Süper Lig

Mustafa Cengiz: ‘Lig tamamlanacak, aksi düşünülemez ’

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, corona virüsü sonrasında futbolda yaşananlarla ilgili Sözcü’ye özel direktifler yaparken maçların geleceği konusunda ise net konuştu: ‘Lig tamamlanacak. Aksi düşünülemez’

Türkiye ’nin, dünyanın ve futbol çevrelerinin eve hapsolduğu dönemde Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, SÖZCÜ’nün sorularını cevapladı.

Kulübün zaten yoğun olan temposunun tamamen katlandığı şu günlerde, videokonferans toplantılarından başını kaldıramayan Cimbom’un patronu, okurlarımıza vakit ayırdı ve arkadaş canlısı açıklamalarda bulundu.

*İş programınız nasıl yapılıyor?

Bizim programımız her gün benzer yoğunlukta geçiyor. Sabahleyin kalkıyorum akşama değin da bazen bilgisayar başında, ara sıra telefonda çalışarak geçiyor. Virüs ile mücadelede en manâlı konu insanlarla teması kesmek. Kimseyle görüşmüyorum. Devletimizin koyduğu kurallara harfiyen adapte etmek  zorundayız. başkaca natürel oysa bağışıklık sistemimizi dinç tutmamız gerekiyor. Bunun için de beslenmemize ve uykumuza uyarı etmeliyiz.

*Yöneticiler ve hocanızın corona virüse yakalanınca neler düşündünüz?

“İlk önce Abdurrahim (Albayrak) Bey’in testi fazla çıkmıştı. Daha Sonra hocamızda (Fatih Terim) da bu hastalık tespit edilince Yusuf (Günay) Bey ve ben de test yaptırdık. Yusuf Bey’in herhangi bir semptomu da yoktu ama artı çıktı. Benim testim negatif geldi. Hepsi için fazla üzüldük natürel. Fakat bizim o dönemdeki tek tesellimiz durumlarının ağır olmamasıydı. Çok şükür ancak hepsi tedavilerini tamamladılar ve artık çok iyiler. Benim kitabımda umutsuzluğa düşmek diye bir şey yoktur. ‘Allah’tan hayırlısı’ diye düşünürüm”

İLGİLİ HABER Fatih Terim: `Yaşadıklarımı ‘korku' kelimesi ile anlatmak yetersiz kalır` Fatih Terim: `Yaşadıklarımı ‘korku’ kelimesi ile anlatmak yetersiz kalır`

*Futbolun veya sporun geleceğini nasıl görüyorsunuz?

“Ben bugünleri en kısa sürede atlatacağımıza inanıyorum. Yapmamız gereken yetkililerin tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmek. Teması minimuma indirip devletimizin söylemlerini bekleyeceğiz. Ne zamanki ‘Artık her şey normale döndü, çıkın oynayın’ derler, biz planlanan zamanda hazırlanmış almak durumundayız. Daha sekiz haftası oynanacak bir ligimiz var. Bir şekilde zamanı geldiğinde bu maçları oynayıp ligi bitirmek zorundayız, huysuz düşünülemez.”

*Idareli olarak nasıl tedbirler alacaksınız?

“Kulüpler Birliği’yle toplantılar yaptık. Bu krizden etkileneceğiz. Her kulüp kendi hesaplı durumuna göre kendi kararını alacaktır. Bu şartlar altında herkese bir takım fedakârlıklar düşüyor.”

*Avrupa ’nın en önde gelen kulüplerinden birini, evden yönetiyorsunuz. Bunun zorlukları nelerdir?

“Doğrusunu söylemek icabında bu şekilde şiddet oluyor. Daha fazla yoruluyorum. Hayatımıza videokonferans gibi öbür irtibat araçları girdi. Toplantılarımızı bu şekilde yapıyoruz. Başlarda yadırgamıştık lakin ağır ağır alıştık. yine de yüz yüze iletişim gibi olmuyor. Sıradan bir toplantı insanı bir yoruyorsa bu şekilde üç yoruluyorsun. Kulüpte olduğundan fazla daha fazla yoruluyoruz sanırım. Lakin bu süreçte kendimiz değin çevremizi de gözetmek hepimizin görevi. O yüzden de evde kalmak zorundayız.”

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı