Süper Lig

Rıdvan Dilmen Fenerbahçe ’nin yeni hocasını açıkladı

Ünlü futbol yorumcusu Rıdvan Dilmen Fenerbahçe’nin teknik direktörlüğe büyük ihtimalle Bjelica’yı getireceğini ve Emre Belözoğlu’nun da sportif direktör olacağını söyledi.

Rıdvan Dilmen, NTV ’deki %100 Futbol programında yorumlarda bulundu. Dilmen, Fenerbahçe ’nin yeni teknik direktörünün, sportif direktör ile birlikte büyük ölçüde emin olduğunu belirtirken, liglerin başlangıç süreci için yorumlarda bulundu.

TFF ’DE ÖNEMLİ İSİMLER VAR

ŞIMDI evimizdeyiz ve evde kalıp doğrusunu yapıyoruz. TFF ’nin diğerlerinden farkı, federasyonda çalışan 20 ’ye yakın kıymetli insan var. Ortopedistler var, bilim insanları var. Gözüken şu ki kimse tehlike olmak istemiyor. Özellikle böyle bir tereddüd varken… genellikle bir çekince var.

“OYNAMAK DÜRÜST DEĞİL” DEMİŞ

Şunu öğrendim. Ulusal Ekip Teknik Direktörü Şenol Güneş, 3-4 gün önce Türkiye Futbol Federasyonu ile yapılan toplantıda verdiği görüşte bu şartlarda oynanmasının dürüst olmadığını belirtmiş.

TARİHİ NETLEŞTİRMELİ

Bilim Kurulu ’nun verdiği rapor üzerinden, TFF ve Kulüpler Birliği birlikte buluşma yapıp dönüş tarihini netleştirmeli diye düşünüyorum. Fenerbahçe de dahil kulüplerimizin transferden daha manâlı problemleri var. 2019 Aralık ayında borçsuzluk kağıdı verilecekti UEFA ’ya, 30 Nisan ’a atılmıştı bu. 10 gün önce, her tarafta uzatıldı dendi lakin Avrupa Kulüpler Birliği itiraz etti, itiraz kabul edildi. Fenerbahçe, 30 Nisan ’da bu konuyu kapattı. Muhtemelen diğer kulüplerimiz de kapatmıştır ama net bir bilgim değil. Fenerbahçe 30 Nisan ’da, geçmişten alacakları ödeyip, riski ortadan kaldırıp, büyük yükten kurtuldu.

BJELICA VE EMRE BELÖZOĞLU

Nenad Bjelica ’yı getirecek olasılıkla Fenerbahçe. Bjelica üzerinden yok, Emre Belözoğlu üzerinden gitmek gerekli. Uzun senelerdir futbol içinde, vizyon sahibi, deneyimi yüksek. Muhtemelen sportif direktör oluyor. Emre Belözoğlu ’nun sportif direktör olması, gelecek teknik direktörün riskini azaltıyor. O yüzden Bjelica ’nın fazla tartışılması gerekmediğini düşünüyorum. Emre Belözoğlu ile birlikte göz önünde bulundurmak lazım. Türkiye ’yi bilen bir kardeşimiz, teknik direktörden fazla sportif direktörün bu anlamda kayda değer olduğunu düşünüyorum.

SAĞLIK HER ŞEYDEN ÖNEMLİ

Bu virüsün daha ilacı, aşısı deha 1 yıldan önce bulunmaz derken, belki de böyle yaşamaya alışacağız. Ekonomi de kayda değer ama her şeyden önemlisi sağlıktır. Bahşedilen rapor fazla önemli, karar sağlık durumu düşünülerek alınacaktır. Tarih kafalarında emin zaten, karar verilirse ona tarafından oynanacaktır. Ben ortadayım oynanıp oynanmaması konusunda.

TUZLASPOR ’DA POZİTİF ÇIKMIŞ

Tuzlaspor antrenmanlara başlamış lakin masör veya malzemecide fazla çıkmış, onlar da karantinaya girmiş. Bunu da araştırmakta fayda var. Köln ’de de 3 oyuncuda çıkmış, artılara ve eksilere görmek lüzumlu.

TOPARLANMAK MİNUMUM 5 YIL SÜRER

Ekonomiyi de ayakta tutmak lüzumlu, futbol da bir ekonomi. Bir gerçek var ancak, biz de bir daralmaya gideceğiz. Burada da en düşük 5 yılda toparlanabileceğimiz gibi gözüküyor. Aşı ile ilgili en iyimser tablo için 2021 ’in ilk ayı deniyor. Belki de oynatarak hayatımızı bir düzene sokacağız.

KARARI VERECEK TEK KURUM TFF

Saydamlık kayda değer. Dün 1. Lig, 2. Lig, 3. Lig kulüpleri görüştü, TFF Başkanı da vardı ama sonucunun ne olduğunu bilemiyoruz, internetten okuyoruz. Bu kararı verecek tek kurum var, o da TFF. Oluşturdukları bir sağlık durumu kurulu var, verecekler kararı ve uygulamaya geçilecek. Oynanır mı, oynanmaz mı, bilemiyorum.

AVRUPA ’DAKİ DURUM DAHA VAHİM

UEFA ’nın 15 hekiminden biri Mete bey, TFF ’de görevli. Avrupa ’daki ülkelerin durumu bizden daha da vahim. UEFA bir taraftan oynayın derken, Mete bey de ‘Bu şartlarda antrenman yapılmaz ’ diyecektir orada da.

KARAR ELDE ETMEK BASIT DEĞİL

Yukarı tükürsen bıyık, aşağı tükürsen sakal. Türkiye ’de cümbür cemaat işi ekonomik olarak görüyor, özellikle kulüp yöneticileri. Bir grup yönetici, ‘Aman, ligi bitirelim ’ diyor, ekonomiye bakıyor. Küme düşme potasında olanlar da, oynanmasın böyle kalsın diyor. Bunun kararı çok basit bir karar değil.

SAĞLIK KURULU ’NUN KARARI VAR

TFF Başkanı Nihat Özdemir, aldığı kararı kulüplerle tartışacak ve sonra devlete ‘Oynamak istiyoruz ’ diye verecek. Sıhhat Kurulu ’nun bir kararı var. Bir tarafta sosyal ve hesaplı hayat, keşke başlayabilse. Olur Ya Kasım ayında da hayatımıza böyle devam edeceğiz, onu da bilemiyoruz. bir anda bitecek diye bir şey yok.

DEVAM EDEREK UĞRAŞ EDİYORLAR

Belarus 2 hafta ara vermişti, dün ayrıca erkekler, hem de kadınların maçlarını izledim. Onlar virüse karşısında hayatlarına devam ederek mücadele etmek istiyorlar. Kadın futbolunda bu virüs hiç ortada yokmuş gibi kora kor oynuyorlar. Oyuncu sahaya çıkınca her şeyi unutuyor gibi geliyor bana.

ÇEKİLMEYİ DÜŞÜNÜYOR

Yayıncı kuruluşu da unutmamak lüzumlu. Ciddi dedikodular var. beIN Sports ‘Ben çekiliyorum ’ dediği vakit, daha da vahim bir tablo ortaya çıkacak. beIN Sports, ciddi şekilde bu işten çekilmeyi düşünüyor.

KURALLARA UYACAĞIZ

10 gün sonra da çok ayrı şeyler konuşacağımızı düşünmüyorum. Bunu halletmesi gereken futbol ailesi. Afiyet sektöründeki başarımız besbelli, bir uçak Washington ’a, bir uçak Somali ’ye indi. Hamd olsun ama bu rehavete kapılalım aramak yok. Kurallara uyacağız, haftalardır evimizdeyiz. Sadece kendimizi yok, çevremizi de düşünmek zorundayız.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı