Basketbol

Ömer Onan ’dan basketbol liglerinin durumu hakkında açıklama

Ömer Onan, TRT Spor ’a yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ertelenen basketbol liglerinin geleceğiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Durumla ilgili 23 Mart Pazartesi günü geniş detaylı bir buluşma yapacaklarını ve senaryoları görüşeceklerini aktaran Onan, şöyle konuştu:

“Bizim de kulağımız Avrupa basketbolunun şemsiyesi olan FIBA ve Avrupa Ligi ’nde. Onlar da erteledi. Lig direktörümüz devamlı Avrupa ’daki liglerin direktörleriyle de konuşuyor. FIBA ve Avrupa Ligi ’nin bir karar vermesi lüzumlu; sezonları kapatacak mı, devam mı edecek. Buna kadar Avrupa ’nın büyük basketbol ligleri karar alacak. Biz derhal bir karar alırız, 1,5 ay sonradan Avrupa maçları başlarsa o zaman ne olur? Bunların hepsini Avrupa ’yla da görüşüyoruz. Bence bu hafta Avrupa Ligi ve FIBA da oturur bir karar alır. Biz de ligler olarak konuştuğumuz senaryolar üzerinden bir karar alırız.”

Bütün kararları alırken kulüplerle çalıştıklarını aktaran Onan, “Avrupa ’da, dünyada kimsenin alışık olmadığı bir salgın. Kimse de nasıl karar alacağını bilemiyor. Günün sonunda iki taraflı bir yerde birleşeceğiz; liglerin devamı mı, ayrıntılarıyla ligleri tatil etme mi. Avrupa ’nın büyük basketbol ligleri, FIBA ve Avrupa Ligi ’yle ortak bir karar alacaktır.” ifadelerini kullandı.

Liglere ara vermenin ekonomik boyutunu da değerlendiren Onan, futbol kadar büyük bir zararın olmayacağını anlatarak, “FIBA ’nın avukatlarıyla da kulüplerle de görüşüyoruz, her şeyi konuşuyoruz. Şu lahza Avrupa ’nın tüm büyük liglerinde askıya alma var. Bayağı şartlarda ertelemelerde oyuncu kontratları ödenmeye devam eder, iptal olursa kulüpler ödemeyebiliyor. Devletlerin aldığı kararlar var. Kulüpler oyuncularına idman yaptıramıyor. Eğer kulüplerle oyuncular karşısında karşıya gelirse açık konuşmak gerekirse FIBA ’da hukuk kurulu ne karar alacağını bilemiyorum. Benim gördüğüm ligler ertelenirse kulüpler ödemeyebilir. Bunların hepsini defalarca koyup ne karar alacağımıza hep birlikte karar vereceğiz.” şeklinde konuştu.

Ömer Onan, Kovid-19 şüphesiyle kontrolleri yapılan Fenerbahçe Beko ’nun oyuncuları ve yönetimle ilgili ekibinin durumunu da yakından peşine düşüp takip ettiklerini belirtirken, şunları kaydetti:

“Erkeklerde 11 takımımız Avrupa ’da maça çıktı. Kadınlarda da 4-5 takımımız Avrupa maçlarını oynuyordu. O takımlarla daima iletişimdeyiz. Şu an o takımlardan gelen bir veri değil bize. Fenerbahçe ’de duyduk bugün lakin şu asıl kadar diğer Avrupa ’da mücadele eden takımlarımızdan böyle bir haber değil.”

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı