Süper Lig

MKE Ankaragücü Başkanı Fatih Mert: ‘Transfer yasağı gelebilir ’

Corona virüs nedeniyle ertelenen ligin ne vakit başlayacağı ve futbolcularla kulüplerin durumuna ilişkin MKE Ankaragücü Başkanı Fatih Mert kayda değer açıklamalarda bulundu.

Başkan Mert, geçen sezon sözleşmelerini tek taraflı fesheden Alessio Cerci, Thomas Heurtaux ve Szukala ’dan dolayı 4 milyon Euro ’ya yakın borçlarının bulunduğunu, bu yüzden transfer yasağı gelebileceğini söyledi.

Takımın 20 Nisan ’da Beştepe ’de toplanmasıyla ilişkin bir değişiklik olup olmadığı sorusuna Fatih Mert, “Biz 20 Nisan ’da toplanma kararı aldık fakat belki 22 ’sine sarkar, bilemiyoruz” dedi. Antrenmanlardan önce futbolculara corona virüs testi yapılması konusunun süresiz olduğunu gösteren Fatih Mert, “Sağlık kurulu başkanımız bu konuyla ilgili incelemeler yapıyor” ifadelerini kullandı.

LİGİN AKIBETİ NE OLACAK?

Daha önce ‘küme düşme olmasın, yalnızca lig şampiyonluğu için 4 veya 8 ekip play off oynasın ’ diye bir görüş belirten Ankaragücü Başkanı Fatih Mert, ligin akıbetinin ne olacağına ilişkin, “hemen hiçbir şey kesin yok. TFF, 30 Nisan veya 1 Mayıs ’ta toplanıp her yerde değerleme yapacak. Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, uluslararası bir kuruluşun temsilcisi. Onun ifadesine kadar, Avrupa ’da Haziran 15 ’cilt önce maçların başlanmayacağı konuşuluyor. Bu durumda Türkiye ’de Temmuz ’a kalır. 40 derecede Antep ’te nasıl maç yapacağız bilemiyoruz. Bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“ESKİDEN DE GELİR YOKTU ŞİMDİ DE DEĞIL”

Yayıncı kuruluşun ligler başlayana değin ödeme yapmayacağını duyurmasının peşinde hesaplı sorunları nasıl aştıklarına tarafsızlık getiren Fatih Mert, “Bizde değişen bir şey değil. Bir Zamanlar de kazanç yoktu şimdi de değil. Gelirler temlikli. TFF ’den gelen paralar temliklere gidiyor. Maç kazanıyorsunuz, berabere kalıyorsunuz. Performans primi almanız gerekiyor, temliklere gidiyor. Krediler çekildi paralar onlara gidiyor, geçmişte alacağı olan inşaat şirketleri var, maaş alacaklısı olanlar var, bütün paralar onlara gidiyor. Elimde bir liste değil. Biz şeffafız, bir sonraki yayında alacaklıları miktarlarıyla açıklarız. Bizim elimize para geçmese de sonuçta Ankaragücü ’nün borcu ödeniyor” şeklinde konuştu.

“YAYINCI KURULUŞ KULÜPLERE PARASINI ÖDEMELİ”

‘TFF, sizin önerinizi benimsedi, ligden düşme kalktı, yalnızca üstünlük için play-off oynanacak. Bu durumda yayıncı kuruluş play-off oynamayan kulüplere ödeme yapar mı? Yapmazsa, itiraz eder misiniz? ’ sorusuna Başkan Fatih Mert, “Yayıncı kuruluşun ödeme yapmamasını kabul edemiyorum. Alanyaspor Kulüp Başkanı ’nın bir açıklaması oldu. Kendisi ile konuştum, bu tür izah etme yapmamamız gerekir. Yayıncı kuruluş decorder parasını alıyor, reklam paralarını da tahsil etti. Kulüplere parasını ödemeli” yanıtını verdi.

FUTBOLCULARDAN FEDAKARLIK İSTEYECEK MİSİNİZ?

Futbolcularla maddesel konularla ilgili mülâkat yapacaklarını bildiren Fatih Mert, “Henüz görüşmedik ama mutlaka biz de bu nesil görüşmeleri yapacağız. koskocoman rakamlara oynayan oyuncular var, artık bu rakamlar hayal olacak” diye konuştu.

“CERCİ, HEARTAUX VE SZUKALA ’YA OLAN BORÇLA TRANSFER YASAĞI GELEBİLİR”

MKE Ankaragücü Başkanı Fatih Mert, ‘Ankaragücü ’nde hala çözülmemiş Thomas Heartaux ve Alessio Cerci gibi dosyaların varlığı aktarma için bir tehlike yaratır mı? ’ sorusuna, “Bizim 2 dönem aktarma yasağımız vardı, Kehinde ’ye borçtan dolayı da bir dönem daha gelmişti. Biz 3 dönem yasağı kaldırdık. Basit iş değildi, çok büyük bir meslek başarıldı. Ama hala risk geçmiş yok. Alessio Cerci ’ye 1 milyon fazla faiz borcumuz var. 600 bin Euro teklif ettik kabul etmedi. Thomas Heartaux ’a 2 milyon 295 bin Euro borcumuz var, 1 milyon Euro öneri ettik, o da kabul etmedi. Szukala ’ya olan borçla birlikte toplam borç 4 milyon Euro ’yu buluyor. Bu borçlardan dolayı aktarma yasağı alabiliriz. Bunların dışarıya Yalçın Ayhan ’a borcumuz var, İsmail Kartal ’a borcumuzu takside bağladık” şeklinde yanıt verdi.

HAZİRAN ’DA GENEL KOMITE YAPILACAK MI? YENİDEN ADAY OLACAK MISINIZ?

Haziran ayında yapılması planlanan genel komite ile ilgili ise Fatih Mert, “Biz salgından dolayı bir erteleme olmazsa Haziran ’da genel kurulu yapmayı planlıyoruz. Ankaragücü ’nün çok ciddi fiziki sorunları var, bunun için yönetimin elini taşın altına koyması gerekiyor. Bizim elimiz de sürekli taşın aşağı. Fakat bu işler sadece yönetimin katkılarıyla olmuyor. Her Tarafta aday olmak için henüz verilmiş bir karar yok. Salgından sonra ne olacak belli değil. Gidişata bakacağız ve ona tarafından karar vereceğiz” ifadelerini kullandı.

“KULÜBE ÜYELİĞİN DETAYLARI İNTERNET SİTESİNDE AÇIKLANACAK”

Kulübe yeni üyeliğin şartlarına ilişkin Başkan Mert, “Bu konuda bir hafta 10 gün içinde internet sitemiz aracılığıyla izah etme yapılacak. Üyelik için girişte 2000 TL alınacak, yıllık ücret 1200 TL olacak. Koşullar ve öteki ayrıntılar, çok yakın zamanda açıklanacak” diye konuştu.

KATAR ’DAN SPORSORLUK GÖRÜŞMESİ VAR MI?

Başkan Fatih Mert, sponsorluk konusunda, “Yönetim Kurulu üyemiz Faruk Koca aracılığıyla Katar Büyükelçiliği ile görüşmelerimiz oldu. Sponsorluk beklentimiz var, teferruatlar konuşuluyor. Devam edersek bakacağız duruma” diye yanıt verdi.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı