Süper Lig

Nihat Özdemir: ‘Trabzonspor için çaba edeceğiz ’

TFF Başkanı Nihat Özdemir sosyal medya üzerinden katıldığı canlı yayında birbirinden kayda değer açıklamalarda bulundu. Özdemir, Trabsonzpor Avrupa’dan men edilmesi ile ilgili ‘Trabzonspor için çaba edeceğiz’ dedi.

TFF Başkanı Nihat Özdemir, Ekonomist Dergisi ’ne Instagram canlı yayında açıklamalarda bulundu ve tanıdık olmayan sınırının önümüzdeki sezon değişmesini planladıklarını söylerken, akıllarındaki planı da anlattı.

İşte Nihat Özdemir ’in açıklamaları…

Temmuz ’da eğer Koronavirüsün kaybolması durumunda, koşullar da müsade verirse son 3 haftayı seyircili oynatma durumumuz olabilir. Başlıca hedefimiz seyircisiz ama koşullar müsade verirse son 3 hafta seyircili olabilir. Maçları seyircisiz oynatıyoruz lakin şartlar düzelip izin verirse son 3 maçı seyircili oynatabilmek isteriz.

“KORONA SÜRECİNDE HİÇ DURMADIK”

45 günde oyunculara sahip olacaklar. Benim 4 bin kişinin çalıştığı işyerlerim var. Fazla şükür, korona sürecinde hiç durmadık ve fazla şükür hiç korona vakası yok. Ben gitsem, beni bile almıyorlar.

Kulüplerimiz disiplini bozmazsa, bu ligi oynayarak, kazasız, belasız, hiçbir sporcumuza ve futbol adamımıza hasar gelmeden tamamlarız. İnsan ve sporcu sağlığının her şeyden önemli olduğuna inanan bir federasyonuz.

“TRABZONSPOR İÇİN ÇABA EDECEĞİZ”

Trabzonspor ’un 2019 ’daki raporları ile ilgili bir konu, bunu biliyorduk, yeni bir şey yok. Bu UEFA ’nın kendisinden meydana çıkan bir şey değil, bir üst kurulun verdiği bir karar. Bu değişmez yok, TFF ’nin bütün parasal elemanları ve hukukçuları, Trabzonspor ’un tüm hukukçuları ve finans elemanları, hepimiz birleştik, inşallah Trabzonspor ’un adalet ettiğini alması için mücadele edeceğiz. Tüm çalışmalarımızı, gücümüzü beraber kullanacağız. Çözeceğimize de inanıyoruz.

“KULÜPLERİMİZ, VAZGEÇİLMEZİMİZDİR”

Tüm kulüpler kovid olayından nedeniyle parasal olarak kayıplara uğradı. Dolayısıyla biz FFP şartlarını, lisans kurulunun bakacağı şartları, harcama limitlerini gözden geçiriyoruz. Yeni maddeleri ortaya koyacağız, bunu duyuru edip, kulüplerimizin haziran sonunda bilançolarını alıp buna kadar değerlendirmemizi yapacağız. Kulüplerimiz bizim vazgeçilmezlerimizdir, sportif anlamda başarılı olmaları için zorunlu destekleri gerçekleştirmek bizim görevimizdir.

“BANKACILAR, HUKUKÇULAR YARDIM VERECEK”

Harcama limitleri geçen sene yüzde 30 ’du, yüzde 15 ’e indirmemiz lazımdı fakat acaba düşürecek miyiz? Bankacılar, hukukçular, yeminli parasal müşavir arkadaşlarımız var, fazla tecrübeliler, tüm kamuoyunda ve bankacılık sektöründe tanınan isimler. Onlar oturacaklar, kulüplerin de durumlarını göz önüne alıp, onları yaşatmak için, sportif başarılarında iddialı olmaları için gerekli destekleri verecek.

“FIFA ’YA BİLDİRDİK”

Yabancı futbolu ile kulüplerin ilişkilerine FIFA karışır ve bir yorumlama yaptılar. Futbolcuyla kulüp arasındaki sözleşmelerde pazarlığa gidip, kayıtlı indirim yapabilirler dedi FIFA, eğer futbolcu ile kulüp aralarında bir problem olursa ve dosya FIFA ’ya gelirse, kulübün durumu, kulübün dosyasında neler var, kesintisiz problemli mi gelmiş, futbolcunun durumuna bakacağız ve ahlak durumuna bakıp karar vereceğiz dedi FIFA. Biz de buna paralel olarak Kulüpler Birliği ile bir araya geldik ve FIFA ’nın yayınladığı bu kurallara paralel, Türkiye şartlarına yerinde, kulüplerimiz ile yerli futbolcular arasındaki görüşmelerde nelere uyarı edilmesi gerektiğini, nasıl bir indirim yapılması gerektiğini bildirdik.

Tanıdık Olmayan kontenjanı… 2020-21 ’de, bu işi yalnızca tanıdık olmayan sayısını çökertmek olarak düşürmüyoruz, yabancı sayısı düştüğü gibi, gelecek futbolcularda acaba nitelik arayabilir miyiz? Türkiye ’deki futbolculara baktığımızda, 30 yaşın üstünde fazla futbolcu var. Bunlara ölçüt getirebilir miyiz? Altyapıdan yetişenlere yer veriyorlar mı? Bununla ilgili kulüplere destekte bulunabilir miyiz? acilen bir komisyonumuz bu çalışmayı yapıyor, Kulüpler Birliği ile bunu paylaşacağız. Seneye sezon başlamadan, kriterleri yayınlamayı düşünüyoruz. Bu ani düşmeler olmayacak, aşamalı olarak 3 yıl içinde başlıca hedefimize ulaşacak bir program için arkadaşlarımız çalışıyorlar.

Maçlar 26. haftada kesildi. beIN ile 5 yıllık kontrat yaptık, daha 2 yılları var. acilen bir ihale falan laf konusu yok. Hedefimiz beIN Sports ile 2 yıl daha sözleşmeyi devam ettirip sonlandırmaktır.

“MASRAF LİMİTLERİ DÜŞECEK”

Sadece Türkiye ’de değil, ben dünyada da yüksek meblağlı transferler olacağına inanmıyorum. Bu korona olayı tüm çalışanları etkiledi. Herkes bu zarardan bir tedarik payını değil. Geçen yılki gibi sponsorlar bulamayacağız. Her şey küçülecek. Gelirler küçüldüğü oranda, aktarma harcama limitleri de düşecek.

17 sene Fenerbahçe yönetim kurulunda çalıştım, 10 yılın fazlasında başkanvekilliği yaptım. Görüyorum oysa azami tepki aldığım grup, aldığım kararlardan en fazla şikayet edenler Fenerbahçe taraftarları. Bunu gördükçe de, ‘Ya Nihat, sen dürüst karar alıyorsun, Fenerbhaçe ceketini dışarı asarak buraya oturdun ’ diyorum. Karar alırken son derece tarafsız olmaya ve paylaşımcılığı sağlamak için çaba ediyorum.

2010-11 sezonunu yaşadık, 9 sezon geride kaldı. 9 senedir herhangi bir şekilde hile olayına rastlamadık. Amatör liglerde de şikayetler geliyor, Etik Kurulumuz inceliyor. Bunlarla ilgili herhangi bir şey yakalayamadık ama yakaladığımız süre meselenin üzerine gideriz.

Biz görevimizin başındayız. Bu federasyon, gerçekten çok şiddet bir atama, fantastik güç bir tahsis. Aldığınız her karar, birilerinin hoşuna gidiyor, birilerine yarıyor gibi düşünüyorlar.”

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı