Süper Lig

Henry Onyekuru: ‘Her gün ayağa kalkması için dua ettim ’

Galatasaray’ın Nijeryalı yıldızı Henry Onyekuru, SÖZCÜ Galatasaray muhabiri Mesut Yıldırım’ın sorularını yanıtladı. Onyekuru Sıtma hastalığı süreci ve Fatih Terim ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Henry Onyekuru… Galatasaray’ın geçen sezonki şampiyonluğuna damga vuran isimlerden biriydi. Bu sezonun ikinci yarısından itibaren sarı-kırmızılı formayı baştan giymeye başladı fakat o da cümbür cemaat gibi futbola ara verdi. 22 yaşındaki Nijeryalı kanat oyuncusu, Galatasaray ve salgın günlerini SÖZCÜ ’ye anlattı:

Galatasaray ’a gelmeden önce sıtmaya yakalandın…

Çok fena bir hastalık. Ama biz Afrikalılar alışığız. Bana fazla tezgâhtar olan doktorlarımıza ve sağlık durumu ekibimize teşekkür etmek istiyorum. Çabuk şekilde geri dönmem ve bitmiş baskı kazanmam konusunda beni yönlendirdiler. Hastanede kaldığım süreç her tarafında, baştan ne süre ayağa kalkıp takımla antrenmanlara başlayabilirim diye düşündüm. Türkiye’ye futbol oynamak için geldiğimden aklımdaki en büyük soru buydu.

Anında ardından Covid-19.

Sadece benim için değil, dünyadaki herkes için zorlama bir durum. Bu süreçte sporcuların fit kalması gerekiyor. Kulübümüz asistan oldu. Evde antrenman yapmamızı sağlayacak diğer bütün malzemeleri evlere yolladı. Elbette takımla yaptığımız antrenman gibi olmuyor fakat belirli seviyede kalmamızı sağlıyor. Ben de fit kalmayı başarıyorum. 4 gün çalışıp, 1 gün ara veriyorum. Yediklerime, içtiklerime dikkat ediyorum. Takımla beraber çalışmaların ne süre başlayacağını bekleyip göreceğiz.

Fatih Terim ile hedeflemek nasıl?

Çok Iyi bir insan ve bir öğretmen. Benim için bir baba gibi. Böylesi büyük bir kulüpte, genç bir çocuğa oynama fırsatı sundu. Hocamız oynatmanın yanında bana güven de duydu. Bu nedenlerden dolayı ona minnettarım. Koronavirüse yakalandığını duyduğumda fazla fena hissettim. Her gün ayağa kalkması için dua ettim. Abdurrahim Albayrak’ın da bitmiş aramıza dönmesi için dua ettim.

Onyekuru üstü pilav’dan haberin var mı?

Kuru ’nun bir Türk yemeği olduğunu bilmiyordum. Bir gün maç bittikten daha sonra yemekte toplanmıştık. O gün bana anlamını açıkladılar. Sosyal medyada ırk beni fasulye ve pilav resimlerinde etiketliyordu. Buna kasıt veremiyordum. Bana o yemek sırasında durumu açıkladılar. Benim de en sevdiğim yemek pilav ve tavuktur.

Everton ’da aradığını bulamadın.

Haklısınız. Everton’daki durumum Galatasaray’daki gibi değildi, çünkü İngiltere’de egzersiz izni çıkması için bekledim. Everton’da çalışma iznim çıkmadığı için başlangıçta Anderlecht’e kiralık gittim. Orada sakatlık yaşadım ve milli takımımla Dünya Kupası’na katılamadım. Bunun üzerine geçen sene Galatasaray’a geldim. Her şey mükemmeldi, sezon sonunda şampiyon olduk.

Monaco macerası da kısa sürdü.

Burada kalmayı istiyordum fakat son dakikada bana Monaco’ya gitmem gerektiği söylendi. Oraya yalnızca, Everton beni göndermek istediği için gittim. Oradaki hoca, hiç kimseye sormadan şansın dönmesi yapıyordu. Beni de 2 ay baştan başa ekip açık havada tuttu. Ben futbol oynamak istiyordum. Bunun üzerine Galatasaray’a geri geldim.

Galatasaray ’ı özlediğin anlaşılıyor.

Öncelikli olarak takımdaki arkadaşlarımı özledim. Hocamızı ve ekipteki bütün çalışanları çok özledim. Taraftarlarımızı çok özledim, bana geçen sene fazla artı sevgi gösterdiler. Galatasaray taraftarı, Monaco taraftarıyla karşılaştırılamaz bile.

FENERBAHÇE DERBİSİ MAÇTAN ÖTE BiR ŞEY

“Fenerbahçe ’ye karşı oynadığımız maç yalnızca bir maç değil. Kulüp ve oyuncular için ne değin manâlı olduğunu hepimiz biliyoruz. Tarihsel bir maçtı. Bu yıl daha hırslıydık. Galatasaray 20-21 yıldan beri orada kazanamıyordu. O gün birkaç gol kaçırdım. bu nedenle kötü hissettim. Devre aralarında hocamız ve Muslera, bana takviye oldu. Onlara ne kadar teşekkür etsem eksik. Bana devam etmem gerektiğini söylediler. Ben de onların verdiği destekle odaklandım ve golümü attım. Kaçırdığım gollerden nedeniyle maçı kaybetseydik fazla üzülürdüm. Allah’a şükürler olsun fakat maçı tüketen son golü attım. Bu golün, benim ve Galatasaray’daki kariyerim için anlamı çok büyük.”

EFSANE ALMAK İSTİYORUM

“Fatih Hocamıza teşekkürler. Daha önce de söylediğim gibi mükemmel bir teknik adam, bana güveniyor. Daha uzun süre Galatasaray formasını giymek ve burada bir efsane edinmek istiyorum. Gelecekte neler olacağını göreceğiz.”

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı