Basketbol

Kenan Sipahi, İspanya ’daki coronavirüs salgınında kaygı yaşamıyor

Ulusal basketbolcu Kenan Sipahi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, salgın nedeniyle İspanya ’da sokağa çıkma yasağının olduğunu hatırlatarak, “Burada birincil başlarda sıkıntı oldu. Artık alıştık.” dedi. Mart ayının ortasından beri sokağa çıkma yasağının sürdüğünü belirten 24 yaşındaki basketbolcu, “O günden beri yalnızca marketler ve eczaneler açık. dahası yakıt istasyonları açık. Katiyen dışarı çıkamıyorsunuz. baştan polis var. Adeta evin yakınında polis var. Markete gittiğinde alışveriş yapıp yapmadığına bakıyorlar. Bundan Böyle bir ayı geçti, ne vakit duracak bilmiyoruz. Ölümler burada azaldı gibi duruyor, yine de ülkemize tarafından daha pozitif.” diye konuştu.

Takımdaki yabancı oyuncuların ABD ağırlıklı olduğunu kaydeden genç oyuncu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Onlar kapılar kapanmadan ABD ’ye gitmek istiyorlardı. Panik halindeydiler. Kulübümüz bizimle yakından ilgilendi. Devamlı irtibat halindeydik. O sayede sakinleştik ve evde antrenmanlar yapmaya başladık. Yeni uygulamalarla buluşma da yapabiliyoruz. Bir aradaymışız gibi birbirimizle bağlantı kurabiliyoruz. İletişimi kesmemeye çalışıyoruz.”

“4-5 günlüğüne ulaşmak istedim”

Sokağa çıkma yasağının açıklanmasından birkaç gün sonradan Türkiye ’ye gelmeyi düşündüğünü vurgulayan ulusal basketbolcu, “4-5 günlüğüne varmak istedim. Maçlar ertelenmişti, antrenman olmayacağını söylemişlerdi. Varmak için biletimi almıştım ama gelemedim. Türkiye bu sefer İspanya ile kapıları kapatmıştı lakin kulübün isteği doğrultusunda burada kalmam gerekiyordu. Hayırlısı oldu. Ülkemde elde etmek isterim fakat kulübün isteği burada bulunmam.” şeklinde konuştu.

İspanya ’da herhangi bir vesvese yaşamadığını anlatan Kenan, “Güzel bir yerdeyim. Karantina açıklanmadan önce nişanlım yanıma geldi. Annemin, babamın yanında bulunamamak beni üzüyor, onların yanına almak isterdim lakin baktığımızda gençlerden daha fazla bulaşıyor. Bir nevi uzak durmamız bahtı açık oldu. Ailem de burada kalmamı istedi. ’Kulübün ne diyorsa onu yap ’ dediler. Nişanlımın gelmesine mutlu oldular. Onlar da buraya gelip görmüştü. Fazla süre geçirdiler. Gözleri arkada yok, rahatlar.” değerlendirmesinde bulundu.

“Antrenmanlar yapıyoruz”

Sokağa çıkma yasağının açıklanmasıyla birincil 4-5 günü dinlenerek geçirdiklerini belirten Kenan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sonrasında kulüp bütün sporcuların evine bisiklet yolladı. Bu şekilde antrenmanlar yapıyoruz. Vücudumuzu bir şekilde faal halde tutmaya çalışıyoruz. Oyun oynuyorum, dizi izliyorum. Daha önce kitap okuyordum, acilen alışkanlık haline getirmeye çalışıyorum. Küçük konut işlerini yapıyorum. Bir şekilde geçiyor.”

“Takımların yüzde 80 ’ini oynamak istiyor”

İspanya ’da bu sezon basketbol maçlarının oynanıp oynanmayacağı yönündeki soruyu yanıtlayan Kenan, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası ve 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunlarını ’nın ertelenmesinin ardındaki futbolda olduğu gibi basketbolda da maçların bir şekilde tamamlanmasının düşünüldüğünü dile getirdi.

İspanya ’da futbol maçlarının yaz aylarında oynanması yönünde bir düşüncenin oluşmasının ardındaki basketbol yetkililerinin de harekete geçtiğine dikkati çeken Kenan, şunları söyledi:

“Burada ligi haziran sonu, temmuz ortası ya da sonuna kadar maçları oynatabileceklerini düşünüyorlar. Şayet bir şehirde toplanıp kalan maçları oynatmak istiyorlar. Natürel bunlar varsayım. Ne olacağını kimse bilmiyor. Bu ayın 20 ’sinde ACB ’nin (İspanya Basketbol Ligi) toplantısı var. Orada karar açıklanacağını düşünüyorum. Takımların yüzde 80 ’i oynamak istiyor. Büyük gelirleri var ve bedensel kayıp yaşamak istemiyorlar. Oyuncu birliği de bize oynayıp oynamak istemediğimizi soruyor. Ayın 20 ’sinden sonradan bazı şeyleri netleşeceğini düşünüyorum.”

Takımdaki oyuncuların maçları oynamak isteyip istemediği konusuna değinen Kenan Sipahi, “ABD ’li oyuncular öncelikle dehşet yaşadı. ABD ’deki koşul daha kötüye gidince burada kalmanın doğru olduğunu düşündüler. Oyuncularla konuştuğum kadarıyla bazıları oynamak istiyor, bazıları oynamak istemiyor. Ama asgari bir ay daha burada olacağımızı düşünüyorum. Uluslararası yolculuk kısa zamanda olmayacaktır.” şeklinde manzara belirtti.

“Gelecek sezon geçiş dönemi olacaktır”

Ulusal basketbolcu, salgının fiziki anlamda herkesi etkileyeceğine dikkati çekerak, “Avrupa Ligi, Avrupa Kupası ve Şampiyonlar Ligi tarzı müsabakaların daha da sekteye uğrayacağını düşünüyorum. Ülkeler arası yolculuklara basit izin verilmeyecektir. Kısa zamanda takımların hem fiziki ayrıca manevi etkileneceklerini düşünüyorum. İnsanlar eskisi gibi maçlara varmak istemeyeceklerdir. Gelecek sezon geçiş dönemi olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Bir sporcu olarak bütün aktivitelerin durmasıyla bıkkınlık yaşadığını vurgulayan Kenan, “Uyku problemi yaşayabiliyorsunuz. Geç uyuma veya daha eksik uyuma gibi durumlar olabiliyor. Fazla pozitif enerji sarf etmiyorsunuz, alıştığınız tempoda değilsiniz. Beslenmeye çok uyarı etmeniz gerekiyor. Geç saatlere kalmamak, yemeği fazla abartmamak için kendi içinizde savaş haline gidiyorsunuz. Belki hepimiz için öbür deneyim oluyor. Bu saatten daha sonra olaylara daha farklı bakmamız, tecrübelenmemiz gerekiyor. Temennimiz en kısa sürede bunun bitmesi. Çok uzun sürdü.” diye konuştu.

Salgın ve sokağa çıkma yasağının ardından evde kalanlara tavsiyelerde bulunan Kenan, “Birincisi spor yerine getirmek. Herkesin evinde internet oluyor. Hareket ettiğiniz zaman, spor yaptığınız vakit psikolojik olarak daha iyi hissediyorsunuz. Yediğiniz yemekten hoşgörü alıyorsunuz. Bir öteki tavsiyem farklı hobiler edinmeleri olacak.” diyerek sözlerini tamamladı.

AA

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı