Basketbol

Fedai Topal: Futbolcuların asgari 3 haftaya ihtiyaçları var

Türkiye A Ulusal Futbol Takımı ve A Milli Basketbol Takımı’nın eski bilirkişi fizyoterapistlerinden Fedai Topal, korona virüs sonrası yeşil sahalara dönecek olan futbolcuları bekleyen sorunları masaya yatırdı. İhlas Haber Ajansı’na özel açıklamalarda bulunan Topal, oyuncuların ciddi sorunlarla karşılaşabileceğine uyarı çekti. Sporcuların istenilen performansa dönüş sürelerinin gereğinden artı uzayacağını belirten Topal, “Uzun zaman sahalardan uzak kalan sporcuların kardiyovasküler sitemleri, adale iskeletleri ve ceset oksijenlerinde kayda değer eksiklikler olacaktır. Salgın sürecinde evlerindeki araştırmalar şüphesiz takımla yapılan idmanlara eşit gelmeyecektir. Evlerinde yapılan incelemeler futbolcuları geriye gitmemek ya da bu süreyi asgari haslar atlatmak için yapılan aktivitelerdir” dedi.

“minimum 15-20 güne ihtiyaç var”

Futbolcuların liglere dinç başlaması için asgari 3 hafta önceden çalışmalara başlaması gerektiğini dile getiren Topal, “Futbolcuların dönüşleri aslında lig başındaki sistem gibi düşünebiliriz. Uzun zaman idmansız durumdalar. Ligler başlayınca 8 hafta gibi bir zaman var önlerinde. Spor aktivitelerine dönülmesi, kasların her yerde çaba edecek ülkü gelmesi için en az 15-20 güne gereksinim var. Çünkü kardiyovasküler sistemler mücadele edecek süreye gelmemiştir. Bu süre zarfında oksijen kapasitelerini en yükseğe dışlamak lüzum” ifadelerini kullandı.

“Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak”

Futbolcuların haftada 2 maç yapmaları durumunda ciddi sakatlıkların da baş gösterebileceğini sözlerine ekleyen Topal, “Daha sık sakatlanmalar yaşanacaktır. Futbolcular en iyisini gerçekleştirmek için kendilerini zorlayacak. Spora dönüşleri de uzayacaktır. Gerçekten bakarsanız futbolcular için hiçbir şey bıraktığı yerden başlamayacak. Panikten sakatlılar da yaşanabilir. Burada manâlı olan sporcuların hepsini elastikiyet, çeviklik, oksijen ve akciğer kapasiteleri gibi tüm ayrıntılı testlere sokmaktır” biçiminde konuştu.

Güven Mert Ercan / İHA

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı