Süper Lig

Mesut Urgancılar: “Beşiktaş’ı şampiyon ilan etmeliler”

Beşiktaş Kulübü Genel Sekreteri Mesut Urgancılar, teknik direktör Mesut Bakkal’ın yazdığı kitapta geçen özendirme primi iddiaları için Türkiye Futbol Federasyonuna (TFF) başvuruda bulunduklarını ve 1986-87 sezonunun şampiyonu ilan edilmeleri gerektiğini söyledi. 

Urgancılar yaptığı yazılmış açıklamada, “Mesut Bakkal’ın itirafları neticesinde TFF’ye bir başvuruda bulunduk, cevabını bekliyoruz. Evde manâsız oturmak yerine ‘1986-87 şampiyonu Beşiktaş.’ açıklaması yapıp, özür dileyebilirler.” ifadelerini kullandı.

– “Umarım yağmur, sadece suçlunun üstüne yağar”

Siyah-beyazlı kulübün geçmiş 10 yılının denetiminin yapıldığını ve sabredilmesi gerektiğini gösteren Urgancılar, şunları kaydetti: 

“Bizim hiç tasvip etmediğimiz, ‘Olsun da nasıl olursa olsun’ zihniyeti ile yapılmış sözleşmeler var. Hepsini topladığınızda, borcu 3.3 milyar liraya dek çıkarabilecek kontrat yükü ile göreve başladık. Başkanımız, seçim sürecinde ve sonrasında son 10 yılı denetleyeceğimizi söylemişti. Netice itibarıyla burada kiminle ilgili ne bıkkınlık varsa, herkes bedelini ödeyecek. Başkanımız geçmiş dönemde 6,5 sene ikinci başkanlık yapmış olabilir. Benim ve diğer alıştırma arkadaşlarımızın da benzer şekilde ödev aldığım zamanlar oldu. Sonuçta şeriatın kestiği parmak acımayacak. Umarım yağmur, yalnızca suçlunun üzerine yağar. Soruşturma devam ediyor fakat malum pandemi sebebiyle evde kaldığımız için zorunlu kişilerle yüz yüze iletişim kuramıyoruz. Sağ olsunlar arkadaşlarımız bunları aşmaya çalışıyor. Beşiktaş’ın içindeki öbür seslerin, daha önce konuşulmuş konuları tekrar gündeme getirmesinin de aralıksız bu soruşturma ile doğrudan ilgili olduğu kanaatindeyim. Arkadaşlarımız gün gün, saat saat soruşturmanın dozajını arttırdıkça, bu seslerin de rahatsızlığının arttığını görüyoruz. Kaç kişiyle çalışırsanız çalışın, bütün 10 yılın evrakı 1-2 ayda incelenecek meslek değil. Bu anlamda azıcık sabra ihtiyacımız var.”

– “Her şeyimizi finansal ve idari genel kurullarımızda tartışacağız”

Eski yönetici Şafak Mahmutyazıcıoğlu’nun sosyal medyadan yaptığı açıklamalara da değinen Urgancılar, “Başkanımızın bu konudaki tavrı net. Biz bir aileyiz ve kimseyi ötekileştirmeye çalışmadan her şeyimizi mali ve yönetimle ilgili genel kurullarımızda tartışacağız. Her şey her yerde konuşulmaz. Eleştiri kültürünü öğrenmemiz gerekiyor. İlk önce kendimizi sorgulamalıyız. Çünkü tenkit, eleştirilenden fazla eleştireni ortaya koyar. Tüm bu tenkitler yapılırken ben de şu otopark hikayesinin anlatılmasını beklerdim. Kimin kiminle nerede müşterek olduğunu cümbür cemaat yazıyor. Kocaeli Birlikspor ile yapılan anlaşmada öteki tarafa ödenen para nerede? Bir yönetici takım almaya çalışmış, öteki idareci vazgeçirmeye çalışmış. Sonuçta, Beşiktaş’ın 1.3 milyon lirası değil. Idareci olmadan önce maçlara gelmemiş olabilirsiniz. Ama neden 12 koltuklu locaya 16 koltuk döşetip, 12 koltuklu loca faturası keserek Beşiktaş’ı 113 bin dolar masrafa sokarsınız? Önce bunları kendimize sormamız lazım.” değerlendirmesinde bulundu.

– “Suçlu kimse cezasını çekecek”

Idareli olarak zarara uğramış bir Beşiktaş aldıklarını vurgulayan Urgancılar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir futbolcu çağrılıp, ‘Biz sana 2.8 milyon avroluk  borcumuzu 13 Mayıs’ta yok de 31 Mayıs’ta ödeyelim. Zamanında ödeyemezsek de 600 bin avro ceza payı verelim.’ denmiş. Bunların hepsinin belgesi var. Bir kulübe 712 bin avro borcunuz var, ‘Bunu dörde bölüp şu günlerde ödeyelim.’ diyorsunuz. Ödeyemiyorsunuz ve 400 bin euro daha canice yiyorsunuz. Ardından kulüp TFF’ye başvuruyor ve Beşiktaş’ın Avrupa kupası gelirlerine el koyuyorlar. Bankalar konsorsiyumu ile anlaşma yapıldığı vakit da bir futbolcunun menajerine UEFA’nın belirttiği yüzde 3’lük pay oranına rağmen yüzde 10’un üzerinde ödeme yapılmış. Bu ödeme ile kulüp personellerinin 4 aylık maaşı ödeniyor. Kimsenin şüphesi olmasın. Suçlu kimse cezasını çekecek. nafile oraya buraya yazarak manipülasyon yapmaya hiç gerek değil. ” 

Yeni alıcı koronavirüs (Kovid-19) sebebiyle gelirlerin yüzde 25’inin kaybolduğunu aktaran Urgancılar, “Pandemi olmasa bile bizim takım bütçemizi 56 milyon avrodan 30-35 milyon avro seviyesine düşürmemiz gerekiyordu. Son 20 günde yıllık gelirizin yüzde 25’inin buhar olduğunu görüyoruz. Burada yıllardır uygulanan politikalarla bir alıcı profili oluşturulmuş. Biz, ‘Beşiktaş’ın taraftarı vardır.’ çağrıda bulunmak istiyoruz.” şeklinde görünüm belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı