Basketbol

Galatasaray forması giymek için olimpiyatlara katılmadı: Myriam

İspanyol kadın basketbolunun tarihi figürlerinden Myriam Henningsen, kariyerine ilişkin dikkat çeken detayları El Diario’ya anlattı. 

Minik yaşlardan beri İspanya’da kadın basketbolunun en büyük yeteneği olarak gösterilen Henningsen, 1989’un yaz aylarında daha önce rastlanmamış bir karara imza attı. 

Henningsen, Galatasaray’a aktarma olarak yurt açık havada oynayan ilk İspanyol bayan oyuncu unvanını elde etti. 

1989-90 ve 1990-91 sezonlarında tek yabancılı dönemde ligi domine eden Henningsen, Galatasaray ile 1991-92 sezonu da dahil elde etmek üzere 3 şampiyonluk yaşadı ve sonradan Türkiye’den ayrıldı. 

Galatasaray günlerini anlatan Henningsen, “Yurt dışına aktarma olmam 1992 Barcelona Olimpiyatları için kurulan takıma girme seçeneğimi ortadan kaldırdı. O zamanlar milli takımla Olimpiyatlara gitmem namına beni arayıp diğer bir takıma imza atmamı istediler fakat mutluydum ve somut anlamda da iyi bir anlaşmam vardı. Bir Olimpiyat sporcusu edinmek isterdim lakin yurt dışarıya oynayan birincil kadın İspanyol oyuncu olmaktan da gurur duyuyorum. Hemen fazla daha yayınlama lakin o vakit değildi ve bu değerliydi” ifadelerini kullandı. 

İspanyol oyuncu, yıllar sonradan 2013’te Galatasaray’ı TBKL Play-Off serisinde desteklemek adına ‘Eskimeyen Şampiyonlar’ kadrosuyla birlikte Abdi İpekçi Spor Salonu’nda yerini almıştı. 

Galatasaray’ın ‘Eskimeyen Şampiyonlar’ kadrosunda şu isimler yer alıyordu:

Myriam Henningsen, Pınar Baysan, Elif Kaçar, Etkin Ünal Kerimoğlu, F. Müge Kolday Berkalp, Canan Bakır Erdoğan, Nurgül Karsıoğlu Söylemez, Zeynep Gül Onay Ene, Özlem Palabıyık, Aycan Yeniley, Soley Aydoğan, Filiz Şahin, Nil Erayda, Tülin Artırır, Handan Özbek, Çelen Kılınç Hoşnut, Funda Tahmaz Kurtyılmaz, Istek Özbek Kugay, Pınar Baysan, Gülizar Kalçalar, Aycan Yeniley, Betül Zindan, Melisa Kavramak, Filiz Yükrük, Nihan Anaz, Arzu Özyiğit, Serap Köz Yücesir, Zeynep Korur.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı