Basketbol

FIBA Başkanı ve Genel Sekreteri ’nden koronavirüs mesajı

FIBA Başkanı Hamane Niang ve Genel Sekreteri Andreas Zagklis’in gönderdiği yazı şu şekilde; 

Sevgili Basketbol Dostları,

Her şeyden önce ve en önemlisi, bu mesajın size ve ailelerinize, geçirdiğimiz bu en kuvvet zamanlarda, sağlıkla ve güvenle ulaşmasını umuyoruz.

213 ulusal üye federasyonumuzun adeta hepsinin koronavirüs pandemisinden etkilendiği bu doğaüstü durumlarda, basketbol topluluğunun sorumlu bir davranış örneği sergilemesi fazla önemlidir.

Genellikle olabildiğince sık şekilde basketbol oynamanızı dilesek de, bugünkü mesajımızın nedeni daha büyük bir amaca, halk sağlığını korumaya tezgâhtar olmaktır. Basketbol oynama tutkumuz, hiçbir durumda, kamu otoritelerinin talimatlarını peşine düşüp takip etmenin önemini aşmamalıdır. Bu zamana kadarki anlayışınız, sabrınız ve meslek birliğiniz için teşekkür ederiz.

Koronavirüs basketbol takviminde büyük aksamalara yol açtı. Bu aksamaların hepiniz için endişeye ve belirsizliğe neden olduğunu ve bu endişelerin devam edeceğini anlayışla karşılıyoruz. Belli olun, aldığımız her kararda oyuncular, antrenörler, yetkililer ve taraftarlar için emniyet hususları dikkate alınmaktadır.

bu nedenle 12 Mart’ta, salgının bir pandemi olduğu kesin olduğunda, FIBA, turnuvalarının çoğunlukla askıya alındığını duyuran ilk uluslararası federasyon oldu.

Bu turnuvaların birçoğu hala tamamlanacak ve bu bizim amacımız olmaya devam edecek, ama bu yalnızca koşullar izin verdiği takdirde gerçekleşecek. Oyuncularımızdan, kendi çocuklarımızı göndermeyeceğimiz hiçbir yere gitmelerini istemeyeceğiz.

Aynı zamanda, paydaşlarımızı bir belirsizlik durumunda teslim etmek istemiyoruz. Hepiniz sorularınızın cevaplanmasını adalet ediyorsunuz. böylece, iptalin ilkelerimize yerinde tek seçenek olduğu belli olduğunda, bunu en kısa zamanda konuştuk.

FIBA müsabakaları derhal ertelenmiş olsa da, bu gelecekteki FIBA müsabakalarına karşın hazırlıkların durduğu anlamına gelmiyor. Turnuvaların ev sahibi olan ülkelerin federasyonları ile aralıksız iletişim halindeyiz ve Dünya Sağlık Durumu Örgütü (WHO), millet yetkilileri ve FIBA Tıp Komisyonu rehberliğinde, durumu jurnal olarak takibe devam edeceğiz.

Önümüzdeki haftalarda, ilgili liglere ve kulüplere danıştıktan sonradan, Basketbol Şampiyonlar Ligi, Basketbol Şampiyonlar Ligi Amerika ve Basketbol Afrika Ligi ile ilgili bir karar verilecek. Aynı durum, alt bölge düzeyinde askıya alınan uluslararası turnuvalarımız için de geçerlidir.

Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları açısından, Milletlerarası Olimpiyat Komitesi (IOC) iptalin gündemde olmadığını açık açık belirtti. IOC İcra Kurulu, durdurma olasılığı konusunda ise milletlerarası federasyonlar ve öteki paydaşlarla dört hafta sürecek bir istişare aşamasının başlayacağını duyurdu. FIBA bu süreçte aktif olarak yer almaktadır. Eleme turnuvaları sadece kadın basketbolunda tamamlandığından ve minimum 6 tane Olimpiyat Eleme Turnuvası’nın (3×3 basketbol için iki ve erkek basketbol için dört) demin oynanmamış olmasından dolayı, bir takım cevapların çarçabuk verilmesine ihtiyaç duyulduğunu anlıyoruz. FIBA’nın bu konuda alacağı herhangi bir kararda; oyuncularımız, antrenörlerimiz ve yetkililerimiz için güvenli katılım koşullarının sağlanması şarttır.

Tabii ancak, bu şipşak değişen manzaradaki gelişmeleri takip edeceğiz ve sizi gelişmelerden farkında olan edeceğiz. Basketbol maçları geri gelecek ve basketbol topluluğu bu durumdan daha dinç bir şekilde çıkacak. Ama şimdilik; kendinizi, ailenizi ve toplumu güvende tutmak için elinizden gelen her şeyi yapın.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı