Basketbol

Igor Kokoskov Fenerbahçe Beko’da

Sarı lacivertliler, NBA’de görev alan ilk Avrupalı başantrenör olan Igor Kokoskov ile 1 yılı opsiyonlu 3 yıllık anlaşma sağladı.

Fenerbahçe Beko’da Zeljko Obradovic’ten boşalan koltuğu yine bir Sırp antrenör dolduracak.

Sarı lacivertliler, NBA’de takım çalıştıran ilk Avrupalı koç olan Igor Kokoskov ile 2+1 yıllık anlaşmaya vardı.

48 yaşındaki Kokoskov, kariyerine 1995 yılında OKK Belgrad takımında başladı. 2000 yılında Los Angeles Clippers’ın asistan koçu olarak NBA’e adım atan Kokoskov, ardından sırasıyla Detroit, Phoenix, Cleveland, Orlando ve Utah’ta görev aldı.

2018-2019 sezonunda Phoenix Suns’ta başantrenörlük görevine getirilen Igor Kokoskov, NBA’de koçluk yapan ilk Avrupalı antrenör oldu.

Phoenix’te sezonu 19 galibiyet, 63 mağlubiyet ile noktalayan Sırp antrenör, 22 Ocak 2019’da görevinden ayrıldı.

Geçen sezon başında tekrar asistan koçluk görevine dönen Kokoskov, Sacramento koçu Kuke Walton’ın yardımcısı olarak göreve başladı.

Sırp antrenör, milli takımlar seviyesinde de önemli tecrübeye sahip. 2008 – 2015 yılları arasında Gürcistan Milli Takımı’nı çalıştıran Kokoskov, 2016 yılında Slovenya’nın başına geçti ve takımını 2017 Avrupa Şampiyonası’nda mutlu sona ulaştırdı.

Tecrübeli koç, 2019 yılında ise Sırbistan Milli Takımı’nın başantrenörü oldu. Kokoskov, 2004-2005 yılında Sırbistan Karadağ Milli Takımı’nda Obradoviç’in yardımcısı olarak da görev almıştı

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı