Süper Lig

Ömer Uzun: Beşiktaş, Elneny ’nin 1 sezon daha kalmasını istiyor

Menajer Ömer Uzun, Elneny’in Beşiktaş’ta kalıp kalmayacağıyla ilgili, “Gerek Arsenal tarafında gerek Beşiktaş tarafında salgın sonrasında birtakım şeyler beklemede. Lüzum teknik heyet lüzum Beşiktaş, Elneny’i bir sezon daha takımda yetişmek istiyor” dedi. Uzun ayrıca Fenerbahçe kalecileri Harun Tekin ve Berke Özer hakkında da açıklamalarda bulundu.

Menajer Ömer Koray Uzun, corona virüsü salgını nedeniyle futbola bahşedilen ara ardından yaptıkları çalışmalar, futbolcularına gelen aktarma teklifleri, virüs salgını sonrasında futbolun nasıl etkileneceği ve çoğu konuda DHA ’ya açıklamalarda bulundu. Bütün sektörlerin olduğu gibi futbolun da virüs salgınından ciddi anlamda etkilendiğini açıklayan Ömer Uzun, “Tüm sektörlerde olduğu gibi futbol dünyası da bu virüsten önemli anlamda etkilendi. Bildiğim kadarıyla 2 ’nci Dünya Savaşı ’ndan beri futbol ilk kez bu kadar durdu. Menajerler olarak cümbür cemaat gibi biz de benzer şekilde etkilendik. çoğunlukla bakılırsa ciddi bir tereddüd var, sonrasında neler olacağıyla ilgili. Biz neler yapıyoruz? Oyuncularımızla görüşüyoruz. Bu dönemde birtakım tavsiyelerde bulunuyoruz. Ligin ne zaman başlayacağıyla ilgili, kadro planlamalarıyla ilgili ciddi soru işaretleri var. Rakamlar, işin ekonomik boyunu ne olacak, biz de bu konularla ilgili FIFA ’nın talimatlarını, federasyonun açıklamalarını peşine düşüp takip ediyoruz. Bu şekilde geleceğe dürüst hazırlık yapmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

“BEŞİKTAŞ, ELNENY ’NİN 1 SEZON DAHA KALMASINI İSTİYOR”

Sezon başında Arsenal ’den Elneny ’i kiralama bedeli olmadan Beşiktaş ’a getirdiklerini, siyah-beyazlı kulübün ve teknik heyetin Mısırlı oyuncuyu 1 sezon daha takımda tutmak istediğini vurgulayan Uzun, şu ifadeleri kullandı:

“Salgın sonrasında birtakım şeyler beklemede gerek Arsenal tarafında, gerek Beşiktaş tarafında. Fakat şunu söyleyeyim; Elneny geçen sene kiralık bedeli verilmeden gelen bir ad. Fazla nitelikli bir oyuncu. Şu başlıca kadar devlete ait bir röportaj yapamadık oysa şunu biliyorum ki teknik heyet ve Beşiktaş, Elneny ’i bir sezon daha takımda tutmak istiyor. İşler birazcık daha netleştikten sonra Arsenal ile de oyuncunun gelecek sezon planlamasıyla ilgili bir takım görüşmeler yapılacaktır. Elneny, son derece profesyonel, iyi bir oyuncu. Zaten bu dönemde de yaptığı katkı ile de bunu görebilirsiniz.”

“KULÜPLER, GELECEKLE İLGİLİ DE YAVAŞÇA PLANLAR YAPMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Lige bahşedilen arada takımların transfer konusunda nasıl adım attıkları hakkında da bilgiler veren Uzun, “Kulüpler ilk önce ligin ne zaman başlayacağıyla ilgili planlama yapmaya çalışıyor. Çünkü bunun bir antrenman safhası var. Takımlar en az 3-4 hafta antrenman yapsın ama sakatlıklar olmasın. Ilk Önce buna konsantre olmuş durumdalar. Fakat gelecekle ilgili de yavaş yavaş planlar yapmaya çalışıyorlar. A planı, B planı, C planı gibi. Ben bol bol oyuncu izlediklerini de biliyorum. Ortaya çıkacak mali tabloya göre izledikleri oyuncularla ilgili, belirlenmiş hamleler yapacaklardır. Benim görüşüm rakamlarda birtakım değişim olacağı için bu konuda da değişiklerin olacağını düşünüyorum” biçiminde konuştu.

“ÖZELLİKLE TÜRK OYUNCULARA BİR YÖNELME OLACAK”

Takımların salgın ardından yeni sezonlarda Türk oyunculara yönelebileceğinin altını çizen deneyimli futbol adamı, “Bilhassa Türk oyunculara bir yönelme olacağını tahmin ediyorum. Bu sezon rakamlarda federasyonun çıkardığı talimatname sonrasında bir düşüş olmuştu. Bu sene keza yerli hem tanıdık olmayan oyuncularda hem de transfer bedellerinde benzer şekilde bu sezonda düşüşler olacağını varsayım ediyorum. Yerli oyuncularla ilgili bir egzersiz olacağını düşünüyorum. Çünkü, benim tahminim 2-3 sene önemli bir idareli kriz yaşanacak. Bu kriz içinde de teknolojiye, insan kaynaklarına yatırım yapan kulüplerin bu süre sonunda daha hızlı bir ivme göstereceğine inanıyorum” dedi.

“İNDİRİM KONUSUNDA TÜRKİYE ’DEKİ OYUNCULARIMIZA BİR TALEP GELMEDİ”

Avrupa ’da bazı liglerdeki gibi Türkiye ’deki oyuncu ücretlerinde de indirime gidilip gidilmeyeceğiyle ilgili soruya ise Uzun, şöyle yanıt verdi:

“şu anda için Türkiye ’deki takımlardan böyle bir teklif gelmedi. Oysa şirketimizin Avrupa ’da da oyuncuları var. Avrupa ’da buna karşın birtakım incelemeler var. genel olarak gördüğüm, her kulübün ayrı ayrı çalışmaları var. Ligler tekrardan oynandığı takdirde yüzde 10, 9 civarında indirimler söz konusu. Lig iyice oynanmazsa yüzde 20 ’lere kadar çıkıyor. Bir Takım kulüpler 1 aylık, bazı kulüpler 2 aylık maaşta indirim başvurusunda bulunuyor. Bir Takım kulüpler gelecek seneye durdurma talebinde bulunuyor. Genel ilke, lig oynanırsa daha az bir indirim söz konusu. FIFA ’nın da bu konuda öğüt ettiği koşul, kulübün hesaplı durumuna kadar olması. Yani kulübün yüzde 10 bir kaybı varsa, o oranda oyunculara bir yansıtma yapabilirsiniz diye bir tavsiyesi var. Bizim de yurt dışındaki oyuncularımıza böyle talepler oldu ancak acilen Türkiye ’de devlete ait bir şey değil oyunculara gelen. Gelirse natürel, hemen şimdi federasyonda böyle bir talimatname mevcut yok, olur ya öncelikle böyle bir şey yayınlanması lüzum. Ondan sonra oturup, değerlendirilmesi yapılır. Bu genel anlamda kulübün ekonomik durumuna, oyuncuyla ikili diyaloglarına kadar ortaya çıkacak. Adil bir indirim olması gerek. Dediğim gibi şimdi Türkiye ’deki oyuncularımıza böyle bir talep gelmedi fakat Avrupa ’daki oyuncularımız için böyle talepler var.”

“HARUN ’UN AYRILACAĞI YÖNÜNDE ÇIKAN HABERLER GERÇEĞİ YANSITMIYOR”

Milli kaleci Harun Tekin ’in Fenerbahçe ’den ayrılacağı ile ilgili çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını dile getiren Ömer Uzun, “Öncelikle bu sezonu tamamlamak gerekiyor. Harun Tekin manâlı bir kaleci, Milli takım seviyesine yükselmiş bir isim. Fenerbahçe ile 1 sene daha sözleşmesi var. Ben de basında bir takım haberler okuyorum lakin bunlar gerçeği yansıtmıyor. Bize şu esas değin gelen resmi bir öneri yok. Dediğim gibi ilk kez manâlı olan sezonun tamamlanması” dedi.

“BERKE İYİ BİR SEZON GEÇİRDİ”

Sezon başında Fenerbahçe ’den Belçika 2 ’nci Lig ekibi Westerlo ’ya kiralanan ve gösterdiği performansla dikkatleri üstüne çeken genç file bekçisi Berke Özer ile ilgili de konuşan Uzun, “Berke, Westerlo ’da çok iyi bir sezon geçirdi. 22 maçın 6 ’sında gol yemedi. 4 hafta ligin en iyi 11 ’ine seçildi. Dediğim gibi lig daha tamamlanmadı. Zaten 1 seneliğine kiralık olarak gitmişti. Lig tamamlanıp, koşul netleştiğinde daha net bir değerlendirme yapacağız. Onu namına mükemmel bir sezon oldu. Tabii oysa Fenerbahçe ile de bir röportaj yapacağız. Bu konuyu o süre değer biçmek daha doğru olur” ifadelerini kullandı.

“BERKE ’Yİ JUVENTUS İSTEDİ, FAKAT…”

19 yaşındaki Berke Özer ’i İtalyan devi Juventus ’un peşine düşüp takip ettiğini ancak genç kaleci yabancı oyuncu statüsünde olduğu için transferin gerçekleşmediğini anlatan Ömer Uzun, “Berke, Avrupa Şampiyonası ve Dünya Kupası oynadığı için Avrupa ’da çok peşine düşüp takip ediliyordu. Pasaporttan nedeniyle problemler oldu. Juventus çok istedi lakin orada yabancı statüsüne giriyorsun. Oynatması zor. Avrupa pasaportu olmadığı zaman, fazla garip kabiliyetli olmadığın süre, Türk oyunculara bakmıyor tanıdık olmayan takımlar. Gurbetçilere bakıyorlar. İngiliz ve İtalyan takımların transferde birincil sorduğu Alman pasaportu ya da AB pasaportu mu var mı oluyor” biçiminde konuştu.

“BEŞİKTAŞ, KERİM ’İ GEÇEN SEZON İSTEDİ”

Geçtiğimiz sezon Kerim Herif ’ya Beşiktaş ’ın da aralarında olduğu İstanbul kulüpleri ve yurt dışından teklif geldiğini söyleyen Ömer Uzun, şöyle konuştu:

“Geçen senenin TFF talimatlarından daha sonra kulüplerin belirli harcama limitleri var. Dolayısıyla rakamlar genel anlamda son derece düşüktü. Sonuçta Altınordu, bu oyunculara ciddi yatırımlar yapıyor. Oyuncuların da keza içten kulübe gitmesi keza de sonraki satışıyla ilgili doğru hamleler gerçekleştirmek istiyor. Geçen sene gerçekleşmedi. Onun açık havada Portekiz ’den, Fransa ’dan kiralık, opsiyonlu teklifler oldu. Ben Kerim ’in ilerleyen süreçte yurt dışına ya da büyük kulüplere gideceğini düşünüyorum. O potansiyeli var çok net olarak.”

“BÜTÜN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM”

Corona virüsü sebebiyle dünyanın sıra dışı bir dönemden geçtiğini söyleyen Ömer Uzun, sözlerini şöyle noktaladı:

“Sıra dışı bir dönemden geçiyoruz. derhal futboldan fazla, sıhhat kayda değer. Tüm dünyanın alışılagelmiş haline dönmesini, bütün dünyanın sağlığına kavuşmasını diliyorum. Bu dönemde canı pahasına çalışan sağlık çalışanlarına şükranlarımı sunuyorum. İnşallah bir an önce her şey normale döner. Ayrıca tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Bağımsızlık ve Çocuk Bayramı ’nı kutluyorum.”

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı