Basketbol

Mart ayında basketbol haberlerinin enleri açıklandı

Medya Takip Merkezi (MTM), Türkiye Spor Yazarları Derneği için hazırladığı raporda mart ayında basketbol camiasının zirvesindeki isimleri belirledi. Raporda geçtiğimiz ayın en popüler basketbol takımları, en çok konuşulan oyuncuları ve koçları yer aldı. Dünyayı etkisi altına alan korona virüs, bir fazla spor branşını etkilediği gibi basketbolu da negatif etkiledi. Uluslararası Basketbol Federasyonu’ndan (FIBA) yaptığı açıklama ile korona virüs salgını nedeniyle mevcut durumun değerlendirilerek, oyuncuların, antrenörlerin, yetkililerin, taraftarların sağlığı ve güvenliğini gözetmek adına tüm FIBA müsabakalarını 13 Mart tarihinden itibaren erteledi. Hem salgın Anadolu Efes ve Fenerbahçe Beko’nun uğraş ettiği THY Euroleague ile TOFAŞ’ın da devam ettiği Eurocup programını da sekteye uğrattı. Ertelenen ligler ile birlikte tüm spor branşlarında olduğu gibi basketbol haber sayılarında da büyük bir düşüş yaşandı.

Takım olarak en fazla Fenerbahçe konuşuldu

Korona virüs salgınına çoğu sporcu yakalanırken, Fenerbahçe Beko cephesinde de yapılan izah etme ile bir takım oyuncular, teknik kadro ve idari çalışanlarda virüs belirtilerine rastlandığı ve daha ayrıntılı tarama testleri için hastaneye sevklerinin gerçekleştirildiğinden belirtildi. Testlerinin pozitif çıktığı ve sonuçları artı olan sporcuların ve çalışanların ise isimleri kendileri kadar kamuoyu bilgilendirilmediği sürece hasta hakları yönetmeliğince açıklanmayacağı da bildirildi. Bu yorumlama üzerine spor camiasından Fenerbahçe’ye geçmiş olsun mesajları yağdı. Fenerbahçe Beko ay her tarafında medyada toplam 28 bin 427 haberde konuşuldu. Fenerbahçe ’yi sırası ile 5 bin 951 haber ile Anadolu Efes ve 3 bin 647 haber ile Trabzonspor Basketbol Takımı peşine düşüp takip etti.

Cedi Osman’dan kampanyaya destek

Amerikan Basketbol Ligi’nde (NBA) Cleveland Cavaliers ekibinde forma giyen milli basketbolcu Cedi Osman korona virüs ile uğraş tedbirleri kapsamında evde kalınması yönünde çağrıda bulundu. Cedi, “Lütfen bir peçeteye hapşırın veya öksürün, ardındaki çöpe atın. Kapı kolları, telefon ve anahtar gibi bol miktarda temas ettiğimiz yerleri uyumlu dezenfekte edelim. Herhangi bir rahatsızlık belirtisinde hastaneye gitmek dışarıda lütfen evde kalalım. Herkese pak ve sağlıklı yarınlar diliyorum” açıklamasında bulundu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ’nun sosyal ağ üstünde yürütülen dayanışma davetine de yardım veren Cedi Osman, evden fotoğrafını paylaşan birincil 5 kişiye imzalı milli ekip formasını armağan edeceğini de belirterek, basketbolcular Semih Erden, Kenan Sipahi, Furkan Korkmaz, Doğuş Balbay ve Birkan Batuk’u da kampanyaya katılmaya ziyafet etti. Ay her tarafında bin 237 habere yansıyan Cedi Osman, mart ayının en popüler basketbol oyuncusu olurken, onu sırası ile 910 haber ile Shane Larkin ve 731 haber ile Ali Muhammed takip etti.

Ay baştan başa medyada bin 601 habere yansıyan Anadolu Efes Başantrenörü Ergin Ataman, mart ayının en fazla konuşulan basketbol antrenörü olmayı başardı. Ataman ’ı sırası ile takip eden isimler ise bin 414 haber ile Fenerbahçe Başantrenörü Zeljko Obradovic ve 648 haber ile A Ulusal Basketbol Takımı ve Pınar Karşıya Başantrenörü Ufuk Sarıca oldu.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı