Süper Lig

Rıza Çalımbay liglerin yeniden başlamasına aleyhinde

Demir Grup Sivasspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, “Önemli olan insan sağlığı. En iyisi risk olmadan ligleri açılmak gerekiyor. Birkaç olgu varken, maçları iptal ettik. Derhal vakalar varken maçları oynatmaya çalışıyoruz” dedi.

Yeni herif corona virüsü (Kovid-19) salgını nedeniyle liglere verilen arada Demir Grup Sivassporlu futbolcular, belirlenen kurallar dahilinde kulüp tesislerinde gruplar halinde çalışmaya devam ediyor. Test sonuçları negatif meydana çıkan kulüpte teknik direktör Rıza Çalımbay, açıklamalarda bulundu.

Rıza Çalımbay, Süper Lig karşılaşmalarının 12 Haziran ’da başlayacak olmasının erken küskün bir karar olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“60 güne yakın izin verildi. Kimse istediği antrenmanları yapamadı. Bu tembellik lige bahşedilen aranın hemen hemen iki katı. Bu yüzden sporcuların hazırlanması fazla baskı. Vakalar ve risk devam ederken liglerin başlatılması kendimce koskocoman yanlış. Tehlike yahut zaten biz oynamak istiyoruz lakin tehlike varsa da oynamak istemiyoruz, en minik riske girmek istemiyoruz. ‘Evden çıkmayın, mesafeyi koruyun, maske takın ’ deyip sonradan arkadaşları alıp oynatmamız biraz tezat oluyor. Risk tamamen bittikten sonradan futbol oynanması gerekiyor. Manâlı olan insan sağlığı. Uyarı etmemiz gereken bir sürü şey var. Futbolda temassız oynama gibi bir şansın değil. Antrenmanlarda bile ister istemez bağlantı oluyor. En iyisi tehlike olmadan ligleri başlatmak gerekiyor. Tehlike ve vaka varsa bence oynanmaması gerekiyor. Birkaç vaka varken, maçları iptal ettik. Şimdi vakalar varken maçları oynatmaya çalışıyoruz. Sıhhat Bakanımız Fahrettin Koca olsun, Bilim Kurulumuz olsun, çalışıyorlar. Güzel bir gidişat var. Futbolu bu riske katmak çok doğru yok.”

“TEKNİK ADAMLARIN FİKRİ ALINMADI”

Sporcuların pandemi sürecinden tedirgin olduğunu kaydeden Çalımbay, “Sporcuların yüzde 90 ’ı tedirgin, bu ortamda oynamak istemiyor. Bizde hiç antrenmana çıkmayan arkadaşımız var. Ona da saygı duyuyoruz. İyi bir etraf değil şu lahza. Herkes bitkin, gergin ve dalgın. Risk ortadan kalkınca futbolun o vakit başlaması lazım. 12 Haziran ’da liglerin başlatılmasına karar verilirken hiçbir teknik adamdan zihin alınmadı. Futbolun içinde olan, futbolu oynatan, arkadaşları motive etmeye çalışan bizleriz lakin bizlerle maalesef bir röportaj olmadı. Milli Ekip Teknik Direktörü Şenol Güneş ’i ve Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir ’i aradım. ‘Bizleri bir araya getirin, görüşelim ve güzel bir akıl bulalım ’ dedim lakin maalesef bunların hiç biri olmadı. Bana kadar Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği ve Türkiye Profesyonel Futbolcular Derneği de yeteri dek ağırlığını koyamadı. Oyuncuların taleplerini gündeme getiremediler. Doğru akıcı bir organize olunamadı” diye konuştu.

“LİGLER EYLÜL AYINDA BAŞLAYABİLİRDİ”

Hafta içinde çoğu futbol kulübünde Kovid-19 vakasına rastlanıldığının hatırlatılması üstüne Çalımbay, “Ligler başlayınca bu kadar artı vakanın çıkması durumunda liglerin oynatılması imkansız. Beşiktaş, Erzurumspor gibi takımlar 14 gün karantinada. Bir Takım arkadaşlarımız da böyle. Oyuncular darmadağın oldu. Nasıl lige hazırlanacaksınız ancak? Bana göre belirli bir süre kafa olarak dinlenmeleri gerekiyor. Benim kendi düşüncem ligler eylül ayında başlayabilirdi. Ligden önce 8 maç oynanabilirdi. Yüzde yüz çözüm bulunabilirdi. Sıkıştırıp oynatmak kendimce dürüst değil. Zeki bir şekilde karar vermemiz gerekiyor. Ligde en avantajlı takımlardan birisiyiz. Biz de lig oynansın istiyoruz lakin riskin az olduğu dönemde maçlar başlasın” ifadelerini kullandı.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı