Süper Lig

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: ‘Hepimiz için asıl olan… ’

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Hepimiz için başlıca olan, liglerin tamamlanmasıdır. Bu yolda da Bilim Kurulu öncelikle elde etmek üzere, sağlık kuruluşlarımızın yönlendirmeleri, sağlık durumu otoritelerinin, milletlerarası kurumların yaklaşımları çok önemli bir rehberdir” diye konuştu.

Bakan Kasapoğlu, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir ve Süper Lig kulüplerinin başkanlarıyla video konferans yöntemiyle bir görüşme gerçekleştirdi. Toplantıda Gençlik ve Spor Bakanı Yardımcıları, genel müdürler ve üst seviye yetkililer de hazırlanmış bulundu.

Bakan Kasapoğlu, toplantının açılış konuşmasında birlik ve beraberlik içinde güzel şeyler başaracaklarını belirterek, “Bugün değerli kulüp başkanlarımız ile bir aradayız. Bu süreçte defaten ayrıca TFF başkanı ile yöneticileri ayrıca de Kulüpler Birliği Vakfı başkanımız ile görüşüyoruz. Müşterek gayeye hizmet eden görüşmeler yapıyoruz. Kulüp başkanlarımızın bu görüşmeye dahil olması bizler için mutluluk verici” dedi.

‘Sıhhat altyapısından, sağlık durumu ordusuna, ülkemizin imkanları dünya için bir misal ’

Yeni herif corona virüsü (Covid-19) salgınının bütün dünyada insan hayatını korkutma etmeye devam ettiğini kaydeden Bakan Kasapoğlu, “Türkiye olarak Sayın Cumhurbaşkanı ’mızın vizyonuyla, onun güçlü liderliğiyle bu mücadeleyi en etkili şekilde ortaya koyan ülkelerden biriyiz. Bu süreçte ülkemizin ortaya koymuş olduğu performans tüm dünyaya model olacak bir performans. Sağlık Durumu altyapısından, afiyet ordusuna, ülkemizin imkanları dünya için bir misal” açıklamasında bulundu. Gençlik ve Spor Bakanlığı yurtlarında, yurt dışından gelen bir takım sporcuları davetli ettiklerini dile getiren Bakan Kasapoğlu, corona virüsü salgını nedeniyle çoğu milletlerarası organizasyonun ertelendiğini hatırlattı ve sözlerine şöyle devam etti:

“İnşallah bu süreci her zaman birlikte daha dinç şekilde atlatacağız. Salgından etkilenen kıymetli arkadaşlarımıza da geçmiş olsun temennilerimi iletmek istiyorum. Spor da bu süreçten etkilenen alanlardan bir tanesine. Ülkemizde böylece çok branşta spor organizasyonları ertelendi. Bugünlerin geçeceğine, selamete ve sağlığa ulaşacağımıza inanıyoruz. Bu umudu diri tutmamız gerek. Bu sinerji, dua ve birliktelik ile bugünleri aşacağız. Tüm kurumlarımıza, ilk önce canla başla çalışan sağlık durumu çalışanlarına canı gönülden teşekkür ediyorum. İnşallah virüsün yol açtığı maddi ve psikolojik tahribatı defalarca birlikte aşacağız. Spor bir rehabilitasyon, birliktelik arabulucu, şifa kaynağı olarak hepimiz için manâlı bir imkan. Bu noktada siz kıymetli kulüplerimize manâlı sorumluluklar düşüyor. Lüzum şahsım, lüzum çalışma arkadaşlarımla bu süreçte yanınızda olduğumuzu ifade etmek istiyorum. İnşallah karşılıklı akılla bu sürecin, en güzel şekilde baştan sporla randevulaşma noktasında bizleri hoş bir sonuca götüreceğine inanıyorum.” İLGİLİ HABER Isla ve eşi karantinadan çıktı Isla ve eşi karantinadan çıktı

‘Hepimiz için esas olan liglerin tamamlanmasıdır ’

Bakan Kasapoğlu, liglerin durumuyla ilgili, “Hepimiz için esas olan, liglerin tamamlanmasıdır. Bu yolda da Bilim Kurulu ilk önce edinmek üzere, sıhhat kuruluşlarımızın yönlendirmeleri, sıhhat otoritelerinin, milletlerarası kurumların yaklaşımları çok önemli bir rehberdir. Bir sporcumuzun sağlığını, bir maça ya da organizasyona değişmeyeceğimizi en başından beri açıklama ediyoruz. Sağlık her şeyin başında gelen çok manâlı bir öğe. O yüzden bu sürecin ortaya çıkardığı negatif etkileri, ilgili spor camiamızdaki paydaşların karşılaştığı olumsuz etkileri görüyoruz. Sorunları net bir şekilde tanımlamak, bundan sonraki süreçte de bu sorunların üzerine gitme sorumluluğu bizlere düşüyor” ifadelerini kullandı.

Kulüplerin kısa vadeli çözümler yerine birtakım yeni yaklaşımlar benimsemesi gerektiğini söyleyen Bakan Kasapoğlu, “Futbolumuz, spor camiamız adına, yönetimsel, finansal ve sportif anlamda yapılanları yok, yapılmayanları, yeni yaklaşımları her zaman birlikte ortaya koymalıyız. Önemli olan bu süreci nasıl fırsata çevireceğimiz. Bu sürecin Türk sporu açısından bütün paydaşlarıyla bir doruk kaybı yok, bir kazanım olmasını istiyoruz. Kulüplerimizin, federasyonlarımızın bu süreci iyi tahlil etmesi gerektiğine inanıyoruz. Kulüplerimiz ile federasyonlarımızın mali, yöneticilik ve sportif anlamda yaşadıklarını, salgın sonrasında elimizdeki kaynakların bereketli kullanılması yönünde sorumlu gördüğümüzü, bundan da mutlu olduğumuzu açıkça belirtmek istiyorum” değerlendirmesinde bulundu.

‘Bakanlık olarak imal ve altyapılar üzerine kurulu bir taktik izliyoruz ’

Altyapıların bundan sonraki süreçte daha da önemli olacağını vurgulayan Bakan Kasapoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bundan sonraki süreçte ithal, ikame, dışa tiryakilik yerine, imal yapmadan tüketmek yerine, yeni anlayışlar hepimiz için önemli bir fırsat. Bakanlık olarak son yıllarda temel stratejimiz, üretim ve altyapı üstüne kurulu bir taktik. İthal eden yok ihraç eden bir ülke konumunda elde etmek. Spor açısından da bir inancı ve eylemi ortaya koymamız gerekiyor. Gerçekleştirdiğimiz çalıştayda en önemli gündem maddesi buydu. Nasıl ülke olarak teknoloji, tarım, ekonomi, sağlık ve savunmada milli bir görüş açısından, kalkınma anlayışından bahsediyorsak, benzer konunun futbol için, spor için de olması gerektiğine inanmamız lüzum. Kovid-19 dünya tarihinde eşine rastlanmamış bir salgın. Bu salgın sonrası pek fazla konu ayrı düzeyde seyredecek. Nasıl bugün milli bir mücadele veriyorsak, salgın ardından da bir mücadele bizleri bekliyor.”

İLGİLİ HABER UEFA`dan sezonu akıbeti üzerine flaş kararlar! Beklenen açıklama yapıldı UEFA`dan sezonu akıbeti üzerine flaş kararlar! Beklenen açıklama yapıldı

Bakan Kasapoğlu, kulüplerin yaşayacağı sıkıntılarla ilgili Hazine ve Maliye Bakanlığı ile diğer kurumlarla istişarelerin devam ettiği vurguladı.

‘Acemi branşlara yönelikte çalışmaları her zaman birlikte sürdürüyoruz ’

Acemi branşlara yönelik gayretlerin devam ettirilmesi, güçlendirilmesi adına çalışmaları her zaman birlikte sürdürdüklerini aktaran Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “aynı zamanda Sayın Cumhurbaşkanı ’mızın da çok ama fazla tartma verdiği amatör branşların, acemi branşlara yatırım yapan kulüplerimizin desteklenmesi noktasında, aidat iadesi, stopaj iadeleri ile bu zararların sübvanse edilmesi yönündeki kanun çalışması geçtiğimiz aylarda gerçekleştirildi. Bunun üstüne de Define ve Maliye Bakanlığımız ile olan prosedürü ve yol haritasını ortaya yatırma namına çalışmalar hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. İnşallah en kısa süreçte bu konudaki peşin para akışının başlayacağını sizlere tanımlamak istiyorum. Bu süreçte kulüplerimizin, camiamızın sabırları takdire şayandır. Hepinize teşekkürlerimi iletiyorum. İnanıyorum ama buradaki herkesin karşılıklı derdi Türk sporu, sporcusu ve bu anlamda başarının sürdürülebilmesi. Bu hedef doğrultusunda sizlerle beraber olmaya devam edeceğiz. Su akar yolunu bulur. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Rabbim birlik ve beraberliğimizi daim kılsın. Toplantımız hayırlara, bereketlere vesile olsun.”

Başlangıç konuşmasından sonradan Bakan Kasapoğlu, TFF Başkanı Özdemir ve kulüp başkanlarıyla gündeme ilişkin istişarelerde bulundu.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı