Süper Lig

Mustafa Cengiz: “Maçlar ertelensin diye yalvardım”

Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, GSTV’de açıklamalarda bulundu.

HOCAMIZIN RAKİPLERİ BİRAZ DAHA ÇALIŞSIN

“Kulüpte çalışmakta olan mesai arkadaşlarıma, GS TV’de çalışan arkadaşlarıma bu kutsal görevde yiğitçe devam ettikleri için teşekkür ediyorum. Sevgili Abdurrahim kardeşimin eşi Şükran Albayrak ve onlarında yanında oğulları Hikmet Albayrak da karantinada. Hepsi iyi olacak. Yusuf Günay da sonuçları bekliyor. Beş gün içerisidne doktorlar, ciğerlerdeki sorunun gideceğini düşünüyoru. Hocam Fatih Terim ile de görüştüm, şakalaştık, sağlığı yerinde, sevenleri sevinsin, rakipleri birazcık daha çalışsın, sahaya dönecek. Bende hiçbir semptom değil.

SONUÇLARI BEKLİYORUM

“Sonuçları bekliyorum, inşallah hayırlısı gelecek. Velev ama korona geldi, bizim aldığımız veri şu, elbette şu veya bu şekilde cümbür cemaat bu virüsü kapacak. Yüzde 80 oranında iddia ediliyor. Dün, Kaan Kançal’a da testler yapıldı”

“Kesinlikle hasar görmemek için devlet, milli kurtuluş savaşı gibi mücadelenin içerisinde. Bizim bu noktada, devletin yanına, onunla birlik olmalıyız, bakanlıkların talimatına uymalıyız.”

MAÇLAR OYNANMASIN DİYE YALVARDIM

Maçlar oynanmasın diye yalvardım. Söyledim, inanmadılar. Biz uyarılarımızı yaptık, hala algılama arkasından koşanlar, güya biz maçların seyircili oynanmasını istemişiz gibi konuşuyorlar. Kronolojik sıraya uymuyorlar. Devletimiz ne derse uyarız anacak fikrimizi de söyleriz. 11 Mart Perşembe günü, maçların seyircisiz oynanacağı açıklandı. 89 yaşındaki bir eczacıda korona vakası görüldü. Çarşamba günü marketleri boşalttılar. Devletimiz bu paniği önlemek için tüm araştırmaları yaptı. İlk olarak seyircili olarak maçların oynanacağı açıklandı. Devletimiz maçı seyircili oynatacağı için dezenfekte yapalım, paniğe izin vermeyelim diye yorumlama yaptım. Huzuru, düzeni yarmak isteyenlere aleyhinde uyanık olmamız gerektiğini söyledim. Spor yarın da olur fakat insan hayatından manâlı bir şey yok.

ERTELEME İSTEMEMİZDEKİ HEDEF

Devletimiz 12 Mart Perşembe günü bir anda bir karar aldı, maçların seyircisiz oynanacağını açıkladı ve biz de şaşırdık. Öğlen ise TFF, maçların seyirciliği oynadığını söyledi. Ardından telefon açtık, bilmediğimiz şeyler olmuş. Biz önerge olarak, 1500’e yakın insan var, bu maçlar ertelensin diye tanımlama yaptık. Kıymetli rakibimiz Beşiktaş da tehlike altındaydı. Erteleme istemedeki amacımız ne olabilir? Puan, puanlar? Katiyen. Bizim kalan 8 maçımızın 5’i deplasman. Biz bu basit avantajları göstermek istemedik.

FUTBOLCULAR MAÇA ÇIKMAK İSTEMEDİ

Futbolcularımız maça çıkmak istemedi. Fatih Öğretmen çok büyük mücadele sarf etti ve oyuncuları tek tek ikna etti. Bunları anlatamadık, inanmadılar.

TFF “SEYİRCİSİZ MAÇ” İÇİN İNAT ETTİ

TFF maalesef müthiş bir inatla, bilmiyorum ama sanki ligin illa seyircisiz devam etmesini istedi. Biz bunun tehlikesini gördük. Futbolcular sahaya çıkmak istemiyor. Biz bu tehlikeyi gördük, bizden başka bunu söyleyen olmadı. Sadece Bursaspor Basketbol Şubesi açıklama yaptı.

DEVLETİMİZ “ÇIKIN OYNAYIN” DERSE, OYNARIZ

8 maç maksimum 1 ayda biter. 1. Lig’de 6 maç kaldı, 3 haftada biter. Bu bir sağlık durumu sorunu, maçlar oynanır. Stadımız dezenfekte ettiğimizde, ‘Gelin, oynayalım’ dediğimizde devlet bu kararı verdi. Devletimiz ‘Çıkın, oynayın’ derse, yine çıkarız. TFF bu süreci iyi şekilde yönetemedi.

TFF, KATIYEN ERTELEME İSTEMEDİ

TFF ertelemeden yana asla söylev almadı. Bir aksiyonda da bulunmadı. Biz de TFF’den umudu kestik. Devletimiz neznidne elimizden geleni yaptık. Devletimiz, Cumhurbaşkanımız, Spor Bakanımız sağolsun, katkıda bulundular, ilgili federasyon başkanlarını da çağırarak yüzlerine karşısında durdurma kararını okudu. Onlara teşekkürler.

4 KULÜP BU KAĞIDI İMZALAMADI

Bu bir sıhhat sorunu. Bu sebeple durdurma istedik. Nihat Bey bana, ‘Kulüpler Birliği nemli imza getirmezse ikna olmam’ dedi. Sayın Sepil’i aradım, öğüt yazısı istedim. Fakat Sepil 4 kulübün imzalamadığını söyledi.

TEST SONUCUM BELLİ DEĞİL

GIDERKEN ne oldu? test sonucum belirlenmiş değil, ölümden korkmuyorum. Vefat nereden gelirse gelsin. Ben hiçbir camia aleyhine söz söylemem, hepsinin iyiliğini istiyoruz. Bazıları, bu virüsü Wuhan’da yok Galatasaray’da yaratıldı, Türkiye’ye yayıldı gibi yapılıyor. Yapmayın be kardeşim! Sen hiç evladınla, eşinle koronavirüsten hastanede yattığını hayal edebilir misin? Bir teknik direktör hastanede, kızlarının acısını hissediyoruz. Torunun var mı? Neden bu kin? Bunu yapmayın güzel kardeşim. Bu ülkenin kardeşliğini puan ve puanlar için zedelemeyin. Keşke bu korona teşhisleri konmasaydı da biz hiçbir maçtan puan almasaydık.

ARAMIZDA PROVAKTÖR AJANLAR VAR

Fazla doluyum, sahiden aramızda casus provakatörler var. Ben devlet eğitimi aldım, biz bu kokuyu alırız. Bu devleti zayıf uygulamak isteyenler var. Bunlar spor kulübü taraftarı kılığı aşağıda sosyal medyadan mesaj atıyor. İyi niyetli kardeşlerimi uyarıyorum. Basketçiler sahaya çıkmıyordu. Pınar Karşıyaka, Ukrayna’dan geldi, Fenerbahçe ise Fransız takımıyla oynadı. basketçilerin aileleri maçlara çıkmayın diye telefon açtı.

17 NİSAN, 30 NİSAN TARAFINDAN BAŞLAMA TARİHİ

Mehmet Sepil ile bir telefon görüşmesi yaptık ve mümkünse yüz yüze değil, telekonferans olmasını istedim. Üç saat görüştük. Sevgili başkanlarımla konuştuk, cümbür cemaat görüşünü belirtti. Orada alınan karar, futbolcuların antrenman temposunu yitirmemesi için 17 Nisan, 30 Nisan’a tarafindan başlangiç tarihleri. Bir kurul kurularak TFF ve devlet ile temasa geçme fikri konuşuldu. Sanırım telekonferans yordu, uyumuşum. Bir uyandım, Play-Off mesajları geldi. Ligin mevcut haliyle tescili ile ilgili iddialar olmuş. Bunlar telekonferasnta konuşulmadı. Sadece ligin ne süre başlayacağı konuşuldu. Bir alıştırma kurulu kurarak, TFF ile birlikte devletimize bilgi aktarmaya çalışıyoruz.

FATİH HOCAMIZIN HAKLI BİR TEPKİSİ VAR

Futbolcular ailesinin rızkı için çaba ediyor. Yabancıların durumu daha kritik. Türk sporcular daha kuytu. Türkiye’nin iç durumunu Türkçe bildikleri için bakımlı izliyor. Tanıdık Olmayan sporcularda panik yaşandı. Fatih Hocamın çok haklı bir tepkisi vardı. Erteleme kararı geçikmişti, derdimizi bir türlü anlatamadık. Derbiden sonradan öğretmen olarak tepki verdi. Bizim konuşmalarımıza tarafindan sert bir tepkiydi. Galatasaray olarak biz 5 maçı deplasmanda oynayacağız, seyircisiz oynasak avantajımız olurdu lakin biz ertelenmesini istedik.

ERTELEME İÇİN FENERBAHÇE DE İMZA VERDİ

Durdurma için imza vermeyen dört kulübü açıklayamam. Mehmet Sepil Bey açıklar. Fenerbahçe bu dört kulüp içerisinde. Fenerbahçe de durdurma istedi. Yiğidi öldür, hakkını ver.

BU LİGİ MAKSİMUM BİR AYDA BİTİRİRİZ

Biz bu ligi en fazla bir ayda bitirebiliriz. Sadece hazırlanmak için süre gerekli. TFF’nin FIFA’yi ikna etmeli. Mayıs’da futbolcu sözleşmeleri bitiyor, bu sözleşmeler, liglerin bitiş tarihine çekilmelidir. Bu ayarlanmazsa, ayrıca Türkiye’de hem de dünyada sorun çıkar. UEFA’ya bu konuda çok güveniyorum. Bizim TFF, bunu ayarlayabilir mi bilmiyorum.

HAKLI ÇIKMAKTAN UTANIYORUM

“Tekrar haklı çıktım, haklı çıkmaktan utanıyorum. Galatasaray Kulübü ve Fatih Terim adına konuşuyorum. Haklı çıkmaktan utanıyoruz. Bizi abartmakla, zor kullanarak seyircili oynamak istediğimizi söyleyenler utanıyor mu? Ben özür de beklemiyorum.”

ABDÜRRAHİM BEY İLE GÖRÜŞÜYORUZ

“Abdurrahim Bey ile telefonla görüşüyoruz. Fatih Öğretmen ile bağlantıyı yapmadan bir saat önce görüştük, morali . Fatih Öğretmen gibi sembolik bir ismin bu virüse yakalanmasının peşinde toplumun olaya bakışı değişiyor. Sivas’tan gelirken Abdurrahim Bey’in rahatsızlığı vardı. Beşiktaş maçında Abdurrahim Bey de tribündeydi. Derbiden sonradan pazartesi günü futbolcular oynamak istemediği için toplantı yaptık. Fatih Öğretmen ile Abdurrahim Bey bağlı yanlamasına oturdu, ben de ve gittim. Bununla ilgili de şakalaştık. Bizim gibi insanlar kadere inanır. Kadere inanmak lüzum”

DEVLETİN KANALINDA HOCAMIZA SALDIRIYOR

“Futbol yorumcularının sözlerini bana hatırlatmayın, ben kliplerini izledim, bu ayıp bir şey. Ağzımı bozmak istemiyorum. Devletimizin kanalında, bazı şeyler görüyorum, görünce kanalı değiştiriyorum. Güvenilmez, lakayit şeyler… Hocamıza saldırıyorlar, bana da saldırıyorlar. Bana saldırabilirler, Fatih Öğretmen’ya yapılan bu ayıp. Abdurrahim Bey’e de yapıldı. Testim pozitif çıksa, mutlu olacaklar var. Bu virüsü hemen hemen Galatasaray’ın ve benim yaydığımı düşünüyorlar.”

FLORYA’DA HERKESE KOVID TESTİ YAPILDI

AZ DAHA Florya’da çalışan herkese test yapıldı. Yener İnce süreci iyi yürüttü. Futbolculara program gönderdik. Hiçbir seyahatte bulunmamalarını ve evlerinde çalışmalarını istedik. tek tek kendilerinden imza aldık. Futbolcularımız buna uyuyor, hiçbir sorun yok.

HER ÖKSÜRÜKTE HASTANELERE SALDIRI ETMEYİN

Her öksürük, hafif ateş ve hafif boğaz ağrısında hastanelere hamle edersek, sağlık sistemi çöker. Devlet bunu sağlamaya çalışıyor. Devletimiz yeni testler getirdi. Önce önlem, sonradan takdir. Her lahza mücadeleye devam edelim lakin her türlü belayla da savaşmaya, onları yenmeye hazır olalım. Evde kalın.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı