Süper Lig

Fuat Çapa: “Türk futboluna yön verecek yeni bir süreç”

Kasımpaşa Teknik Direktörü Fuat Çapa, yeni herif koronavirüs (Kovid-19) salgınının oluşturduğu doğaüstü koşullar sebebiyle Türk futboluna istikamet verecek yeni bir sürece girilmesi gerektiğini söyledi.

Süper Lig ekibinin 51 yaşındaki teknik direktörü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, koronavirüs tedbirleri kapsamında liglere bahşedilen arayı bereketli geçirdiklerini belirtti.

Futbolculara evlerinde yapabilmeleri için egzersiz programları gönderdiklerini aktaran Fuat Çapa, “Oyuncular, haftada bir kere e-mail aracılığıyla yazılmış ve görüntülü olarak ne yaptıklarına dair bizi bilgilendiriyor. Biz de onları denetim ediyoruz. Haftada 1-2 kere oyuncularla telekonferans yapıyoruz. Futbolcular, oluşturduğumuz WhatsApp grubuyla iletişimde kalıyor.” ifadelerini kullandı.

Takımdaki yabancı oyuncuların hepsinin Türkiye’de kaldığını vurgulayan Çapa, “Tanıdık Olmayan oyuncularımızın ülkelerine gitmesine müsade vermedik. Sürecin nasıl olacağı belirli değil. Futbolcuların gidiş ve dönüş dönemlerinde karantinada kalmaları gerekecek. Huzursuz bir süreç. Bunu oyuncularımızla paylaştık ve böyle bir karar aldık.” diye konuştu.

Salgının oluşturduğu olağanüstü şartlar sebebiyle Türk futboluna yön verecek yeni bir sürece girilmesi gerektiğini dile getiren Fuat Çapa, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türk futbolunun her tarafta yapı edilebilmesi ve yapılanması için bu süreci dürüst değerlendirmemiz lüzum. Türk futboluna yeni bir istikamet verecek süreç. Gençlik ve Spor Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu bu konuda zorunlu mesajları verdi. Bu mesajları doğru bir şekilde alacak kulüpler her anlamda Türk futbolunu domine edecek. Bu süreçte kulüplerin idareli sıkıntıları artacak. Üretmek zorunda kalacaksınız. Üretirseniz Avrupa ile mesafeyi kısa tutarsınız. Değerlendiremezseniz ise yok olan kulüplerin sayısı artacak. Bu da Türk futbolu namına üzücü olur. Türkiye’de benim değil de bizim düşüncesiyle bilgilerimizi paylaşırsak Türk futboluna çok şey katarız. Teknik adamlar aralarında daha paylaşımcı olmayız. Umarım Fatih Terim, Şenol Güneş, Mustafa Denizli ve Abdullah Avcı bu işi başlatır ve bazı kararların alınmasında etkin olur.”

– “Takımların mental anlamda ne dek hazırlanmış oldukları çok kayda değer”

Fuat Çapa, liglerin her tarafta başlamasıyla takımların maddesel yeterlilikten ziyade mental anlamda hazırlanmış olmalarının önemine dikkati çekti.

Ülkelerine 2-3 aydır gidemeyen yabancı oyuncuların bulunduğunun altını çizen 51 yaşındaki teknik adam, şunları söyledi:

“Ligler her tarafta başladığında takımların maddesel yeterlilikten ziyade mental anlamda ne değin hazırlanmış oldukları fazla kayda değer. Sosyal medyada olumlu ve olumsuz fazla şey yazılıyor. Oyuncuları birazcık oradan uzaklaştırmaya çalışıyoruz. Ülkelerine 2-3 aydır gidemeyen tanıdık olmayan futbolcular var. Hazırlık dönemi başladığında ve liglere devam edildiğinde 6-7 ay ailesinden uzakta kalan oyuncularımız olacak. Futbolcuları fiziksel olarak bir noktaya getirebilirsiniz. Kayda Değer olan bu süreçte oyuncuları mental anlamda açıklanmış bir seviyeye getirebilmek. Bu, daha artı vakit alacak. Bu sürecin mental ve psikolojik yönünü idare etmek maça sıralamak değin siklet taşıyacak.”

– “Oyuncuların hislerini benden daha iyi bilen olmaz”

Koronavirüs salgınına aleyhinde herkesin titiz olması gerektiğini vurgulayan Fuat Çapa, şunları kaydetti:

“Afyon’da annem ve babamla beraberim. Ailem Belçika’da. Ailemle görüntülü olarak görüşüyoruz. Takriben 3 aydır ailemi görmüyorum. Oyuncuların şu lahza ne hissedebileceğini benden daha iyi haberdar olan olmaz. Benzer şeyleri yaşıyoruz. Can Sıkıcı bir süreç fakat bizler profesyonel insanlarız. Bu süreci geride bıraktıktan sonradan işimize döneceğiz. Hazırlanmış olmamız gerekiyor. Belçika, Hollanda, Fransa ve Almanya’da yer alan teknik direktörler ile grubumuz var. Bu gruplarla iletişim içindeyiz. Süreci nasıl değerlendirdikleri, oyunculara nasıl program verdikleri ve ne gibi dönüş aldıklarına dair bilgi alışverişinde bulunuyoruz.”

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı