Süper Lig

MHK ’dan flaş yorumlama! ‘VAR ve AVAR hakemleri maç sabahı açıklanacak ’

Merkez Hakem Kurulu, üstteki klasman hakemlerin Riva’da kampa alınacağını duyurdu.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkez Hakem Kurulu (MHK), Süper Lig ’de sezonun 12 Haziran Cuma günü bitmiş başlayacak olmasından nedeniyle üstteki klasman hakemlerinin 5 Haziran Cuma gününden itibaren TFF Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri ’nde toplanacağını açıkladı.

MHK ’nın açıklamasında, hakemler için alınan tedbirler ve maçlardaki hakem görevlendirmeleriyle ilgili bir planlama yer aldı.

İşte MHK ’nın yaptığı tanımlama…

Bilindiği üzere, Covid-19 salgını sebebiyle ertelenen 2019-2020 Süper Lig Cemil Ressam Sezonu, 12 Haziran 2020 Cuma günü başlayacak. Bu bağlamda Üstteki Klasman Hakemlerimiz de 5 Haziran 2020 Cuma gününden itibaren TFF Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri ’nde toplanacak.

Bu hazırlık kampında yapılacak çalışmalarla, hakemlerimizin; uzak eğitim ve bireysel antrenmanlarını sürdürdüğü üç aya yakında olacak olan bu zor sürecin arkasında, sezonun geri kalanına, bedensel, mental ve teknik olarak hazır halde girmeleri amaçlanmaktadır. Kampa katılacak bütün hakemlerimizin keza giriş ayrıca de maçlardan önceki Covid-19 testleri uyumlu olarak yapılacaktır. Üst Klasman Yardımcı Hakemlerimiz kampa katılmayacak olup, yarışma görevleri öncesi, müsabakaların dördüncü hakemleri ile birlikte, uyumlu olarak Covid-19 testleri yapılacaktır.

Ayrıca sezonun geri kalanı için aşağıdaki hususları da kamuoyunun bilgisine sunarız.

Kampa, Süper Lig ve 1. Lig ’de hakem, VAR ve AVAR olarak tahsis yapacak hakemler ağırlama edilmiştir. Hem bu hakemlerimiz müsabakalarda 4. Hakem olarak da görevlendirilecektir. Görevlendirmeler ön atama şeklinde yapılacak ve o maç için tüm hakem ekibinin Covid-19 testlerinin negatif olarak sonuçlanmasından sonra onaylanarak kamuoyuna açıklanacaktır. Görev ilkelerinde, pandemi koşullarına yerinde şansın dönmesi yapılabilecektir (Örn: Görevlendirmeler yapılırken, maçın oynanacağı şehre yakın illerden hakem tercihi yapılabilecektir) Müsabakalarda ödev yapan hakemlerin performans değerlendirmeleri TV gözlemcileri göre yapılabilecektir. (Müsabakalarda görevlendirilen gözlemciler, TV gözlemcisi olarak devir yapacaktır) Sezon başından beri uygulanan bütün hakemlerin aynı anda açıklanması uygulaması bu dönem için yapılmayacaktır. VAR ve AVAR olarak devir yapacak hakemler, maç günü sabahı açıklanacaktır. Aynı hakemin bir maç haftasında ansızın pozitif tayin alması mümkün olabilecektir. (Örneğin Cuma hakem ve Pazar VAR ya da ansızın pozitif VAR görevi vb.) Kampta, hakemler gruplar halinde çalışacak ve maksimum sağlığa uygunluk (hijyen) koşullarının sağlanmasına çalışılacaktır. Hakemlerin seyahatleri mümkün olan mesafelerde günübirlik ve karayolu (Özel araç ya da transfer arabulucu) ile yapılabilecektir.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı