Süper Lig

Önder Itina: Çıkın bir şeyler söyleyin! Mutlak itaat iyi bir şey değil…

Meşhur futbol yorumcusu Önder Özen, Süper Lig’in yeniden başlayacak olması sebebiyle futbolcuların ve Ulusal Takım kaptanlarının çıkıp bir şeyler söylemesi gerektiğini belirtti.

Futbol yorumcusu Önder Itina, beIN Manşet programında futbolun gündemini değerlendirdi. İşte o yorumlar…

‘FUTBOLCULARIN DA BİR ŞEYLER SÖYLEMESİNİ BEKLERİM ’

Hafta sonu Bundesliga başlıyor, bizim için ve herkes için süper bir deneme. Dilerim onlar da hiçbir şey olmadan atlatma şansına sahip olurlar, bütün insanoğlu için benzer şeyleri diliyoruz. Futbolun en temel unsuru, futbolcu. Futbolcuların görüşleri alınmaksızın açmak, basit gözükmüyor. Futbolcuların da bu konuda bir şeyler söylemesini beklerim.

‘MİLLİ TAKIM ’IN KAPTANI YOK MU? ’

Benim futbolculardan temennim, çözümün bir parçası olmaya çalışmak. Bu sükunet iyi yok. Bizim Ulusal Takımımızın kaptanı yok mu? A Ulusal Takımımızın özel oyuncuları yok mu?

‘ÇIKIN BİR ŞEYLER SÖYLEYİN ’

Ulusal Ekip kaptanları, çıkın bir şeyler söyleyin. Büyük takımların kaptanları, çıkın bir şeyler söyleyin. Yerli ya da yabancı, çıkın bir şeyler söyleyin. Bu değin da sessiz olmayın, futbolun başlıca unsuru sizsiniz. ‘Evde antrenman yapıyorum, futbolu çok özledim. ’ demekten diğer bir şey yok. Buradan öneriyorum, 18 takımın kaptanı, çıkın siz de bir birbirinizle görüş alışverişi yapın.

‘BU DEĞIN İTAAT ETMEYİN ’

Mutlak itaat, o kadar iyi bir şey değil. Bu kadar itaat etmeyin, çıkın ve fikrinizi söyleyin. Eğer, ‘Gladyatör müyüz? ’ diye soracaksanız, önce kendinize bakmanız lüzumlu.

‘ADAYLAR İKİYE İNMİŞSE… ’

N. Bjelica – Erol Bulut haberi hakkında Önder Itina: Fenerbahçe ’de adaylar ikiye inmişse, yüksek sesle söyleniyorsa, burada ağır ağır karar noktasına gelinmiş anlamı çıkar. Soru basit, ‘Hangi geçmiş, daha güvenilir bir gelecek hayal ettiriyor? Bjelica ’nın geçmişte kazandıkları mı daha güvenilir bir gelecek vadediyor yoksa Erol hocanın burada yaptıkları mı daha güvenilir bir gelecek vadediyor Fenerbahçe ’ye; bu soruya cevap verecekler. Sonradan fayda ve dezavantajları tartacak Fenerbahçe. Biz de ondan sonradan o karara istinaden fikirlerimizi söyleyeceğiz. Lakin %50-%50 gibi gözüküyor.

‘BİR SANİYE DÜŞÜNMEDEN BONSERVİSİ VEREBİLİR ’

Muriqi ’de flaş gelişme ’ haberi hakkında Önder Özen: 20 milyon euro kazanç gelmez, onu bilemem. Onu yöneticiler emin test ediyorlardır. Championship ’cilt yükselecek takımlardan da önerge alacaktır. Eğer bu rakam geliyorsa, bir saniye paldir küldür Fenerbahçe, Vedat ’ın bonservisini verebilir. Premier Lig ’in ilgisi doğal. Çünkü Kosova Ulusal Takımı ’nda yaptıkları fazla güvenilir bir referans. Kosova, Dünya Kupası ve Avrupa Şampiyonası Elemeleri ’nde kurayı son torbadan çekiyor. 6 maç, 4 gol, 2 asist. Çok ciddi bir gösterge. diğer taraftan İngiltere ’ye gol attı… İngiltere için fazla çarpıcı.

‘HASAN ŞAŞ 4. KEZ DE GELECEKTİR ’

Hasan Şaş, kulübün insanı olması nedeniyle bu ayrılık hikayesinde biraz ağzı sıkı davranacaktır. Herhangi bir kulüpten ayrılmıyor, kendi kulübünden ayrılıyor. Lakin şunu biliyordur; Galatasaray ’a 3 kez geldi, 4. kere de gelecektir emin. Bu ayrılıklarda gösterdiğiniz hitabe, bir sonraki buluşmadaki durumun belirleyicisi olur. O sebeple; ben konuşacağını, ondan bir haber çıkacağını zannetmiyorum. Kulübünü koruyacaktır.

‘SERİ İKİNCİ DEVRE İYİ BAŞLADI ’

‘Terim kararını verdi ’ haberi hakkında Önder Özen: Süratli ’nin genel performansını beğendim. 2. devreye mükemmel başladı. Özellikle Kadıköy ’deki Fenerbahçe maçında filmi tek başında döndürdü. Sonuç Olarak bu işin finansal tarafları da var… Fatih hoca, Lemina ’nın altını çok çizdi, olmadığı haftalarda onu çok aradıklarını söyledi. Lemina ’nın da Galatasaraylılar ’a, futbolseverlere hayal ettirdikleri, yaptıklarından fazla daha pozitif. Formda bir Lemina, basit vazgeçilecek bir oyuncu değil.

‘KENDIMCE BU KARAR MANTIKLI ’

TFF ’nin 2. ve 3. Lig, Bölgesel Acemi Ligi 18 Temmuz ’a ertelemesi hakkında Önder Itina: Kendimce mantikli. Dün akşam, 2. ve 3. Ligler Birliği Başkanı Volkan Can ’ı izledim. O da çekincelerinden, seyahat konusundan, somut şartlar konusundan, bu fikri destekleyeceğini söylemişti. Yerinde olmuş, tıpkı Volkan Bey ’in söylediği gibi olmuş.

‘POTANSİYELİNİN ÇOK ÇOK ALTINDA ’

Ljajic, kalmak istediğini söylüyordu. Beşiktaş, kendisini alırken hatrı sayılır bir bonservis ödedi, iyi de bir kontratı var.Herkesin içine sinmesi için Ljajic ’in birazcık gaza basması gerekiyor. Berbat bir sezon geçirdi aslına bakarsak. Yeteneğinin, potansiyelinin çok çok altında kaldı.

‘OPERASYON KISMINDA BAŞARILIYDI ’

Trabzonspor, 2 sezondur, Sn. Ağaoğlu ile birlikte bir dönem geçiriyor. Her kulübün başkanı, yönetim kurulu kararlar veriyor. Bir kulübün başkanının 1 yılda vereceği yaklaşık 2000 civarı karar vardır, irili-ufaklı. Güne böldüğünüzde ne kadar karar verdiğiniz çıkar ortaya. Bunun diğer taraftan işlem tarafı var. Oyuncuyla ayrılmak da bir işlem gerektirir, kontratı uzatmak da. O operasyon kısmında, Trabzonspor ’un inanılmaz başarılı gittiğini gördüm 2 sezondur. Doğru ya da yanlış kararlar verdiler ama operasyon kısmını fazla ivedi hallettiler.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı