Süper Lig

Flaş corona değerlendirmesi: Sonbaharda maçlar kısıtlı seyirciyle oynanabilir

Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Profesör Doktor Mehmet Ceylan, corona virüsü salgın sonrası liglerin her yerde başlaması hakkında değerlendirmelerde bulundu. Mehmet Ceylan, sonbaharda statlara kısıtlı olarak seyirci alınabileceğini söyledi.

Corona virüsü salgını sonrası Türkiye ’de ligler iptal edilirken, maçların baştan oynanması ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Gelecek sezon ile ilgili de planlar yapılıyor. Şimdilik maçların seyircisiz oynatılması düşünülüyor.

Konu ile ilgili Maçkolik ve Goal Türkiye ’ye açıklamalarda bulunan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Profesör Doktor Mehmet Ceylan, sonbaharda statlara seyirci alınabileceğini belirtti. Salgının evrelere ayrıldığını belirten Mehmet Ceylan “Sonbahara içten statlara kısıtlı da olsa seyirci alımları başlayabilir” dedi.

Salgının evrelere ayrıldığını bildiren Mehmet Ceylan, şunları söyledi:

“Bu salgının bundan başka dördüncü dönemi var. Hayatın normale dönmeye başladığı bir dönem. Önümüzdeki sezon maçlar dördüncü dönemde oynanacak ve o vakit dek virüsün nasıl davrandığını gözlemlemiş olacağız. Bunları gözledikten sonra seyircili maçlar oynanacaktır fakat orada da şart eskisi gibi olmayabilir. Tedbirler fazla acele kaldırılmazsa, sonbahara değin dördüncü döneme girip kısıtlı da olsa seyircili maçların oynanabileceğini düşünüyorum. Bu dönem de Eylül veya Ekim ayını bulabilir.

Olur Ya stat kapasitelerinin muhakkak bir kısmı sosyal mesafe kurallarına tarafından kullanılacak ve seyirciler maskeli olacak. Normalde insanlar aralarında 1.5 metre mesafe olması gerekir. Statlardaki maddi şartları tam kestiremiyorum ama tahmini olarak kısıtlı seyirci alımı durumunda kapasitelerin 3 ’te 1 ’i oranında bir seyirci alımı olabilir. Mesela 50 bin kişilik bir stadyuma 17-18 bin birey almanız gerekebilir.

Eskisi gibi doymuş statlarda maç oynanması için beşinci döneme girilmesi gerekiyor. O dönemde ya virüs bir mutasyona uğrayıp bundan böyle insandan insana bulaşmayacak, ya da etkin bir aşı geliştirilecek ve herkes aşı olduktan sonradan eski hayatımıza dönebileceğiz.”

“FUTBOLCULARA VE TEKNİK EKİBE BULAŞMA RİSKİ VAR”

Takımların kamp yaptıkları dönemde sıkı tedbirler alınması gerektiğini, buna rağmen yüzde 5 hastalığın futbıolculara ve teknik ekibe bulaşma riski olduğunun altını çizen Mehmet Ceylan “En bağnaz tavırla kampların yapılacağı bir kent ve oteller belirlenebilir ve o otellerde muhtemel olduğu kadar en düşük insan çalışır. Otel çalışanları da 14 gün süreyle gözlem aşağı tutulur ve ardındaki takımlar otele yerleşebilir. Kamp dönemi bittikten daha sonra testler yapılır ve herhangi bir sorun çıkmazsa ekipler maçlara götürülür ve stadyumlar dezenfekte edildikten sonradan maçlar sıfıra yakın bir riskle oynatılabilir. Tabii, mesela otelde çalışanlar dışarı çıkıp geliyorlar. Yüzde 5 de olsa bir tehlike oluşturacaktır, futbolculara teknik heyete hastalık bulaşma riski… Bunu göze alıyorum, dersiniz ve o kadar yaparsınız” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABER `Liglerin iptal kararını asla imzalamayacağım` `Liglerin iptal kararını asla imzalamayacağım`

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı