Basketbol

FIBAdan corona virüs kararları

Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA), corona virüs salgını ardından organizasyonların durumuyla ilgili açıklama yaptı.

Şampiyonlar Ligi organizasyonunu eylül-ekim aylarına sarkıtan FIBA, Avrupa Kupası, Kadınlar Avrupa Ligi ve Kadınlar Avrupa Kupası organizasyonlarında da benzer yolun izleneceğini duyurdu. Hem, 2020 yazında yapılacak tüm uluslararası organizasyonlar da iptal edildi.

FIBA video konferans üzerinden, başkan Hamane Niang, Avrupa başkanı Turgay Demirel, genel sekreter Andreas Zagklis ve Avrupa icra direktörü Kamil Novak’ın katılımıyla bir buluşma gerçekleştirdi.

AVRUPA KUPASI, KADINLAR AVRUPA LİGİ VE KADINLAR AVRUPA KUPASI’NA ŞAMPİYONLAR LİGİ TARİFESİ

Toplantının arkasından yapılan açıklamada, FIBA Avrupa Kupası, Kadınlar Avrupa Ligi ve Kadınlar Avrupa Kupası organizasyonlarının eylül ve/veya ekim ayında tamamlanacağı belirtildi. Daha önce yaptığı izah etme ile birlikte Şampiyonlar Ligi’ni eylül-ekim aylarına sarkıtan ve organizasyonun 8’li Final şeklinde oynanacağını açıklayan FIBA, bugün yaptığı açıklamayla ise Avrupa Kupası’nın 4’lü Final ve Kadınlar Avrupa Ligi ile Kadınlar Avrupa Kupası’nın da 8’li Final biçiminde oynanacağını duyurdu. Ayrıca bu organizasyonların tamamının eylül ve/veya ekim aylarında tek bir ülkede oynanacağı da eklendi.

2020 YAZINDAKİ ORGANİZASYONLAR İPTAL

ÖTE YANDAN toplantının ardındaki çıkan başka bir karar ise 2020 yazındaki organizasyonlar ile ilgili oldu. 2020 yazında yapılacak organizasyonlar iptal edilirken, bu organizasyonlara konut sahipliği yapacak ülkelere gelecek sezon da konut sahipliği yapması yönünde garanti verildi. 2021 FIBA U19 Basketbol Dünya Kupası elemelerinin de iptal edilmesinden nedeniyle, gelecek sezon turnuvaya katılacak takımların FIBA Genç Erkekler Dünya Sıralaması’na tarafından belirleneceği kaydedildi.

FİNANSAL TEDBIR

FIBA’nın toplantıda aldığı kayda değer kararlarından bir diğeri ise kulüplerin ve ülkelerin finans durumlarıyla alakalı oldu. FIBA, iştirakçi ülkelerin ve kulüplerin mağduriyet yaşamaması adına, normalde ödenecek olan “katılım” ücretlerinin benzer şekilde ödeneceğini de açıkladı.

FIBA’nın mayıs ayında baştan bir toplantı yaparak bu kararlarla ilgili son durumu açıklaması bekleniyor.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı