Süper Lig

Muhakkak Özkurt: Trabzonspor ’un cezası nihai değildir

Avukat Emin Özkurt, UEFA’nın, Trabzonspor’a parasal yükümlülüklere uymadığı gerekçesiyle verdiği Avrupa’dan 1 sene men cezası ile ilgili, “Cinayet az önce kesinleşmedi, son sözü tekrar CAS söyleyecek” dedi.

Spor hukuku alanında Türkiye ’yi milletlerarası mecrada temsilci, İsviçre ’deki Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi CAS ’ın, Euroleague Basketbol Tahkimi ’nin ve de Doha merkezli Katar Spor Tahkim Mahkemesi ’nin tek Türk hakemi Avukat Kesin Özkurt, UEFA ’nın Trabzonspor ’a verdiği men cezasını DHA ’ya değerlendirdi.

Trabzonspor ’un 2019 yılı mali tablolarıyla ilgili UEFA ile aralarında bir mutabakatsızlık olduğunu gösteren Özkurt, başlangıçta şunları söyledi;

“Bilineceği üzere, UEFA Parasal Fair Play Kurallarını 2010 yılında kabul etti ve 2013 yılından itibaren uygulamaya koydu.

UEFA, futbol kulüplerinin ilgili düzenlemelere uymalarının temini için bir takım yaptırımlar belirlemiş ve kulüplerin bütçelerini takip için de Kulüp Mali Denetim Organı ’nı (CFCB) kurmuştur. İşte, Trabzonspor ’a cezayı veren birim Kulüp Finansal Teftiş Organı (CFCB) ’dir.

Hatırlanacağı üzere Trabzonspor 2016 yılı Mayıs ayında UEFA ile 3 yılı kapsayan bir Uzlaşma Anlaşması yapmış ve bu çerçevede bazı mali yükümlülükleri yerine getireceğini UEFA ’ya vaat etmişti.

Trabzonspor ’a bahşedilen cezaya dair yapılan devlete ait açıklamaya baktığımızda cezanın, bu anlaşmanın yükümlülüklerine dair 5 Temmuz 2019 tarihinde UEFA tarafından tespit edilen bir ihlalin varlığı sebebiyle ve 2019 parasal yılına dair verildiği anlaşılmakta.

UEFA cezayı açıklarken, ‘Eğer Trabzonspor 2019 mali yılına ilişkin yükümlülüklerini yerine getirmeyi başarsaydı bu cezayı saptamak durumunda kalmazdım ’ diye de belirtmiştir.

tamamen ne olduğunu gerekçeli karar Trabzonspor ’a iletilmeden ve bu konuyla alakalı bilgiler kamuoyuna yansımadan bilmemiz ise şu aşamada olası değildir. Oysa, Trabzonspor ’un 2019 yılı parasal tablolarıyla alakalı UEFA ile arasında bir mutabakatsızlık olduğu, cezaya yardım olan husus her neyse bu mali yıla dair bir işlem veya değişik işlemler ile alakalı görüldüğü sonucuna UEFA açıklamasından varılabilir.”

“SON SÖZÜ CAS SÖYLEYECEK!”

Trabzonspor ’un men cezasının henüz kesinleşmediğini, Ağustos ayının ortasında belli kararın verileceğini sözlerine ekleyen Kesin Özkurt, “Bu yaptırım karşı Trabzonspor ’un gidebileceği itiraz yolu UEFA Statüsü 62/3. Maddesi gereğince 10 gün içerisinde en yüksek spor adalet organı olan CAS ’tır. Trabzonspor da CAS ’a başvurup bu cezanın kaldırılmasını istek edeceğini duyurdu. Ceza da zaten demin kesinleşmedi, son sözü yine CAS söyleyecek.

CAS ’da dosyanın hızlandırılmış bir yargılama yapılarak yürütülmesi mümkündür. Kuvvetle muhtemel fakat Ağustos ayı içerisinde, söz konusu ayın ortası gibi Trabzonspor ile alakalı nihai karar verilmiş olur diye tahmin yürütülebilir” diye konuştu.

DİĞER TÜRK KULÜPLERİ RİSK ALTINDA MI?

Trabzonspor ’un men cezasının ardındaki öteki Türk kulüplerinin de tehlike altında olduğunu vurgulayan Özkurt, “UEFA, bilançodaki verileri tek tek inceleyerek, rayiç değere kadar yeniden kendi incelemesini yapmaktadır” biçiminde konuştu.

Avukat Kesin Özkurt şu ifadeleri kullandı;

“UEFA Finansal Fair Play kuralları uygulamaya koyulduğundan bu yanlamasına, öyle çok Türk ve yabancı kulübe kuralları ihlal sebebiyle para cezasından tutun, müsabakalardan mene dek yaptırım uygulandı.

Trabzonspor dışında dikkat çekilebilecek bir öteki konu, Mali Fair Play anlaşması devamlı öteki Türk takımlarının içinde bulunduğu durumdur. Her ne değin takımlar bilançolarını bir şekilde UEFA ’nın istediği limitlere getirmiş olduklarını düşünse de, görüyoruz ama UEFA, bilançodaki verileri tek tek inceleyerek, rayiç değere kadar her tarafta kendi incelemesini yapmaktadır.”

İLGİLİ HABER Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu`ndan men kararı sonrası ilk açıklama Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu`ndan men kararı sonrası ilk tanımlama

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı