Basketbol

FIBA hakemleri Marziali ve Giovannetti, corona virüs ile mücadelede

Dünya COVID-19 (corona virüs) salgınına karşısında çaba ederken, Milletlerarası Basketbol Federasyonu (FIBA) hakemleri İtalyan Silvia Marziali ve Guido Giovannetti de, yüz bin vakanın olduğu bir ülke olan İtalya’da virüsle çaba etmek için ön saflarda bulunuyor.

Dünya koronavirüs salgınına karşısında mücadele ederken, FIBA hakemleri İtalyan Silvia Marziali ve Guido Giovannetti de, yüz bin vakanın olduğu bir ülke olan İtalya’da virüsle uğraş etmek için ön saflarda bulunuyor. Hekim olan iki FIBA hakemi, kriz yüzünden basketbol sahalarından uzaklaşınca, koronavirüsle mücadeleye yardım etmek için doktor olarak asıl mesleklerine döndü.

2017’den beri FIBA hakemi Giovannetti, “Şimdi çok zorlama bir durumdayız ve bu koşul her gün değişiyor. Hükümet doktorlardan daha pozitif takviye istiyor. Ben Hiç Olmazsa Hastanesi ’nde çalışıyorum. Daha önce kardiyoloji departmanındaydım ama şimdi, koronavirüs hastaları için farklı bir bölüme taşındık. Ana sorun, ne süre biteceğini bilmiyoruz çünkü İtalya’nın Lombardy, Milan gibi bir takım bölgelerinde olur ya de şart zaten zirveye çıkıyor. Korkumuz güneyde durumun azalmaması ve ola ki de kuzeyden güneye geçen insanların virüsü yaymış olmaları. Derhal bir şey bilmiyoruz, ama rakamlar arttığını gösteriyor” dedi.

Marziali ise Roma’da yaşıyor ve memleketi Fermo’daki bir hastane ile Roma’daki ambulans ve ivedi servislerde çalışıyor. Hekim olunca başkalarına yardım etmek için bir yemin ettiklerini bildiren Marziali, “Hekim olduğunuzda bir söz veriyorsunuz ve çalışırken bu sözü yerine getiriyor olmaktan kibir duyuyorsunuz, bilhassa acil durumlarda. Başkalarına yardımcı olmak için ant ediyorsunuz. Koronavirüs salgını başladığında fiilen yardımcı olmak istedim. Ne olduğu kayda değer değildi, elimden geleni yapardım. İtalya’nın kuzeyine taşınmak zorunda olsam da, ama orada koşul fiilen bir yıkım, bu kayda değer yok. Çoğu kişi oraya gitmeyi kabul etti ama ben gidemedim çünkü zaten Roma’da çalışan ekipteyim. Bizim işimiz her zaman şiddet ve daima uzun vardiyalarla çok çalışıyoruz. Ancak hemen korkumuz daha büyük çünkü virüsü ailemize getirebiliriz ve başkaları da enfekte olabilir” biçiminde konuştu.

Hem Marziali ayrıca de Giovannetti, basketbolun onlara hayatta daha pozitif denge sağladığını söylüyor.

Marziali, “Basketbolda ve tıpta yaptıklarım için ben derhal bugün olduğum kişiyim. Hayatımın bu iki yönünü tekrar tekrar dengelemeye çalışırım. Onlar benim iki tutkum ve aralarında seçim yapamam. Basketbol bana kültürlü olmayı, kendime meydan okumayı, birey olarak gelişmeyi ve bir şeye bağlanmayı öğretti. FIBA doğruca, Avrupa’yı gerçekten keşfettim, diğer ülkelerden çoğu yeni insanla tanıştım ve bunlar benim için çok kayda değer. FIBA ufkumu daha artı genişletti ve daha iyi bir insan olmama muavin oldu. Natürel oysa basketbol olmasaydı şimdi olduğum kişi olamazdım” dedi.

Giovannetti ise, “Basketbol ve genel olarak spor benim için çok büyük bir arzu. Spor aktivitesi ile iş aralarında iyi bir denge koymak çok manâlı. Temel olan hayatınızda iyi bir denge oluşturmak. Kendimce herkesin meslek dışında, ardındaki koşması gereken bir tutkusu olmalı” açıklamasını yaptı.

Marziali ve Giovannetti tutkuları olan basketbol sahalarına dönmeden önce çok daha manâlı bir mücadeleye devam edecekler. Hayat kurtarmak için savaşacaklar.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı