Süper Lig

Mete Kalkavan: Kartı unutunca komedi oldu

Süper Lig’in deneyimli hakemlerinden Mete Kalkavan futbola bahşedilen arada arkadaşça açıklamalarda bulundu.

FIFA kokartlı hakem Mete Kalkavan TRT Spor ’a konuştu ve geri dönmeyi fazla istediklerini belirterek görüşlerini paylaştı. Lige verilen arada futbolu özlediğini söyleyen Kalkavan, “Hakemler olarak bizde maçları özledik. ağır ağır yeni normalleşme yolunda en azından acilen sahaları kullanmaya başladık bu azıcık olsun hasretimizi gideriyor. Umarım federasyonun açıkladığı tarihe dek her şey yolunda giderse yeşil sahalara merhaba diyeceğiz”dedi.

‘1 AY HAZIRLIK İÇİN YETERLİ VAKIT ’

Liglere bahşedilen aranın arkasından hazırlık süreci ile ilgili de konuşan tecrübeli hakem, “Ligler birincil ertelendiğinde hakem koçlarımız bize azami olarak yapabileceğimiz fiziki programları gönderdiler ve bizde buna uyarak programlarımıza devam ettik. Hemen önümüzde 1 aydan pozitif bir vakit var. Bu da bence hazırlık için tatmin edici bir vakit” ifadelerini kullandı.

Salgın sonrası alınacak tedbirler konusunda da konuşan Kalkavan şu açıklamalarda bulundu;

‘EKSTRA ÖNLEMLER BİZE BİLDİRİLİR ’

“Oyun kuralları ile şu anda resmen sadece üye federasyonların tercihine bırakılacak şekilde oyuncu değişikliğinde yapıldı. başkaca saha içinde uygulamada bu yaşanan sürecin sonunda nasıl davranmamız gerekip, tedbirler konusunda disiplin cezası uygular mıyız bunun ile ilgili hemen şimdi tebligat yapılmadı. Zaman içinde almamız gereken ekstra önemler varsa zaten bize bildirilir. Topun elden ele teması fazla olduğu için özellikle taç atışı kullanırken ya da futbolcuların kafa vuruşunda cilt teması veya terin topa geçmesi durumu olacak. Şayet topla alakalı önemler alınabilir.”

‘BİZLER YARDIMCI UNSURUZ ’

“Biz hakemler olarak futbolun bir parçasıyız. Futbolcular nasıl esas unsuru ise bizlerde maçları idare etmek için yardımcı unsuruyuz. Bize verilen bir takvim olur ve biz de ona kadar kendimizi hazırlarız. Onun dışındaki senaryolar yönetenlerin karar alıp uygulayacağı unsurlardır. Eminim onlarda bu işin üzerine çok ciddi şekilde düşünmüşlerdir ve gerekli önemleri alacaklardır.”

‘2 RESMİ MAÇIN ANALİZİ İSTENDİ ’

“Salgının birincil gününden itibaren ayrıca TFF ayrıca de UEFA bize mail yoluyla bir çok maçın olduğu videolar yolladı ve tahlil yapmamız istendi. Bu zamana kadar oynanmış 2 resim maçın analizini yapmamızı istediler. Her hafta ayrıca merkez hakem kurulu keza de UEFA ’dan testler geliyor. Aralıksız eğitim olarak bize sıcak alıkoyma namına çalışmalar yapılıyor.”

‘GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALIP SEYAHATLERİMİZİ YAPACAĞIZ ’

“Bizler hakemler olarak bize açıklanan tarihe kadar yararlanmak zorundayız. Ne zaman ligler iptal olduğunda kendimizi bir döneme adapte ettik. Şu Anda de kendimizi başlangıca kadar adapte ediyoruz. Maçlar başladığında yolculuk yapabilmemiz uygun görülüyorsa bizlerde gerekli maksimum önlemleri alıp bu seyahatlerimizi yapacağız.”

‘KARTI UNUTUNCA KOMEDİ OLDU ’

Beşiktaş – Antalyaspor maçında unutamadığı bir anı anlatan Kalkavan, “Eski İnönü Stadı ’nda Beşiktaş – Antalyaspor maçı yönetiyordum. Normalde kartlarımı, notlarımı üst cebime koyarım. Devre aralarında kartlarımı şort cebime koydum ve onlar da düşmüş, ayrım etmedim ben de. İkinci güya başladı Emre Güngör ’e sarı kart göstermem gereken bir pozisyon oldu. Elimi cebime attım kartlar yerine beyaz bir kağıt çıktı. Telsiz ile 4. Hakem Mürvet Sezer Öğretmen ile konuşmaya başladım ve kartı pek gösterdim. Normalde kartı önemli gösteririm fakat bu şekilde olunca baya komedi oldu” dedi.

‘FUTBOLCULARIN HUYLARINI ÖĞRENMİŞ OLUYORUZ ’

“Futbolda somut hareket ve insan yönetimi var. Bizler sahada bir yönetim göstermek zorundayız. Saha içinde o gün karşımıza çıkan kişilik ve tarzları idare etmek zorundayız. Sahada karşımıza çıkan kişilik ve karakterleri elimizden geldiği dek yönetmeye çalışıyoruz. Oyuncular üzerinde özel bir egzersiz yapmıyorum. Tecrübe kazandıkça futbolcuların huylarını öğrenmiş oluyoruz.”

‘DERBİ YÖNETMEK FARKLI ’

Derbi maçların yönetimi hakkında da konuşan deneyimli hakem, “Yöneteceğimiz maçlar çarşamba günleri muhakkak olunca kafa olarak o maçları yaşamaya başlıyoruz. Sonuçta bizde insanız bizimde evimiz var, biz de dışarı çıkıyoruz. Derbiyi yöneteceğimiz halk müziği göre öğrenildiğinde tarzı, tavırları özel bir hal alıyor. Bundan nedeniyle derbi maçların muhakkak ayrı bir özelliği var.” ifadelerini kullandı.

‘KARTLARIMI HEDİYE ETMEYİ SEVİYORUM ’

“Son 3-4 senedir ısınmaya çıkarken yanımda fazladan kartlarla çıkıyorum. Isınırken tribünlerde güleç yüzlü, minik bir çocuğu görünce giderim ona sarı kartımı, kırmızı kartımı armağan ederim. Çünkü, biz o kartlara çok basit ulaşabiliyoruz fakat tribünlerdekiler için o lahza çok özel bir lahza olabiliyor. Orada onların bir anlık mutluluğunu görmek beni fazla mutlu ediyor.”

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı