”

“KULÜPLER TAZMİNAT ÖDEYEBİLİR”

“İş Kanunu 77/1 gereği işverenler, meslek uygun meslek sağlığı ve güvenliğini temin etmek için her türlü tedbiri olmak zorunda. Borçlar Kanunu 417/2 de bu hükme paralel hüküm koymuştur. Kulüplerin yalnızca mevzuatta belirtilen önlemleri almaları tatmin edici değildir. Kulüpler mevzuatta öngörülmemiş ancak bilimsel ve teknolojik gelişmelerin zorunlu kıldığı diğer iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin olarak önlemleri almakla da yükümlüdür. Futbolcuların veya öteki personelin hasta olarak meslek göremez ışık halkası gelmeleri ya da ölüm durumunda kulüplerin tazminat yükümlülükleri ortaya çıkabilir.”

“BEYAZ SEZON OLABİLİR”

“Liglerin oynanmamış kabul edilmesi gerekir düşüncesindeyim. Zira kimin kazanan olacağı, kimin kümede kalacağı muhakkak yok. Takımların parasal yargı edişleri açısından şunu önerebilirim: Geriye kalan dönemde dağıtılacak olan maç başı puan karşılığı ve yayınlama haklarından gelen primler bir havuzda toplanır ve paylaştırılır.”

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı