Süper Lig

Prof. Dr. Burhan Uslu: ‘Haziran ’da sıkıştırılmış lig büyük risk ’

Ünlü spor hekimi Prof. Dr. Burhan Yumuşak Başlı, “Haziran’da Antalya-Alanya’da sıkıştırılmış lig” önerisinin insan sağlığı için büyük tehlike taşıdığını ve henüz net bir karar edinmek için fazla erken olduğunu söyledi.

Uzun yıllar Galatasaray Futbol Takımı ’nın doktorluğunu üstlenen, milli takımlarda da “spor hekimi ’ kimliği ile görev bölge Prof. Dr. Burhan Uslu, “Süper Lig ’in Antalya ve Alanya ’da Haziran ayı başlangıçlı olarak oynanma fikri birçok açıdan tehlike içeriyor. Bütün parametreler dikkate alınmalı. Kupayı da hesaplarsak 80 ’e yakın maçın ikişer gün arayla oynanması durumunda bile bu organizasyon Temmuz ’da biter. Sıcak hava ve virüs kapma riskini göze olmak zor bir karar” dedi.

“HAVA SICAK, RİSK BÜYÜK”

Cumhuriyet ’ten Arif Kızılyalın ’ın sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Yumuşak Başlı, sahaya çıkan 22 futbolcu ile hakem ve antrenörlerin gerekli olarak sosyal uzaklık kuralını ihlal edeceğini belirtirken, “Ligin ne zaman ve hangi şartlarda başlayacağına karar belirlemek çok güç. Üstelik hastalığın , ikinci, üçüncü aşamalarından söz ediyor ilim insanları. Çabuk karar verirsek, büyük bir riske davetiye çıkarırız. Örneğin; 18 takımı Antalya-Alanya hattında topladık, hepsini de bambaşka otellere yerleştirdik. Ancak maç için doğal olarak bağlantı olacak. Bundan Başka futbolcular yüksek eforlarda istikrarsız salınımında bulunuyorlar. Yere tükürebiliyorlar, oynanan top yerde bu istikrarsız ile bağlantı edebilir, o topa kafa vuran ya da tutan kaleci tehlike altında olabilir. Sesli düşünüyorum; acaba maske ile mi oynayacaklar? Bu da imkansız. üstelik Antalya-Alanya hattında Haziran 15 ’ten sonra hava sıcaklığı yükselir, gece maçları da çözüm olmaz çünkü nemin şahane noktalara çıktığı bir bölgedir Akdeniz. İşin bu yönü de var. Muhtemel kalp ve tansiyon rahatsızlıkları tetiklenir mi? Sıcak havalarda sahada yürek sorunu yaşayan oyuncu örnekleri vardı mesela. Bu sorular uzman kadrolarca masaya yatırılmalı, ortak fikir ile hareket edilmeli. Lig başlasın çağrıda bulunmak basit, lakin riski büyük” ifadelerini kullandı.

“1 FUTBOLCU HASTALANIRSA, ONLARCASI RİSKE GİRER”

18 takımın her birinin kadrosundaki 30 ’a yakın futbolcudan herhangi birinin hastalığa yakalanması halinde tüm takımların tehlike altına gireceğine de uyarı çeken Prof. Dr. Burhan Yumuşak Başlı, “Diyelim ancak futbolculardan biri bu hastalığa bir nedenle yakalandı, virüsü kaptı. Karşılaşan bütün takımları ve hocalarla hakemleri riske atarız. Çünkü testler de sehven negatif ve sehven artı çıkabiliyor. Testlerden birinin pozitif çıktığını düşündüğünüzde 18 takımın futbolcularının yaşayacağı paniği düşünebiliyor musunuz? Hele önünüzde Hollanda ’nın futbol oyununu Eylül ’e dek yasakladığı örneği dururken, biz futbolcularımızı nasıl motive edeceğiz. Bu kez işin psikolojik boyutu ortaya çıkacak” biçiminde konuştu.

Prof. Dr. Yumuşak Başlı, futbol ülkeleri İngiltere, İspanya, Fransa, İtalya, Almanya ve Hollanda ’nın yol haritaları ile Dünya Sağlık Örgütü ve Bilim Kurulu ’nun önerilerinin dikkate alınarak bir karara varılması gerektiğine uyarı çekti.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı