Süper Lig

Kulüpler Birliği ’nden maaşlar ve ödemeler için karar!

Kulüpler Birliği, gerçekleştirilen mucizevi toplantısı sonra alınan kararları paylaştı. Birlik, yayıncı kuruluşa ödeme konusunda sitem ederken, futbolcu ve teknik ekiplerin sözleşmelerinde ise indirim çalışması yapılacağını duyurdu.

Süper Lig ’de uğraş eden 18 takımın başkanları iki taraflı bir karar alarak bunu Kulüpler Birliği ’nin resmi Twitter hesabından duyurdu. Birlik aldığı kararda “Futbolcu ve teknik takım sözleşmelerinin ödemesinde anlaşılmaya çalışılacaktır. Eğer anlaşma olmazsa ligler başlayana kadar sözleşmeler ve alacaklar dondurulacak” açıklamasını yaptı.

Yapılan açıklamada, Mart ayı içinde üç hafta oynanmasına rağmen yayıncı kuruluştan ödemelerin alınmadığı ve genel olarak yapılan değerlendirmede kulüplerin %30 hasar yaşadığı bildirilirken şu ifadelere yer verildi:

“Bütün dünyayı etkisi altına bölge ve ekonomileri korkutma eden Covid-19 pandemisi sebebiyle bir fazla alanda son derece huzursuz süreçler yaşanmaktadır; Bu bağlamda ülkemizde de aynı durumların yaşandığı malumunuzdur. Başta Sn. Cumhurbaşkanımız ve devletimiz tarafından küskün ve alınacak bütün kararları Türk futbol ailesi olarak desteklediğimizi kamuoyuyla paylaşmak isteriz.

Kulüpler Birliği Vakfımızın toplantısında bugünkü şartlara kadar alınan tavsiye kararları aşağıdaki gibidir:

a. Kulüplerimiz içinde bulunduğumuz 2019-2020 sezonu futbolcu, menajerlik, teknik ekip v.b. sözleşmelerinde kayıtlı ücretlerin yapılandırılması, uyarlanması ve dondurulması konusunda ortak olarak mutabakata varmaya çalışacaklardır.

b. Ortak mutabakatın sağlanamaması halinde ligler baştan başlayana dek bu süreci kapsayan sözleşmeler ve alacaklar dondurulacak, oyunculara bununla ilgili tebligat gönderilecektir.

c. Kulüplerin mevcut hasar hesaplamalarına tarafından takvim ortalama %30 zarara uğradığı saptama edilmiştir. Liglerin akıbetinin muhakkak olması ile her kulüp kendi hasar durumuna tarafından indirim rakamını uygulamaya koyabilecektir. Bakiye oyuncu ödemeleri ligler başladıktan sonra ödenmeye başlayacaktır.

İLGİLİ HABER Mehmet Demirkol: Ligler bitirilir, gelecek sezon kısa tutulur Mehmet Demirkol: Ligler bitirilir, gelecek sezon kısa tutulur

Futbol ailesi olarak kenetlenmemiz gereken bu dönemde sponsorlarla ve diğer paydaşlarımızla olan ilişkilerimiz, gelecek açısından da büyük ağırlık taşımaktadır. Kulüplerimizin spor ekonomisinin omurgası olduğu düşünülürse her açıdan bütün muhataplar ve paydaşların mevcut krizin etkileri ortadan kalkıncaya, normalleşme başlayıncaya dek maksimum ölçüde takviye vermesi beklenmelidir. Yayıncı kuruluş da yine bu organizasyon içerisinde en önemli paydaşlarımızdan biridir. Geçtiğimiz yaz ülkemizin içinde bulunduğu hesaplı koşulları dikkate alarak yayıncı kuruluşun talebi ile gerçekleştirdiğimiz görüşmelerin sonunda vardığımız netice, kulüpler olarak 1 sezonluk gelirimizden manâlı bir indirim yaparak o günkü güç koşulları birlikte atlatmak olmuştur. Bugün geldiğimiz noktada ise, mart ayının birincil üç haftasında maçların oynanmış olmasına karşın yayıncı kuruluş, ödemeleri durdurduğunu Türkiye Futbol Federasyonu’na iletmiştir, bu durum kulüplerimizi meslek ortaklığımızda sorun olabilecek bir endişeye sevk etmiş ve büyük düş kırıklığıyla karşılanmıştır.

Bütün diğer futbol liglerinde de gördüğümüz gibi kulüplerin birincil kazanç kaynağı olan yayınlama geliri ödemelerinin, kulüplerimizin keza geçmişten gelen yükümlülükleri hem de devamlılıklarını sağlayabilmeleri açısından büyük yük taşıdığını hatırlatmak isteriz. Yayıncı kuruluşun kararını ivedilikle gözden geçirerek, futbol ailesinin içinde yer aldığı pozisyonun öneminin farkına varacağına ve bu hatasından döneceğine olan inancımız şu lahza için tamdır. Aksi taktirde yayınlama sözleşmesinin geri kalan süresinin akıbetine ilişkin endişelerimiz doğacaktır.

Yaşanan bu sürecin, sadece kulüplerimizin yok, Avrupa’nın bütün büyük ekonomilerine sahip liglerinin deha finansal durumları üzerindeki negatif etkileri bilinmektedir. Kulüpler Birliği Vakfı olarak bu salgının Süper Lig üzerindeki etkilerini tahlil etmek üzere bir alıştırma grubu resmileşmiş ve bu egzersiz grubunun hazırladığı rapor, tüm Süper Lig kulüp başkanlarımızla paylaşılmıştır. Hazırlanan bu rapora kadar kulüplerimiz diğer bütün sektörlerde olduğu gibi parasal açıdan koskocoman zararla karşı karşıya kalmıştır.

FIFA’nın geçtiğimiz günlerde açıkladığı tavsiye kararları göz önüne alındığında aşağıdaki maddelerin kulüplerimiz göre uygulanmasının yerinde olacağı karara bağlanmıştır. Unutulmamalıdır ki, ayrı finansal yapı ve kazanç kalemlerine sahip olan kulüplerimiz, birbirlerinden ayrı şekilde bu durumdan etkilenmektedirler. Bunun için ortak oran belirlemek yerine FIFA’nın da tavsiye ettiği gibi her lig veya kulüpler milli mevzuatı ve kendi idareli durumunu göz önünde bulundurarak akla uygun ve orantılı bir oran belirleyecek, bu doğrultuda birincil aşamada futbolcularla uzlaşma yolunu tercih edecektir. Belirlenen indirim oranları, kulüpler tarafından tüm oyuncularına eşdeğer şekilde uygulanacaktır.

Buna ek olarak Kulüpler Birliği Vakfı parasal çalışma grubu; COVID 19’un önümüzdeki sezona etkileri üzerinde çalışmalarına devam etmektedir. Bu rapor hazırlanmış olduğunda kulüplerimiz ve kamuoyu ile paylaşılacaktır.”

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı