Süper Lig

Mustafa Cengiz: 38.5 milyon TL ’lik katkıları oldu

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz GS TV’de gündeme dair manâlı açıklamalarda buldu. Türk Telekom’un stat ad sponsorluğunu 1 sene daha uzattığını ifade eden Cengiz, bunun kulübe 38.5 milyon TL’lik katkısı olduğunu söyledi.

Süper Lig ’de üstünlük yarışı veren Galatasaray ’da başkan Mustafa Cengiz corona salgını nedeniyle oluşan gündeme dair açıklamalarda bulundu. GSTV ’de yayınlanan programa katılan Cengiz sponsorluklarda yaşanan sıkıntılar ve son koşul ile ilgili bilgi verdi. İşte Başkan Cengiz ’in sözleri:

‘BANA BİR ŞEY OLURSA BAYRAĞI ALIR DEVAM EDERLER ’

“Hayat bir tiyatro sahnesi. Defalarca beraberdik. Piyango Terim, Albayrak ve Günay Bey ’e vurdu. Bana vurmadı. G.Saray dev ve yaşayan bir organizma. Yarın bana bir şey olursa arkadaşlar bayrağı alır göreve devam eder.

23 Nisan fazla manalı bir bayram. çok değerli bizim için. Cumhuriyete giden yolda çok önemli bir kilometre taşı. Candan kutluyoruz cumhuriyetimizi ve bayramımızı. Corona ’dan yaşamını yitiren bütün kardeşlerimize ve ailelere başsağlığı diliyorum, onların acılarını paylaşıyorum. Ön cephede uğraş eden sağlık durumu ailesine tek tek teşekkür ediyorum. Güvenlik ve jandarma mensuplarına da teşekkür ediyorum.

‘EN ÇOK ZARARI GALATASARAY ’A VERDİ ’

Virüs beklenmedik aniden geldi. En büyük zararı Galatasaray ’a geldi. En yüksek yayınlama ve seyirci geliri bizdeydi. Tüm bunlar bizi olumsuz etkiledi. Seyircisiz oynanmamasının bize getirdiği yük 105 milyon TL hasar. Lakin yönetim olarak bunun altından kalkacak güçteyiz. Azdan az şimdiden çok gider diye bir söz var… İlk kere ek bütçe gönülsüzce yılı bitirdik. Realist kasıt ve bütçeler yaparak bu günlere geldik. Yönetim olarak birincil kere realist planlar yaparak, bütçenin dışına çıkmadık. Ancak virüs salgınından ötürü baştan bir bütçe yapmaya çalışıyoruz. Mevcut duruma uygun bütçe yapıyoruz. Salgın bitince ilk fırsatta genel kurulun önüne getireceğiz.

‘OYUNCULARIMIZDAN FEDAKARLIK İSTEDİK ’

Bizim gibi sosyal camialarda her zaman kahramanlar olmuştur. Kendini öne atanlar, kendini feda edenler olmuştur. Biz bu huzursuz süreci aşmak için profesyonel oyuncularımızdan fedakarlık istedik. Kendileri bunları inceliyor. Sağ olsun Selçuk (İnan) kardeşim buna olumlu yaklaştı. Görüşmeler sürüyor. Bütün sporcu kardeşlerimizle birlikte bu süreci atlatacağız.

‘BELLİ BİR VAKIT HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK ’

Mevcut kadromuz yeterli ve kaliteli. Bu kadro şampiyonluk için kurulmuş bir kadro. Ligler başlayınca şampiyonluk yürüyüşüne yürüyecek bir kadro. Camiamızın beklentisine yerinde, şampiyonluğa oynayacak kadroları tekrar tekrar kurarız ama muhakkak şartlarda. Bütün dünyada belirli bir süre hiçbir şey eskisi olmayacak. Biz de bu duruma en iyi şekilde, camiamızın beklentilerine uygun olarak hareket edeceğiz. Her gün, her saat her şeyi planlıyoruz.

‘ŞAMPİYONLUK İÇİN RESMILEŞMIŞ BİR KADRO ’

Kadromuz şampiyonluk için yerleşmiş bir kadro. Ligler başladığında, ne olursa olsun şampiyonluk yürüyüşünde olacak bir kadro. Biz, koşullar ne olursa olsun, daima şampiyonluğa oynayacak bir kadro kurarız.

‘HEPSİ DİK DURDU ’

ŞU ANDA Galatasaray, ülkemizin içinde bulunduğu zor durumda gerçi borsada iyi durumda. Halka açık spor şirketlerinde de birinci durumda. 70 ’i aşkın sponsorluk ilişkisi içinde olduğumuz işyeri var. Bu kadar fazla işyeri olunca, ödemeler konusunda bıkkınlık yaşayan bir takım firmalar elbet oldu. Sponsorlarımız ‘hayır buradayız ’ dediler. Bazıları ödeme zorluğu yaşayabilirler lakin buna karşın hepsi dik durdu. Türk Telekom, çok büyük yardım oldu ve stadyum ismindeki hakkını bir sene uzattı. Bunun 38.5 milyon TL ’lik bir katkısı oldu. Onlara teşekkür ediyoruz.

‘SPONSORLARDAN TEPKİ GELDİ ’

Abdurrahim Albayrak ’ın acemi şubeler konusunda sponsorların da yer aldığı talimatlar maalesef yanlış yorumlandı. İyi niyetli olduğunu biliyorum. Sponsorlarımızdan da tepki geldi, peşine düşüp takip ediyorum.

‘KAPATMAMIZ DÜŞÜNÜLEMEZ ’

Amatörler için planlar, bütçeler hazırlıyoruz. Acemi sporların birçoğunu Türkiye ’ye getiren kulüp olarak, kapatmamız düşünülemez. Amatörü bırakın kapatmayı, biz çaba veriyoruz. Bizim amacımız şubelerin her birini ‘kendine yeter ’ ayla getirmek.

‘UEFA SALLANDI ’

FFP sürecinde 2+1 sene men tehlikesi oldu. Takriben 4 ay, her gün UEFA ’ya taşıdık. Bizimle yapılandırma yaptılar, defalarca 2 defa birincil kere oluyordu bu. Tabiri caizse UEFA sallandı. Bunu parçalamak isteyenler oldu UEFA içinde.

’27 DERECENİN ÜZERİNDE… ’

UEFA, bu sürecin en iyi şekilde atlatılacağına inanıyor. Haziran ’da başlayacağına inanıyor. Bu virüsün 27 derece üstünde dışarıda yaşamayacağına inanılıyor. Liglerin de seyircisiz olarak Haziran ’da başlaması düşünülüyor. Ama hiçbir şey net yok.

‘TFF KAYNAKLARINI KULÜPLERE SUNMASI LÜZUM ’

liglerin tek bir yerde, sıcak bir iklimde, seyircisiz olarak oynanması konusuna sıcak bakmıyoruz. Bunun ekstra giderleri var, şartları var. Bunu kim karşılayacak? Federasyon mu? TFF biriktirmiş olduğu kaynakları, takviye olarak kulüplere sunması gerekiyor. Bizim bir maçımız gideri, son Beşiktaş maçından misal vereyim 400 bin TL! Seyircili oynasak 700 bin TL ’ydi.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı