Süper Lig

Mete Kalkavan: “Açık hava müthiş bir nimetmiş”

Hakem Mete Kalkavan, Koronavirüs gündemi sorulunca ilk olarak şunun altını çizdi; “Fazla süratli yaşıyormuşuz. Hayatımızda değerlendiremediğimiz fazla şeyi ve eksiklerimizi görme fırsatı bulduk. Özellikle manevi anlamda.” dedi.

Mete Kalkavan, “Birçok şeyi ıskalamışız. Farkında değilmişiz. Bir çok konuda empati yapma şansını yakaladık. Bilhassa çocuklarımla süre geçirme imkânı buldum. Oğlum Poyraz 6,5 yaşında ilkokul 1’e gidiyor. Acilen online eğitime geçtiler. Kızım Yağmur 4 yaşında kreşe gidiyordu. O da uzaktan video başında eğitim alıyor. Çocuklar, benim evde onlarla kalmamdan çok mutlular. Ben yoğunluktan her zaman ikinci plânda kalmıştım, derhal annelerinden daha pozitif benimle süre geçiriyorlar.” ifadelerini kullandı.

YASAĞA UYULUYOR

“Ben şu günlerde fabrikaya 30 dakikada varıyorum. Artık dışarı çıkmam gerektiğinde haritalara, yoğunluk durumuna bakmıyorum. İstanbul yasağa her geçen gün daha ciddi şekilde uymaya başladı. Toplu ulaşım 8 milyondan, 1 milyona geldi. Yoğunluk yüzde 10-15’i geçmiyor.”

AÇIK HAVA NİMETMİŞ

“En çok açık havada antrenman yapmayı özlüyorum. Kıymetini bilememişiz. Açık hava harikulade bir nimetmiş. Futbolla alakalı hiçbir şeye bakmıyorum. Genelde haber kanallarını izliyorum. Sosyal medyayı referans kabul etmiyorum.”

AİLE BAĞLARIM SIKI

“Samsun’da annem ve babaannem var. Onlarla her gün görüntülü konuşuyorum. Hiç dışarı çıkmadılar. Onların duasını alıyorum. İhtiyaçlarını yakından peşine düşüp takip ediyoruz. “İstanbul’da kayınvalidem ve halam var. Onlar da bu süreçte her zaman içeride kaldılar. Yasağa harfiyen uyuyoruz. Eşim, çocuklar ve evdeki çalışanlarımız dâhil dışarı meydana çıkan hiç olmadı. Ben hariç. Hâlbuki bir araya çok gelirdik. Aile bağlarımız fazla sıkıdır. Sabırla güzel günleri bekliyoruz.

PERSONELİ İÇERİ ÇEKTİK

“Ambalaj kutusu ve koli üreten bir fabrikamız var. İş yoğunluğu şu günlerde fazla pozitif. Çalışanlarımızdan tehlikeli olanları evlerine çektik. Piyasada dolaşan satmak ekibimizi internet ve telefona yönlendirdik. İzolasyona çok uyarı ediyoruz. Samsun’daki aile şirketimizin jurnal toplantılarını video konferansla yapıyorum.”

GÜNDE DÖRT ANTRENMAN

“MHK bize program gönderdi. Günde dört antrenman yapıyorum. Kimsenin olmadığı saatlerde Göktürk’te ara ara yürüyorum. Antrenman sırasında müzik dinliyorum. Şekerden fazla uzaktan duruyorum. Bağışıklık sisteminin en büyük düşmanı şeker. Sebze ağırlıklı besleniyorum. Muhtemel hastalıklar aleyhinde çinko ve C vitamini depoluyorum.”

YOĞUN BAKIMI İYİ BİLİRİM

“Babam aylarca yoğun bakımda kaldı. Hasta ve hasta yakınlarının psikolojisini anlayabiliyorum. Yoğun bakımdan korkmamalı. Adı üzerinde, yoğun bir bakım var. Tedavi olup kurtulanlar da çok. Ancak oradaki hastaları düşünerek evde kalmaya itina göstermeliyiz. Bu şekilde evde kalmaya kendimizi motive edebiliriz.”

KALKAVAN’IN KİMLİK KARTI

Doğum yeri: Samsun
Doğum tarihi: 17.08.1979
Eğitimi: İTÜ Makina mühendisliği,
ABD’de tarım makinaları üstüne master.
Aile Hayatı: Selda Bayan ile 28 Nisan 2012’de evlendi. Poyraz ve Yağmur’un babası.
İlk derbisi: 3 Mart 2013 (Beşiktaş-F.Bahçe)
FIFA kokardı: 2013 (8 sezon)
Süper Lig: 161 maç
1. Lig: 56 maç
Avrupa: 16 maç

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı