Basketbol

Furkan Korkmaz: Her gün seyirciyi arkama aldığımı hissediyorum

Philadelphia 76 ’ers forması aşağıda gösterdiği performans ile NBA ’e damga vuran ve gururumuz olan milli basketbolcumuz Furkan Korkmaz, salgın nedeniyle bahşedilen arada günlerinin nasıl geçtiğini Milliyet ’e anlattı.

Kovid-19 salgını için “Bu işin ciddiyetini kavramamız gerekiyor. Bu kişisel bir konu değil. Hepimiz bir sınavdan geçiyoruz” diyerek ‘Evde Kal ’ çağrısı yapan Korkmaz şu ifadeleri kullandı:

“Bu kadar uzun süre evde kalmaya alışkın değiliz. Yazın bile bu kadar iznimiz olmuyordu maçlardan nedeniyle. Salgın için verilen ara ilk başlarda tabii ki hepimiz için zor geçti. Kendinize aktivite bulduğunuzda zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. 12 Mart ’tan bu yana evdeyim. Film ve dizi izliyorum. dahası FIFA oynuyorum. Doğrusu NBA oynamayı çok bilmiyorum. Basketbola başlamadan önce çocukluğumda defalarca futbol oynardım. Bu kadar basketbolun içinde olunca da evde futbol oyunu oynamak daha cazibeli geliyor.”

‘Sezon iyi geçti ’

NBA ’de sezonun devamının neler getireceğini de anlatan Furkan Korkmaz, “Her şey normale döndüğünde bir iki günde ritim tutmak mümkün olmayacak. Yeni sezon başlangıcı gibi olacak. Bu daha sağlıklı başlamamıza yardımcı olacaktır. Verilecek vakit kayda değer. 12 Mart ’tan bu yanlamasına çembere top atmadım” değerlendirmesinde bulundu.

Son olarak bu sezonun kendisi için nasıl geçtiğini anlatan milli basketbolcu, “Benim için kötü geçtiğini söyleyemem. Kendi adıma beklentileri karşıladım. NBA oyuncusu gibi oynadığım sezon bu sezon oldu gerçekte. Mental güce fazla inanıyorum. Antrenman gerçekleştirmek önemli. Ama mental kısım da bir böylece kayda değer. NBA ’de basketbol çabuk oynanıyor. 10 saniyede bir şut atılıyor. Üzülmeniz bir şey açıklama etmiyor. Bir sonraki şuta odaklanmanız gerekiyor. Çoğu oyuncuya baktığınız vakit hep özgüvenli oyuncular. Benim için de özgüven temel kıstas. Her gün seyirciyi de arkama aldığımı hissediyorum” dedi.

Daha şanslıyız ’

Dünyanın zorlu bir süreçten geçtiğini ve herkesin bu dönemde fedakârlık yapması gerektiğini vurgulayan yıldız basketbolcu dikkat çağrısında bulundu. Kendisini diğer insanlara göre daha uğurlu hissettiğini belirten Furkan Korkmaz şu ifadeleri kullandı:

“Bu süreçte hepimizin itinalı olması lüzumlu. İşe gitmek zorunda olan millet var. Biz bu açıdan birazcık daha şanslıyız. Hepimiz bir sınavdan geçiyoruz. Cümbür Cemaat bir yerlerde sınavdan geçiyor. Bu işin ciddiyetini daha fazla kavramamız gerekiyor. Gerçekte işin ne dek önemli olduğunu kavramamız için olgu sayılarına ve hayatını kaybedenlerin sayısına bakmamız yeterli. Bu kişisel bir konu değil. Herkesin dikkat etmesi gereken bir konu. Afiyet her şeyden önemli.”

‘Annemin dedikleri doğruymuş ’

Furkan Korkmaz evde geçirdiği dönemde annesinin geçmiş dönemdeki sözlerinin aklına geldiğini de açıklama etti. Evde kaldığı en uzun dönem olduğunun altını çizen ulusal basketbolcu, “Kulüp yemek yolluyor. Antrenman ekipmanları yolluyor. Kendi kendinize bakmanız sizi olgunlaştırıyor. Kendi antrenman saatinizi, uyku düzeninizi belirlemeniz gerekiyor. Olabildiğince evde bu profesyonelliği devam ettirmeniz gerekiyor. Evde durdukça ev işi çıkıyor. Annem eskiden her zaman derdi ‘Ev tekrar kirlendi ’ diye. Haklıymış. Derhal daha iyi anlıyorum. Kendinizi disipline etmeniz gerekiyor. Ancak ne süre maç yapacağımı bilmeden antrenman yerine getirmek şiddet” diye konuştu.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı