Süper Lig

Futbol kulüpleri borsada dibe vurdu

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (COVID-19) salgını sebebiyle Belarus Ligi hariç Avrupa’daki tüm futbol ligler ertelendi. Avrupa’nın dev kulüpleri salgın sebebiyle ekonomik olarak çıkmaza girmiş durumda. KPMG Football Benchmark ekibinin araştırmasına kadar; koronavirüs nedeniyle liglerin ertelemesi üstüne borsada operasyon gören kulüpler dibe vurdu. İtalyan devi Juventus, koronovirüs salgını nedeniyle borsada en fazla kayıp yaşayan kulüp oldu. Siyab-beyazlılar, salgının başladığı günden bu yanlamasına borsada yüzde 50 layık kaybetti.

Manchester United’in kaybı yüzde 20

Juventus dışarıda Almanya Bundesliga ekibi Borussia Dortmund da borsada yüzde 40’ın üstünde değerinde kaybeden bir diğer kulüp oldu. Dünyanın en zengin kulüplerinden olan İngiliz ekibi Manchester United da salgın nedeniyle yüzde 30’a yakın hisse kaybı yaşadı. Fransız ekibi OLympique Lyon da yüzde 20-30 bandında kayıp verdi. Türkiye’de borsada operasyon gören Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor da koronavirüs sebebiyle borsada büyük kayıplar yaşadı. Dört büyük kulübün hisseleri yüzde 40-50 bandında değerinde kaybı yaşadı.

Büyük kulüpleri zor günler bekliyor

KPMG Spor Sektör Lideri Hakan Uçak, ”Dünya ekonomisi koronavirüs salgını nedeniyle çıkmaza girmiş durumda. Kulüpleri fazla güç günler bekliyor. Spor müsabakalarının iptali de kulüpleri ekonomik yönden olumsuz etkileyecek. Yaşanan bu gelişmeler neticesinde kulüpler ekonominin her alanında sıkıntı yaşayacak. Zaten Türkiye’deki kulüpler de hesaplı olarak sıkıntı içerisindeydi. Koronavirüs sebebiyle futbol kulüplerimiz hesaplı olarak daha da fena etkilenecektir” dedi.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı