Süper Lig

Mesut Urgancılar: Gelirimizin yüzde 25-30 ’unu bir anda kaybettik!

Beşiktaş Kulübü Genel Sekreteri ve İcra Kurulu Başkanı Mesut Urgancılar, “Kabul etmeliyiz ki yalnızca faiz yükleriyle birlikte her sene asgari 350 milyon TL civarında büyüyen ve hiçbir şey yapılmazsa 2022 Mayıs ayında 4-4,1 milyar TL civarlarına ulaşacak borcu yalnızca kampanyalar ile bitirmeye hedeflemek hayalcilik olur” dedi.

Beşiktaş Kulübü Genel Sekreteri ve İcra Kurulu Başkanı Mesut Urgancılar, kulüp dergisinin haziran ayı sayısında önemli açıklamalarda bulundu. Yönetim olarak dümeni devraldıklarından daha sonra her gün yeni bir sürprizle karşılaştıklarını belirten Urgancılar, “Göreve geldikten daha sonra ilk işimiz kulübün ve kulübün sahip ya da karşılıklı olduğu şirketlerin mali durumunu, zorluklarını, yükümlülüklerini ve risklerini anlamaya, belirlemeye hedeflemek oldu. Bu konularda ne yazık ama her gün yeni sürprizlerle karşılaşıyoruz. Bir yanlamasına parasal, yönetimsel ve yitirilen değerlere dair zarar tespitini yaparken bir yanlamasına da gündelik işleri sürdürmeye çalıştık. Kendi camiası, kendi dernek üyeleri ile kavgalı bir kulüp görüntüsüne son vermek için çaba gösterdik. Bu konularda da başarılı olduk” dedi.

“Her Tarafta yapılandırma şart”

Kulüp olarak baştan yapılandırma yapmaları gerektiğini gösteren Urgancılar, “Parasal, yönetimle ilgili ve sportif açılardan tekrar yapılanmalıyız. Bilhassa pandemi ardından bu olmazsa olmaz. Bankalar konsorsiyumu ile yapılan anlaşma ne Beşiktaş için ne bankalar için ne de ülke sporu için bir çözüm. Bir an önce bu kredi sözleşmesi revize edilmeli. Olmayan paralar harcanarak kurulan yüksek ücretli takımların yerine Beşiktaş değerlerine sahip, Beşiktaşlılık mefhumunu ve anlayışını sahaya yansıtacak takımlarımız olmalı. Pandemiye rağmen yeni ve bambaşka kazanç kaynakları yaratmalıyız. Teknolojiye yatırım yapmamız, dijital dönüşümü sağlamamız gerekiyor. Fikri ve vicdanı serbest, bireysel inisiyatiflerin kitle istek ve bilincine dönüştüğü yepyeni bir genel kurul yapısına ihtiyacımız var. Tüzüğümüzde manâlı şansın dönmesi ve revizyonlar yapılmalı. Yeni stadyumla birlikte yapılmaya çalışılan toplum mühendisliğinin yani ‘seyirci’ yaratma çalışmalarının yanlış olduğunu düşünüyorum. Beşiktaş gücünü taraftarından almalı” ifadelerini kullandı.

“Borçları kampanyalarla bitirmek hayalcilik olur”

Korona virüs sürecinde ciddi kayıplar yaşadıklarını söyleyen Urgancılar, “Mart ayı başından bugüne takvim gelirimizin takriben %25-30’unu aniden kaybettik. Sporcularımızın, çalışanlarımızın, her daim yanımızda olması gereken taraftarlarımızın ve hatta kendimizin yarın dinç olup olamayacağını bilemezken bugün borcumuza dair konuşmak ne değin doğru bilemiyorum. Bildiğim dünyadaki sosyal, hesaplı ve tıbbi belirsizlikler ne kadar çabuk azalırsa, bankalar ile üretilmiş olan kredi sözleşmesi mümkünse yarın revize edilirse bizlerin de borçsuz bir Beşiktaş yaratma şansı böylece tez artacak. Taraftarlarımız tekrar tekrar ve her koşulda ellerinden gelenin en iyisini yapacaklardır. Ama kabul etmeliyiz ama sadece faiz yükleriyle birlikte her yıl en az 350 milyon TL civarında çoğalan ve hiçbir şey yapılmazsa 2022 mayıs ayında 4-4,1 milyar TL civarlarına ulaşacak borcu yalnızca kampanyalar ile bitirmeye amaçlamak hayalcilik olur. Daha önce de belirttiğim gibi, yeni ve bambaşka gelir kaynaklarına, mevcut takımlarımızdan çok daha öbür ekiplere ve mevcut kredi sözleşmemizin sil bitmiş yenilenmesine ihtiyacımız var. Bunları yerine getirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Urgancılar, yazısında sözlerini ise şöyle tamamladı:

“Hep söylerim; Beşiktaş ülkemizin, ülke sporumuzun yüz akıdır. Bunun bilincinde olarak Beşiktaş’ı tutkuyla yüceltmeliyiz. Beşiktaş’ı eskisinden daha fazla sevmeli, bununla da kibir duymalıyız.”

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı