Futbol

Fenerbahçe’ye gelecek mi? Daum açıkladı…

Teknik direktör arayışları çerçevesinde, Fenerbahçe’nin gündemine gelen Chritoph Daum, sarı lacivertli takımın bazı sorunlarla karşı karşıya olduğunu söyledi.

 

Özgürlük Sancar – Ajansspor

Bu aşamada sessizliği seçim ettiğini belirten Daum, “Fenerbahçe bazı problemlerle karşı karşıya. Bu durumda bir anlatmak benim için doğru bir usul değil. Çünkü siz de gördünüz, ne söylediysem, hepsini bir spekülasyona çevirdiler. Içten olmayan şeyler söylediler. Oysa benim söylediklerimin ne kavrayış geldiği son derece açıktı. böylece gürültüsüz kalmaya karar verdim. Bu süreçte Fenerbahçe ile ilgili bir izah etme yapmayacağım” dedi.

 

Beşiktaş dönemi

Bursaspor ’un anlaşmaya vardığı Daum, Türkiye ’de daha önce çalıştırdığı kulüplerde büyük başarılar elde etti. Daum ’un Türkiye ’de başlangıçta 1994 yılının Ocak ayında Beşiktaş ile anlaştı. Gordon Milne ’nin ayrılmasının arkasından takımın başına geçen başarılı çalıştırıcı, Beşiktaş ’ın ligi 4. sırada bitirmesini sağladı. Keza Beşiktaş deneyimli çalıştırıcı ile benzer sezon Türkiye Kupası ve Cumhurbaşkanlığı Kupası ’nı kazandı. Daum, 1994-95 sezonunda ise Beşiktaş ’ı lig şampiyonu yapmayı başardı. Alman çalıştırıcı diğer sezon ise bekleneni veremeyince görevine son verildi. 2001-2002 sezonunun 24. haftasındaki Gaziantepspor maçıyla ikinci kez teknik direktörlük görevine getirilen Christoph Daum, 2001-2002 sezonunun son haftasındaki tekrar Gaziantepspor maçıyla siyah-beyazlı takıma veda etti. Tecrübeli teknik adam Beşiktaş ’taki 2. döneminde birincil dönem değin bereketli olamayarak, kupasız kapattı.

 

Fenerbahçe dönemi

Fenerbahçe dönemi

Daum Fenerbahçe ’de 2003-2006 ve 2009-2010 yılları aralarında aralarında da 2 dönem teknik direktör olarak görev yaptı. Daum, özellikle sarı-lacivertli ekipte 2003-2006 yılları aralarında çalıştığı ilk dönemde başarılı izler bıraktı. 2005-2006 sezonunda kaçırılan şampiyonluğun ardından Fenerbahçe ’deki görevi son bulan Alman çalıştırıcı, 2008-2009 sezonunda İspanyol teknik direktör Luis Aragones yönetiminde yaşanılan hayal kırıklığından sonradan her tarafta sarı-lacivertli takımın başına geçti. Alman çalıştırıcı Fenerbahçe ile 2 lig ve 1 Süper Kupa şampiyonluğu yaşadı. Ayrıca Alman çalıştırıcı Fenerbahçe ile 2005-2006 ve 2009-2010 ligin son haftasına lider girmesine rağmen şampiyonluğu Galatasaray ile Bursaspor ’a kaptırdı.

 

Türkiye’de maksimum üstünlük görebilen tanıdık olmayan teknik direktör 

Türkiye ’de maksimum şampiyonluk gören teknik adamlar listesinde 3 üstünlük ile Daum, Gordon Milne ve Brian Birch yer alıyor. Alman çalıştırıcı Daum, Fenerbahçe ile 2 Beşiktaşla 1 defa mutlu sona ulaşmıştı.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı