Süper Lig

Ihtilal Akarsu: ‘Ligler başlarsa fazla futbolcu sakatlanabilir ’

Sporseverler, corona virüs salgını nedeniyle geçtiğimiz ay ertelenen Süper Lig’in her tarafta başlangıç tarihini merak ediyor. Fakat liglerin her yerde başlayacak olmasıyla birlikte, sporcu sağlığı açısından çoğu önlemin de alınması gerekiyor. Meşhur futbolcuların kişisel antrenörü Ihtilal Dere, sezon açılsa bile çoğu oyuncunun sakatlanma riskinin fazla yüksek olduğunu söyledi.

Spor camiasını da derinden etkileyen corona virüs önlemleri kapmasında, dünyanın çoğu ülkesinde olduğu gibi Türkiye ’de de spor müsabakaları belirsiz olarak ertelendi.

Sporseverler, özellikle Süper Lig ’in yeniden başlangıç tarihini merak ederken, uzun zaman ekip olarak antrenman yapmaktan uzakta kalan ve bitmiş maç formunu yakalaması için çok daha pozitif çalışması gereken oyuncuların, sakatlık riskleri gündeme geldi. Eski maç formunu yakalamaları için oyuncuların, belirli bir süre her tarafta ekip olarak antrenman yapmaları gerektiğini vurgulayan bireysel antrenör Köklü Değişiklik Akarsu, liglerin açılması planlanan tarihten çok önce bunun planlanması gerektiğini ve takımlara bu haberin verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Oysa belirtilen zaman takım halinde çalışarak, takımın bitmiş eski formunu ve maç temposunu yakalayabileceğini söyleyen Çay, bireysel antrenmanların riskine de değindi. Liglerin bu önlemler haricen açılmasının, birçok oyuncuyu sakatlayacağını söyleyen Nehir, “Sezon açılsa bile, birçok futbolcunun sakatlanma riski yüzde 60 ’dır. Potansiyel yüksek. Çünkü adaleleri, o antrenman verimini almadığı için tez kopabilir, yırtılabilir ki zaten o tempoyu da çıkartamazlar. Oyuncular bacaklarındaki kaslara gereken verimi vermediği zaman, bu kaslar sakatlamaya fazla yatkın olur ve yarın öbür gün Mehmet Ekici gibi kronik bir duruma düşebilirler” diye konuştu.

“LİG BAŞLASA BİLE BIRÇOK OYUNCU SAKATLANACAK”

Oyuncuların kişisel antrenmanlarında özellikle adele çalışıp, iyi sıkılaşmaları gerektiğine değinen Devrim Çay, “Futbolcuların çoğu bisiklet sürüyor, koşu bandı kullanıyor. Koşu bandı etap bileklerine ve ayak taban altına zararlı. Lig başlasa bile çoğu oyuncu sakatlanacak” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı