Süper Lig

Kasımpaşa Doktoru Cem Ergenç: ‘Maçların Antalya ’da oynanması sağlıklı yok ’

Kasımpaşa Kulüp Doktoru Cem Ergenç, kalan 8 haftanın Antalya ’da oynanacağı yönündeki iddialarla ilgili olarak, “Maçların Antalya ’da oynanmasını dinç görmüyorum” dedi. Ergenç, hem önümüzdeki hafta ekip halinde antrenmanlara başlayacaklarını açıkladı.

Kasımpaşa Spor Kulübü Doktoru Cem Ergenç, corona virüs salgını döneminde takımdaki genel şart ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Ergenç, çalışmalarını evlerinde gerçekleştiren oyuncuların sağlık durumunu sürekli peşine düşüp takip ettiklerini aktararak, “Bu süreçte birincil antrenmanların durdurulması ve müsabakaların ertelenmesi kararı alındıktan daha sonra bütün oyuncularla zaten var olan whatsapp grubu üstünde tekrar bir organizasyon yaptık. Bütün oyunculara hem bireysel hem grup halinde nasıl antrenman yapabileceklerini, hangi antrenmanlarını, hangi sürelerle, kaç set yapacaklarını tanımlama ederek gönderdik. Lüzum video kayıt ile gerekse yorumlara dayalı geri dönüşlerini aldık. Bazı bilimsel değerlerini, nabız değerlerini değerlendirmek için kullandığımız cihazlar var. Onlar üzerinden takiplerini yaptık. En çok uyarı edilmesi gereken konulardan bir tanesine de kilo alımı. Kilo alımını sınırlamak için kulüp diyetisyenimizle görüşmeler yaptık. Sürekli takip etmelerini istedik. Şu asıl değin ciddi bir problemle karşılaşmadık. Önümüzdeki hafta ekip antrenmanlarına başlamayı planlıyoruz. Bugün bir buluşma yaptık. Haziranın birincil ya da ikinci haftası müsabakalar başlayacakmış gibi program dahilinde organizasyonlarımıza devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“GELECEK HAFTA TAKIM HALİNDE ÇALIŞACAĞIZ”

Ergenç, gelecek hafta takım halinde antrenmanlara başlama kararı aldıklarını ifade ederek, “Liglere ara verildikten sonra çoğu oyuncumuz İstanbul’da kaldı. İstanbul’da kalan oyuncularımız Kemerburgaz’daki tesislerimize yakın yerde oldukları için zaten kişisel ve grup antrenmanlarını organize etmiştik. Yaptığımız toplantıda teknik direktörümüzün ricası doğrultusunda daha çok takım antrenmanlarına başlamayı planlıyoruz. Çünkü profesyonel düzeyde spor yapıldığında 2-3 haftadan sonradan bireysel antrenmanın veya ufak gruplar halinde yapılan antrenmanın çok katkısı olmuyor. Çünkü bu bazı oyunu. Önümüzdeki haftadan itibaren tüm takım halinde çalışmalarımıza başlamayı planlıyoruz” dedi.

“HAZIR EDINMEK İÇİN 4-5 HAFTA YETER”

Ligin oynanmaya başlamasından önce takımların 4-5 hafta hazırlık süreci geçirmesi gerektiğinin altını çizen Cem Ergenç, “Normalde sezon başı 6-7 hafta planlıyoruz. Fakat bu sezon bitmeden sezon ortasında bir anda alınmış bir karar olduğu için aynı süreç gözetilir mi, bilmiyoruz. Yaşayıp göreceğiz. Bu daha önce yaşanmış ve bilimsel olarak ispatlanmış ya da denenmiş bir şey yok. Lakin daha önce yapılan bilimsel deneylere istinaden benim de görüşüm 4-5 haftalık bir işlem hazır olmak için tatmin edici olacaktır” açıklamasını yaptı.

“HAZİRAN ’A KADAR 5-6 HAFTALIK SÜREÇTE…”

Futbolcuların güç antrenmanlarını hazirana kadar olan bu süreçte yapması gerektiğini söyleyen Dr. Cem Ergenç, karşılaşmalar başladıktan sonra oluşacak yoğun maç trafiğinde zor yüklemesinin dinç olmayacağını belirterek, şu ifadelere yer verdi:

“Öteki sezonlar gibi sezon öncesi tatmin edici dinlenme verilmeden bitmiş antrenmana başlanacak. Bu da tabii ki sakatlık riskini arttırıyor. dahası burada en önemli konu şu; liglerin ne süre başlayacağından ziyade, başladıktan sonra ne zaman bitecek ve hangi yoğunlukta müsabakalar yapılacak. O muhakkak değil demin. Bizim antrenman periyodunu ayarlamamız için müsabakaların başlangıç ve bitiş tarihlerinin de kesin olması gerekiyor. Ona tarafından antrenman yüklemesi yapacağız. 3-4 günde 1 maç yapılacağı söyleniyor. Kısa ve yoğun bir program. Bu da şunu gösterir ki, müsabakalar başladıktan sonra daha fazla toparlanma ve rejenerasyona karşın antrenmanlar planlanacak ya da maçtan bir gün önce strateji antrenmanlar yapılacak. Fazla yüklenme yapılamayacağı öngörülüyor. Ben de o öngörüdeyim. O yüzden bu dönemde hazirana değin 5-6 haftalık süreçte doldurma antrenmanları yapılabilir.”

“BAZI OYUNCULAR BİRESEYSEL DEVAM EDECEK”

Dr. Ergenç, lacivert-beyazlı futbolcuların sakatlık analizlerine tarafından çıkarılan programa uyacaklarını ifade ederek, “Oyuncularımızı fazla yakından tanıyoruz bu yıl çoğu oyuncumuz değişse de oyuncularla yakın temasta olduğumuz için hepsinin potansiyel sakatlık risk analizlerini sezon öncesi ve sezon baştan başa çıkarmıştık. Ona yönelik antrenmanlar planlayacağız. Bazı oyuncularımız için bireysel antrenmanlara devam edeceğiz. Kişisel antrenmanı tamamlayıp takım antrenmanına yüzde yüz katılabileceğine inandığımız oyuncular da takım antrenmanlarına başlayacağız” değerlendirmesini yaptı.

“MAÇLARIN ANTALYA ’DA OYNANMASI SAĞLIKLI DEĞİL”

Cem Ergenç, Süper Lig’de ertelenen 8 haftanın Antalya’da oynanacağı yönündeki iddialarla ilgili olarak şu ifadelere yer verdi:

“Bunun bir rivayet olduğunu, önemli olmadığını ve bununla birlikte sağlıklı bir fikir olmadığını düşünüyorum. Bütün takımların orda olması haksız bir rekabete niçin olabilir. Biz Kasımpaşa olarak İstanbul dışı 3 müsabakamız kalmışken niçin bütün maçlarımızı İstanbul dışında oynayalım. Oyuncular arasındaki stresten bahsetmiştik. 8 – 10 hafta ailelerinden uzak ne dek güvenli olduğunu bilmedikleri otel odasında futbol oynanabileceğini varsayım etmiyorum. Sosyal medyada bazı şahısların çıkartmış olduğu söylentiler olduğunu düşünüyorum. Lüzum kulüpler birliği, lüzum federasyon gerekse kulüplerin bunu desteklediklerini düşünmüyorum. Fazla dinç görmüyorum. Haziran ve temmuz aylarında Antalya’da yarışma oynanması başlı başına sorun. Diyelim ama yalnızca Süper Lig olsun 18 takım, 50-60 kişilik kafileleriyle Antalya’da otellerde konaklayacak. Onların herhangi birinde yaşanacak bir sağlık durumu problemi bütün takımın karantinaya alınmasını gerektirecek. Antalya’da bu dek donanımlı sıhhat hizmeti verilebilecek şartların hemen uygun olduğunu düşünmüyorum. Kendimce herkesin muhtemel olduğunca bulunduğu konumda olması ve yalnızca yarışma günü veya müsabakaya bir gün önce yolculuk edip oynayıp tamamlaması daha uygun olur.”

“TAKIMDA STRES VE GERGİNLİK YOK”

Cem Ergenç, takımdaki futbolcuların corona virüsün Türkiye’de yayılmaya başladığı birincil dönemdeki yaşadıkları gerginlik ve gergin durumu atlattıklarını söyleyerek, “İlk dönemdeki kargaşa ve endişe pek değil. İlk hafta sadece oyuncular kendisi için yok aileleri için endişelilerdi. Lakin sürecin Türkiye’de mükemmel yönetildiğine inanıyorum. İyi yönetildiği için şu lahza Türkiye’de olmaktan stres ve stres yaşamıyorlar. Daha fazla ailelerinden uzaktan olanların, ailelerinden uzaktan olmasından nedeniyle endişeleri var. Onlarla ilgili sıkça telefonla whatsappla görüşüyoruz. Gerekiyorsa aileleriyle yurt açık havada temasa geçip onların sağlık durumu bilgilerini alıyoruz. hemen yüksek seviyede stres ve gerginlik yaşamıyoruz. Bu süreç kulübümüzün psikologu göre da peşine düşüp takip edilip oyuncularla birebir bazı görüşmeler yapılıyor. Stres gerginlik konsantrasyonu ve motivasyonu engelleyen nedenler. Bunları ortadan uyandırmak için mental olarak da antrenmanlarla oyuncularımızı hazırlamayı düşünüyoruz. İlk haftalardaki stres ve stres yerini güven ortamına bıraktı. Keza Türkiye’de keza de kulübümüz tarafında sürecin iyi peşine düşüp takip edildiğini görünce oyuncuların fazla artı stres yaşadıklarını düşünmüyorum” biçiminde konuştu.

“IŞLEM BİLİMİN IŞIĞINDA DEVAM ETMELİ”

Corona virüs salgını döneminde görev yapan doktor meslektaşları ve bütün sağlık çalışanlarına teşekkür eden Dr. Cem Ergenç, “Bu süreçte Türkiye’de, dünyada bütün sıhhat çalışanları, doktor meslektaşlarım, hemşire arkadaşlarım fazla özveriyle, fazla doğru şekilde bu süreci yönetiyorlar. Onlara teşekkür etmek istiyorum. Halkımızın da sporcularımızın da dahil edinmek üzere bilimin ışığında süreci devam ettirmelerini diliyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı