Süper Lig

İzmir ekiplerinden TFF ’ye Adnan Süvari Sınıfı Sezonu başvurusu

İzmir kulüpleri, İzmir Spor Kulüpleri Birliği Vakfı (İZVAK), İzmir Ticaret Odası, İzmir Ticaret Borsası Başkanlığı, İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyonu Kurulu, Ege Bölgesi Sanayi Odası ve Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı, Türkiye Futbol Federasyonu’na 2020-2021 sezonunun Adnan Süvari Sınıfı Sezonu adıyla oynanması adına başvuruda bulundu.

Altay, Altınordu, Bucaspor 1928, Göztepe, Karşıyaka ve Ekol Göz Menemenspor müşterek imzayla yayınladıkları bildiride “Süper Lig 2020-2021 sezonuna Adnan Süvari Sezonu adının verilmesi en büyük temennimiz” ifadesini kullandı.

İZVAK ’ın öncülüğünde yapılan müracaatta şu ifadeler kullanıldı:

“Bilindiği üzere Süper Lig ’de 2014-2015 sezonundan bu yandan sürekli dilekçe ile futbolumuza katkı maddesi koyan, fark yaratan, Süper Lig takımlarına mensup ve kaybettiğimiz efsane isimlerin adları futbol sezonlarına verilmektedir. Süper Ligimiz, 2014-2015 ’te Süleyman Seba, 2015-2016 ’da Hasan Doğan, 2016-2017 ’de Turgay Şeren, 2017-2018 ’de İlhan Cavcav, 2018-2019 ’da Lefter Küçükandonyadis sezonları adı aşağıda oynanmıştır. İçinde bulunduğumuz 2019-2020 sezonu ise Cemil Ressam Sezonu adıyla oynanmaktadır. İzmir ’imiz Türkiye ’de futbolun ilk oynandığı şehir olma özelliği taşıyor. İzmir sıradan yüz yılı aşmış şanlı tarihleri ile birbirinden değerli futbol kulüpleri, yetiştirdiği yıldız sporcuları ve spor adamları ile derin ve entelektüel bir futbol kültürüne sahiptir.

Bundan çok önce 60 ’lı yıllarda Anadolu Devrimi ’ni gerçekleştiren, sadece bununla kalmayıp futbolumuzu Avrupa ’nın dev ekiplerinin seviyesine taşıyan, daha 60 ’lı yıllarda yeni futbol sistemlerini cesaretle uygulayan paha biçilmez bir futbol adamı, Adnan Süvari Sınıfı ’dir. Adnan Süvari Karşıyaka ’da başladığı teknik adamlık kariyerini öbür yakaya, Göztepe ’ye taşıyıp, zamanın ötesinde futbol stratejileri ile 2 Türkiye, 2 Cumhurbaşkanlığı Kupası ’nı İzmir ’e taşımış, üç yıl süren A Milli Takım teknik direktörlüğü döneminde de öncelikle efsanevi Rusya zaferi elde etmek üzere çoğu başarıya imza atmış, yalnızca İzmir ’e değil bütün Türkiye ’ye ve Türk futboluna mülk olmuştur.

İzmir ’den çıkarak milli ve milletlerarası düzeyde, çağının çok ötesinde bir futbol efsanesi olan ve günümüz futbol dünyasının özlediği birçok değeri temsilci Adnan Süvari ’nin eşsiz başarıları, yetiştirdiği yıldızları, centilmen açık fikirli ve donanımlı kişiliği ile kamuoyunca daha çok tanınmayı ve onurlandırılmayı yargı ettiğini düşünüyoruz. TFF Süper Ligi 2020-2021 sezonuna Adnan Süvari Sezonu adının verilmesi en büyük temennimizdir. Adnan Süvari Türk futboluna kazandırdığı büyük değerler ve başarılarla bunu fazlasıyla hak etmiştir. Tüm bunlar göz önüne alındığında Süper Lig ’e Adnan Süvari Sınıfı adının çok yakışacağını düşünüyor ve değerli kulüplerimiz ile Süper Lig 2020-2021 sezonunun Adnan Süvari Sınıfı Sezonu adıyla oynanmasını ekte imzaları yer alan bütün İzmir kulüpleri, kurum ve kuruluşları olarak açlık ve istek ediyoruz. Veri ve değerlendirmelerinize sunarız.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı