Futbol

Milli fizyoterapistten evdeki futbolculara tavsiyeler

Sporcular lige dönüşte aynı performansta kalır mı? Türkiye’de ligler ertelendi, Futbolcular mental olarak nasıl etkilenir? Bu süreçte Fizik kondisyon olarak geri gitmemeleri adına neler yapmalılar ve hangi programı uygulamalılar? Kulüpler futbolcularına özel program vermeleri yararlı olur mu? Futbolcuların evinde bireysel olarak ne türde çalışabilir ve ne dek faydalı olur? Futbolcular tesislere kişisel egzersiz yapmalılar mı, yaparlarsa kendilerine olumlu olarak etki eder mi?

BARIŞ ŞEHİRLİOĞLU-

Koronavirüs salgının Türkiye’de görülmeye başlamasıyla tüm ligler ertelendi. Liglerin ne vakit başlayacağı şu an devlete ait açıklama olmadığı için bilinmiyor ama 30 Nisan’a kadar olmayacağı sızan bilgiler arasında.

Peki bu işlem futbolu nasıl etkileyecek? Futbolcular her tarafta dönüşlerinde fizik kondisyonu hangi düzeyde olacak? Futbolcular aynı performans değerlerine sahip olabilir mi?

Ajansspor olarak Fenerbahçe Futbol Takımı, A Milli Futbol Takımı (FTR Departmanı Kurucusu, 2002 Dünya Kupası / 2004-2008 Avrupa Futbol Şampiyonası), Galatasaray Futbol Takımı, Fenerbahçe Acıbadem Voleybol Takımı ’nda sorumluluk sahibi fizyoterapist olarak devir yapan Uzman Fizyoterapist Abdurrahman Evin’e sorduk.

Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye’de ligler ertelendi, Futbolcular mental olarak nasıl etkilenir?

Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye'de ligler ertelendi, Futbolcular mental olarak nasıl etkilenir?

“Motivasyon olarak olumsuz olarak etkilenirler. Bu onların profesyonel işi. Futbolcular işine döndüklerinde kaldıkları yerden sürdürmek zorundalar. Profesyonel sporcuların bu süreçten kendini en olumlu şekilde çıkaracağından eminiz. Bu süreçte Fizik kondisyon olarak geri gitmemeleri namına neler yapmalılar ve hangi programı uygulamalılar? Kulüpler futbolcularına özel program vermeleri yardımcı olur mu?

“Işlem uzun bir işlem olacak. Minumum 3 hafta sürecek gibi gözüküyor. Kulüplerin oyuncularına özel program uygulatmaları muhakkak yardımcı olacaktır. Kalp-Damar sistemi Yürek-Solunum sitemi ve sağlamlık antrenmanlarına devam etmeliler. Futbol takımlarında sezon başı antrenmanları olur. Bu çalışmalarda dayanıklılık ve hit antrenmaları şeklindedir. Dönemde şiddetli antrenman programı uygulanmaz.Dayanıklılık ve düşük tempolu koşular yapılır. Kalp-Damar, Akciğer-Solunum sistemlerinin kapasitesini artıran egzersiz sistemi uygulanır. Bu dönemde futbolcuların bunu uygulaması yardımsever olacaktır.”

Futbolcuların evinde kişisel olarak ne türde çalışabilir ve ne değin yardımsever olur?

“Teknik ekip ve kulüp doktorları kendi kadrosunda futbolcuları mükemmel biliyor. Sporcularına bireysel olarak özel program vermeleri olumlu olur. Açık Havada koşu yapmaları taraftarıyım. Koşular orta tempoda olmalı. 3 haftalık ve 6 haftalık alıştırma programları farklı olur. Bu işlem daha uzun sürerse patlayıcı baskı çalışmaları fayda sağlamaz. Kas-Tendomu zorlamayan antrenmanlar yapılmalıdır. 10 gün sonradan genel baskı çalışmaları ve son hafta patlayıcı zor antrenmaları yapılabilir.”

Sporcu sağlığında fizik kondisyon başlangıçta hangi değerlere bakılır?

İlk cisim kitle endeksine bakarız. Ceset yağ oranı %7-%12 aralarında olmalıdır. Bunun üzerindeki değerler fazladır. Futbolcunun sezon başında antrenmana birincil geldiği zamandaki değerleri yok, ligin 6-7. haftasındaki değerleri bizim için esas değeridir. Kalbin egzersiz ritmi ile alakalı oksijenli enerji üretimi ve oksijensiz enerji üretmek kalbin performasını görmek manâlı değerlerdir. Sezon başındaki eforlu deneme ile kalp hızı değeri yüksek olması önemlidir.

İlk olarak bakılanları maddeler halinde sıralayalım;

İlk olarak bakılanları maddeler halinde sıralayalım;

1- Gövde Kitle endeksi
2- Anaeorobik, Vo2 max (maksimal oksijen alımı, bir sporcunun sürekli çalışma yapabilirliğini denetleyen testtir.)
3- Sıçrama testleri bizim için manâlı testlerdir. Bunlar her yerde dönüşte manâlı kriterler olacaktır.”

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı