Süper Lig

Hasan Kartal: Her tarafı huzursuz bir lig olacak

TFF’nin ligleri baştan başlatma kararını değerlendiren Çaykur Rizespor Başkanı Hasan Kartal, “Her tarafı tedirgin bir lig olacak. Sporcular için bu işin buluşmama riski yok fakat federasyon; `bu virüs, herkese bulaşacak nasıl olsa bulaşsın gitsin´ diyorsa böyle bir mantık çerçevesinde futbol oynatılabilir” dedi.

Çaykur Rizespor Kulübü Başkanı Hasan Kartal, “Futbol antrenmanlarında; `sosyal mesafeyi koru, öyle yapma, böyle yapma´ gibi şeyler komik oluyor. Çünkü futbolda temas çoktur ve halk birbirine yaklaşır. Artık ne olacaksa bahtımıza aramak istiyorum. Her tarafı huzursuz bir lig olacak, sporcular için bu işin buluşmama riski değil” dedi.

Başkan Kartal, corona virüsü sürecinde takımın hazırlık dönemini ve ligin durumu değerlendirdi. Liglerin oynanmasının olası olmadığına uyarı çeken Kartal, liglerin ileri bir tarihe ertelenmesi veya sonlandırması gerektiğini belirtti. Çaykur Rizespor olarak mükemmel motive olduklarını ifade eden Kartal, “Sporcularımıza corona virüsü testi yaptırdık ve hiç pozitif çıkmadı. gerçi tedbirlerimizi almış durumdayız. Evde kalan sporcularımız ve tesiste kalan sporcularımız yoklama aşağıda, böylece biz de bir problem çıkmaz. Voleybolda ve basketbolda bu kadar insan fazlalığı da yok. Fakat onlar da bu kararı aldılar, bu da bir korkunun olduğunu gösteriyor. Futbolun neden devam etmesini istiyorlar? Çünkü futbolun içinde dönen bir para var. Bu şart bana tarafından paraya dayanıyor ve mal içtenlikle daha öne geçiyor. Hesaplı problemler olmazsa bizim ligde tescil edilebilirdi. İnşallah büyük sıkıntılar olmaz” diye konuştu.

“HER TARAFI SIKINTILI BİR LİG OLACAK”

Hiçbir yetersiz olmadan antrenmanlara başladıklarını bildiren Kartal, “Bu antrenmanlarda; `sosyal mesafeyi koru, o kadar yapma, böyle yapma´ gibi şeyler azıcık komik. Bunlar futbolda komik olan şeyler. Sosyal mesafe işini ortadan uyandırmak kaydıyla bu işi gerçekleştirmek lazım, bundan böyle ne olacaksa bahtımıza demek istiyorum. Çünkü futbolda temas çoktur ve halk müziği birbirine yaklaşır. Fakat sen sosyal mesafeyi, `futbolda antrenman yaparken koru´ dersen onun adı antrenman olmaz. Hocamız da gereğini yapıyor. İlk maçımız daha önce corona virüsü vakaları görülen Galatasaray ile olacak. Maçtan sonra yine deneme yapmak lüzumlu. 14 günlük bir karantina söz konusu. Her tarafı tedirgin bir lig olacak. Sporcular için bu işin buluşmama riski değil fakat federasyon; `bu virüs, herkese bulaşacak nasıl olsa bulaşsın gitsin´ diyorsa böyle bir mantık çerçevesinde futbol oynatılabilir. Lakin `bulaşma riskini önleyelim, yayılmasını engelleyelim´ düşüncesi varsa ona kadar yol belirlenmelidir. Ya bu ligi ileri bir tarihi kaydırmak gerekli veya bir şekilde bunu sonlandırmak gerekli” biçiminde konuştu.

“SONUÇLAR ADİL OLMAZ”

Ligin adaletli bir şekilde tamamlanmayacağını düşündüğünü bildiren Kartal, “Müsabakalar başladıktan sonra takımlara deneme yapıldığında bu vakalar daha da yukarıya çıkacak. Bunun olmaması gerekiyor. Ülke böyle huzursuz bir sürecin içindeyken bu stil konuları konuşmamız bana zıt geliyor. Ama Rizespor´da hiçbir problem yok, hazırlıklıyız ve antrenmanlara devam ediyoruz. Ama bu lig bittiği vakit da sonuçların çok adil olacağını zannetmiyorum. Avrupa ’daki liglerdeki takımlar önlemlerini aldıysa ve takımlarını izole ettiyse problem değil. Fakat bu koşul problem çıkmayacak anlamına gelmez, tüm takımların korunması gerekli. FIFA ’nın alacağı bir kararla bu işin tamamen sonuçlandırılması gerekiyor. Bu problem dünyayı ilgilendiriyor ve o nedenle dikkat etmek lazım. Ayrıca ödeme konusunda yayıncı kuruluş ile bezginlik çıkacağını düşünüyorum. Yayıncı kuruluş 8 maç için belki bir bıkkınlık yaratabilir. Lig başlar ve kalan maçlar o arada oynatılabilir ya da liglerin başladığı tarihte bu kalan 8 maç oynatılır, ondan daha sonra lig devam eder. Böyle bir çözüme gidilebilir” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı