Süper Lig

Mustafa Cengiz: “Dursun Özbek kulübe haciz yolladı”

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, eski başkan Dursun Özbek‘in verdiği borçları geri edinmek için kulübü haczetmesine tepki gösterdi.

Dursun Özbek’in ayrılığı sonrasında yaşanan süreci anlatan Cengiz, “20 Ocak 2018, seçim. 24 Ocak, devirteslim. 20 Ocak ile 24 Ocak arasında idare heyeti toplanıyor ve şu anda söz konusu olan %4’e yakın hisseti, hissenin rehnedildiği kuruluştan talep ediyor, o kuruluş hayır diyor. Özel bir kuruluş. Sayın başkan, bir yazıyla rehinleri alıyor, bir başka faktöring kuruluşuna geçirtiyor ve oradan hisseleri rehnediyor. bu arada çekler kesiliyor, ekstra bir güvence alıyor ve kayıtlarda 16’sı olarak görülüyor, 16 Ocak. Biz kendisinden devir teslim alırken, kendisi bu borcunun ailesinin, çoluk çocuğunun rızkı olduğunu açıklama etti ama biz bu tarihte bunu ödememiz muhtemel değil. Göreve geldiğimizde bırakın elektriği, doğalgaz ve telefonların kapanma ihtimali vardı, binlerce haciz kapımızdaydı, 6 milyon TL’ye yakın haciz işlemi vardı. Bunları taraftarımız ve sizin desteğinizle aştık. UEFA kıskacına girdik, 1 milyar TL’lik net rakamı, UEFA’da hallettik, 4 yıl yapılandırma yaptık, her yerde CAS olayı oldu, UEFA sallandı. Bizim paramız değil acilen. Dursun Özbek’i tuzağa düşürmüşüz, senin elinde zaten hisseler, rehin aşağıda. Niye anlaştık? 5 Ağustos yapılandırmayı imzaladığımız tarih, Emlak Konut ile, epey uzun ve destanlı bir işlem yaşadık. Sağolsun devletimiz bize yardım oldu. Hem Emlak Konut ile olan itilafı giderdik, hem de Florya’yı geri aldık, benzer bedelle geri aldık.” dedi.

“REHİNLERİNİ HACZE DÖNÜŞTÜRDÜ”

Ben kime hakaret ettim? Olmadı, olmaz. Konuştuğumuz konuyu örtbas etmek istiyorsanız, acilen inerim. İzin verin, konuşayım.

Florya’yı geri aldıktan sonra Dursun Özbek’in kulübe haciz yolladığını kaydeden yönetici, “5 Ağustos yapılandırma, 2 ay süren bir süreç. Emlak Ev için ayrıca yöneticilerine teşekkür ediyorum, sert süreçlerden geçtik, keza de devletimize teşekkür ediyorum. Florya’yı aldığımız anda, sayın Dursun Özbek, rehinlerini hacze dönüştürdü, Allah kimseyi hacze düşürmesin. 124 milyon TL, bizim hesaplarımızda yapılandırmada alacağımız birikti, konsorsiyuma yalvardık, bu parayı alamadık. Dursun Özbek ile anlaşmazsanız, bu parayı özgür bırakmayız dediler. Bizim paramız değil, acilen da değil. Ben 140 milyon TL’yi sayın Dursun Özbek’in verdiği borca karşılık ödeme gücüne sahip değilim. Ziraat Bankası, hiç alakası olmadığı halde, sayın Dursun Özbek ve avukatı ile beraber, sabahleyin 4’e dek, bu 124 milyon TL’yi özgürlük bıraktırmak için uğraştı, borçsuzluk kağıdı edinmek zorundayız. Genlerimizde var ya, kendiliğinen kazanan, aralıksız kazanan, o genlerimiz durmaya başladı, virüs gibi girdi, bizim onu özgürlük bırakmamız gerek.” ifadelerini kullandı.

“KULÜBE GELİR GELECEKTİ, SATMADI”

Dursun Özbek’in, kulübün para kazanmasını engellediğini kaydeden yönetici, “Satacaksan hisse senedini sen sat, biz satmayız dedim, Dursun Özbek, bu anlaşmanın içine girdi. Kendisi konsorsiyumun bilgisinde satıyor. 7 milyon dolara yakın bedeli satacaktı, 7 milyon doların üstüne çıkınca rakam, kulübe terk edecekti, vazgeçti. Borsa yükseldi, kulübe 600-700 bin dolar gelir gelecekti, satmadı. Taraftarımızın sarf ettiği, bize emanet edilen, sütümüze emanet edilen bu emaneti onurla yürütmeye çalışıyoruz. Ben ne Dursun Özbek’in düşmanıyım, ne de rakibiyim. Biz Dursun Özbek’in alacağına rağmen bu yüzde küsür satıldı dediğimizde şiddetli şekilde kürsüye geliyor. Evet, kulübümüze borç verdin, bunu mutlaka ödemek zorundayız ama bizi böylece bir sıkıştırdın fakat… Ben 4 sene de ödeyemezdim. Benim şu andaki durumum, bu 140 milyon TL’yi ödeyecek durumda değil, bunu anlamıyor musunuz? 5 Ağustos’tan bu yana konan bu hacizle ilgili biri Dursun Özbek’e sordu mu sahiden haczettiniz mi kulübü diye? Biz bir yapılandırma anlaşması yaptık, Bankalar Birliği’nin konsorsiyumu aşağıda, onlara da teşekkür ederim. Geri kalan bakiye, 2,5 milyon euro. 2 yıl içinde 12 milyon 694 milyon euro ödeyeceğiz, inşallah. Bunu ödeyebilmemiz için de sizin desteğinize, taraftarın desteğine ihtiyacımız var.” diye konuştu.

Cengiz son olarak, Divan Kurulu üyelerinin kendisini aralıksız eleştirmesine karşı çıktı ve, “Ziya Paşa’dan özür dilerim. Gazi Mustafa Kemal, büyük taarruz emrini verdiğinde, tepeyi yarım saat geç aldığı için intihar eden bir komutan, pek bir cins. Tarihi değerlere fazla önem veririm. 3 sene mezun verememiş Galatasaray Lisemizin bu çatısının aşağıda derim ancak, 57. alayı bir okuyun. Pop kültürle bir yere varamayız. Tamamını okursanız, benim maksatım anlaşır. Asafın değerini bilmez Süleyman olmayna, bilmez insan kadrini alemde insan olmayan” diyerek sözlerini noktaladı.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı