Süper Lig

Mehmet Sepil: 8 ’ler, artı 2 ’ler, 32 yaşlar konuşulmadı

KBV Başkanı Mehmet Sepil, SÖZCÜ’ye konuştu: “TFF ile yaptığımız görüşmelerde, rezerv takımların profesyonel liglerde zirve göstermesiyle, genç oyuncu yetiştirme konusunda adım atılması gerektiğini söyledik.”

BAHADIR ÇOKİŞLER / SÖZCÜ ÖZEL 

YABANCI sayısı değişecek mi? Yaş sınırı gelecek mi? Rezerv takım düzenlemesi nasıl olacak? SÖZCÜ, bu ve daha artı soruyu Kulüpler Birliği Vakfı (KBV) ve Göztepe Başkanı Mehmet Sepil’e yöneltti. Tecrübeli yönetici, KBV’nin fikirlerini ve projelerini anlattı. Başkan, bilhassa oyuncu yetiştiriciliği konusuna parmak basarken rezerv ekip vurgusu yaptı:

ASIL SORUN: YETİŞTİRME

“TFF’YE rezerv takım kurmayı önerdik. Yurtdışında buna benzer uygulamalar var. Son olarak 21 Yaş Altı Ligi iptal oldu. Çünkü fonksiyonsuzdu. Orada ‘gazozuna maç’ kültürü vardı, rekabet yoktu. Avrupa’da çoğu kulübün profesyonel liglerde rezerv takımı var. Oyuncu yetiştirme konusunda öndeler. Türkiye’de en büyük sorunumuz bu: Oyuncu yetiştiremiyoruz. Bugüne kadar Türk oyuncu yetiştirmekle ilgili dersimizi iyi çalışmadık.

KİRALAMAKLA BU İŞ OLMUYOR

BUNUN en kayda değer nedeni; altyapıdan yetiştirdiğimiz oyuncuları oynatamıyoruz, süre veremiyoruz. Yani deneyim kazandıramıyoruz. Almanya’da çok sayıda genç oyuncu, profesyonel liglerde doruk gösterirken bu sayı bizde fazla az. Mevcut kiralama sistemiyle ülkemizde genç oyuncular, devlete ait maç tecrübesine erişemiyor. Oyuncular rekabetçi ortama giremiyor. TFF ile yaptığımız görüşmelerde, rezerv takımların profesyonel liglerde zirve göstermesiyle, genç oyuncu yetiştirme konusunda adım atılması gerektiğini söyledik. Amacımızı anlattık;

‘Genç çocukları yetiştirelim, tecrübe kazandıralım’ dedik. Kulüplerimizin A ve B takımları aralarında köprü vardır. Süper Lig takımlarının deneyim kazansın diye başka takımlara kiralık gönderdikleri gençler ne dek süre almış diye bakıyoruz.”

‘KULÜPLERE ZARAR VERiLMESiN ’

“YABANCI futbolcu düzenlemesi konusunda kamuoyu ve medyaya yansıyan rakamlardan rahatsız olduk. 8’ler, fazla 2’ler, 32 yaşlar. Kulüpler Birliği müşterek toplantısında böyle bir ortam olmadı, böyle bir formül konuşulmadı. Küskün bir karar da katiyen değil. Koronavirüs ortamını bütün kulüpler gördü. TFF, bu konuyla ilgili birlikte egzersiz kararı verdi. Grup çalışması kararı aldık ve en kısa zamanda da buna başlayacağız. Kulüplerin tanıdık olmayan oyuncularla uzun yıllara dayanan ve sürekli sözleşmeleri var. Biz bunları konuştuk, oturup bunları değerlendireceğiz. Kulüplerimiz bu değin fiziki anlamda zordayken diğer zararlara niçin olacak şeylere izin verilmemeli.”

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı