Süper Lig

Muhakkak Özkurt, Süper Lig ’in geleceğini yorumladı: Keşmekeş olur!

Avukat Emin Öztürk, Türk futbolunu nelerin beklediğini SÖZCÜ’ye anlattı: Ligler düşme ve çıkma olmadan mevcut haliyle tescil veya iptal edilirse bu, çok büyük bir hukuki kargaşa doğuracaktır. Kulüpler fiziksel kayıpları sebebiyle hak yoluna başvurabilir.

Spor hukuku alanında Türkiye’yi uluslararası mecrada temsil eden, İsviçre’deki Milletlerarası Spor Tahkim Mahkemesi’nin (CAS) ve Euroleague Basketbol’un tek Türk hakemi Avukat Belirlenmiş Özkurt, futbolumuzu bekleyen süreci SÖZCÜ’ye değerlendirdi.

Özkurt; kontratlar, ligler ve yayıncı kuruluş ile ilgili yaşanabilecek hukuksal sorunları ve çözüm önerilerini anlattı:

– COVID-19’U ‘mücbir sebep’ olarak kabul eden FIFA’nın ‘rehber ilkeleri’ne tarafından futbolcular ve kulüpler, anlaşma yöntemiyle kontratlar ile ilgili sıkıntıları çözmeli. tek taraflı kararlar, milli yasalara yerinde olduğunda kabul edilecek.

– Talimata göre sözleşmelerin bitiş tarihinin 31 Mayıs olarak saptama edilmesi zorunludur. Anlaşma bitiş tarihinden sonradan resmi müsabakaların devam etmesi halinde, sözleşmenin süresi müsabakaların bitimine kadar uzamış sayılır.

UEFA REDDEDEBİLİR

– Ligler düşme ve çıkma olmadan kayıt edilirse ya da iptal edilirse bu, içinden çıkılması yıllar sürecek çok büyük bir hukuki kaos doğuracaktır. Kulüpler fiziki kayıpları sebebiyle yargı yoluna başvurabileceklerdir.

– UEFA, oynanmayan liglerde federasyonlar göre Avrupa kupalarına katılmak üzere önerilecek kulübü yalanlama hakkına sahip olduğunu açıkladı. Bu yaklaşımı, her türlü kararı alırken göz önünde bulundurmak gerekli.

‘KARANTİNA LİGİ ’

– Yayıncı kuruluş ile çıkacak anlaşmazlık, Borçlar Kanunu hükümleri gereğince incelenmeli. Yayıncı kuruluş mahkeme yoluyla sözleşmenin uyarlanmasını, miktarının azaltılması ya da ertelenmesini istek edebilir.

– Kulüplerin gelirlerinin yaklaşık %40’ı yayın gelirlerinden oluşuyor. Ligler ‘karantina ligi’ konseptiyle oynanmalı. Aksi takdirde çok büyük zorluklar kulüplerimizi bekliyor.

KOMBİNE ÜCRETLERİ BAĞIŞLANIR

“Kulüpler seyircilere (kombine) ücretlerini geri ödemek zorunda kalabilir. Ancak sporseverin ücretini kulübe bağışlaması pekâlâ olası. Tüzel kişiler olan dernekler ve anonim şirketler arasında böyle bir af işleminin ve alacak temlikinin yapılmasında bir engel yoktur. Mevzuatımız buna mani bir hüküm içermez. Hiçbir sözleşme, kanunun açık hükümlerinin üzerinde değildir. ‘Kanuna rağmen sözleşme hükmü geçerlidir’ denilemez.”

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı