Süper Lig

Fenerbahçe evden çalışıyor: “Takım mental olarak iyi”

Fenerbahçe Futbol A Takımı Kişisel Performans Uzmanı Fatih Yıldız, Fenerbahçe Televizyonu’na bağlanarak Koronavirüs(COVID-19) nedeniyle liglere verilen arada ‘video kamera sistemi’ ile gerçekleştirilen antrenman programları hakkında açıklamalarda bulundu.

Antrenman programlarının detaylarını paylaşan Fenerbahçe Futbol A Takımı Bireysel Performans Uzmanı Fatih Yıldız, yapılan antrenmanlarla oyuncularımızın mevcut virüs karşı vücut dirençlerini de düşürmemeye çalıştıklarını açıklama etti.

Kişisel Performans Uzmanı Fatih Yıldız, sözlerine şu şekilde başladı:
“Ilk Önce geçen günkü şehitlerimize ve Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Bununla uğraş eden ilk olarak Fenerbahçe Spor Kulübü üyesi ve çalışanlarına da zor baskı diliyorum. Hepimiz için yeni bir işlem. Dolayısıyla da mevcut şartlara düzen temin etmek için yeni metotlar kullanıyoruz, bunlardan bir tanesine de online antrenman. Bizim için antrenmanın maddesel yönünden daha fazla siklet talep eden nokta, takım halinde olabilmek ve bazı şeyleri paylaşabilmek. Bunun için teknik ekiple birlikte böyle bir tasarlama yaptık. Ligler için alınan askıya alma kararının anında gerisinde bu çalışmaya başladık. hemen haftanın 4 günü çalışıyoruz. Çalışmalarımız bilhassa MACFit ve Life Fitness’ın bizlere sağladığı çağdaş ekipmanlarla devam ediyor. Natürel ancak böyle bir çalışmayı uygulayabilmek teorik anlamda basit görünse de buna yerinde bir oyuncu profili yoksa kolay değil. Birebirken antrenman yaptırabilmek çok kolay değilken, online bir platform üzerinden bunu teftiş olabilmek aslında o oyuncuların isteğine, onların özverisine tabi bir şart. Biz, şu ana dek bu konuda bir bıkkınlık yaşamadık. Çalışmalarımız gayet neşeli gidiyor.”

Video kamera sistemi ile gerçekleştirilen antrenman programlarının detaylarını da paylaşan Bireysel Performans Uzmanı Fatih Yıldız, “Liglerin ertelenme kararı çıktığı andan itibaren biz, hafta hafta 1 aylık bir planlama yaptık. Programlarımız, her hafta değişerek devam ediyor. Daha fazla sporcularımız mevcut performansını korumaya karşın çalışmalar planladık. Bunun yanında bu süreçte oyuncuların performansını attırırken veya mevcudu korumaya çalışırken bir taraftan da oyuncuların mevcut salgın karşısında ceset dirençlerini düşürmemeye uyarı ederek bir planlama yaptık. Ağırlıklı olarak haftanın iki gününde core ve merkez bölgesi dediğimiz çalışmaları denge çalışmalarıyla birlikte yapıyoruz. Öteki iki antrenmanda da baskı ve sağlamlık çalışmalarına devam ediyoruz. İçerik olarak her hafta bu çalışmaların şiddeti azalıyor veya artıyor. Bu şekilde bir yüklenme-dinlenme periyotu belirledik.” dedi.

Futbolcuların psikolojik durumları hakkında da veri veren Fatih Hoca, “Futbolcunun yeri futbol sahasıdır. En büyük aksesuarı da toptur. Hepimiz bu konuda hemfikiriz. Futbolcular için de antrenörler için de yeni bir işlem. Bambaşka bir koşul. Sahalara dönüş sürecini dürüst bir şekilde geçmeye çalışıyoruz. Sahalara en iyi şekilde kaldığımız yerden devam edebilmek adına bunu yapıyoruz. Maddi yönü var bu sürecin. Fakat ‘evde kal’ çağrısının yapıldığı, insanların evlerinde olduğu bir süreçte ekip halinde bir şeyler yapabiliyor elde etmek psikolojik açıdan önemli. Takımı mental olarak iyi gördüm. Epeyce motiveler ve hepsinin morali uygun. Çalışmalarımız da tıpkı Samandıra’daki salonumuzda olduğu gibi keyifli geçiyor. Şakalaşıyoruz, konuşuyoruz. Antrenman öncesinde ve sonrasında günümüzü paylaşıyoruz. Bu anlamda da bu birlikteliğin faydalı olduğunu düşünüyorum.” biçiminde konuştu.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı