Spor Haberleri

İrem Yaman kimdir?

Daha önce Dünya Taekwondo Federasyonu göre Yılın Bayan Sporcusu seçilen İrem Yaman World Taekwondo Grand Slam’de altın madalya kazandı. Hedefi olimpiyat şampiyonluğu olan İrem Yaman hakkında merak edilenler…

İREM YAMAN KİMDİR?

İrem Yaman, 4 Ağustos 1995’te Ankara’da doğdu. 3 çocuklu bir ailenin ortanca çocuğudur. İlk ,orta ve lise eğitimini Ankara’da tamamlamıştır. Ufak yaşlardan itibaren olimpiyat şampiyonu elde etmek isteyen İrem Yaman annesinin teşvikiyle 8 yaşında Taekwondo’ya başladı. Aynı dönemde babası Hasan Yaman’ın Taekwondo hakemliğini bırakıp İrem Yaman’ı çalıştırmaya başlamasıyla profesyonelliğe adım atmış oldu.

2013-2016 yıllarında Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi, Vücut Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümünden mezun olmuştur. 2014 yılında öncelikle katıldığı Ümitler Avrupa şampiyonasında 1. Olarak kendi kariyerindeki birincil milletlerarası dereceye ulaşmış oldu.

2015 yılında Rusya’nın Chelyabinsk kentinde yapılan Dünya Şampiyonasında Dünya Şampiyonu olmuştur.2018 yılında Çin’de düzenlenen Grand Slam da kazanan olan birincil Türk bayan sporcudur. Kadınlarda tekrar tekrar 2 Avrupa ve Grand Prix Şampiyonu olan tek bayan sporcu ünvanına sahiptir. 2018 yılında Dünya Taekwondo Federasyonu kadar Yılın Kadın Sporcusu seçilmiştir.

Hala Selçuk Üniversitesi’ndeki yüksek lisans eğitime devam etmektedir.

İREM YAMAN’DAN SKOR’A ÖZEL AÇIKLAMALAR

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı