Süper Lig

Fatih Terim: Aceleci yok, temkinli olmalıyız

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim kulüp televizyonuna kayda değer açıklamalarda bulundu. Terim liglerin başlatılması konusunda, “Aceleci yok, temkinli almak zorundayız” dedi.

Sarı kırmızılı kulübün teknik direktörü Fatih Terim, takımının antrenmanı ardından kulüp televizyonuna açıklamalarda bulundu.

Corona virüse yakalanan Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi ’yi arayarak geçmiş olsun dileklerini ilettiğini dile getiren Terim, şu ifadeleri kullandı: “Şu başlıca kadar koronavirüse yakalanan ve şifa olan olmayan herkese geçmiş olsun. Bu işle ilgili o sürede, Beşiktaş maçından daha sonra bir konuşma yaptım lakin o sürede sakatı, cezalısı olmayan, son 10 maçını da kaybetmemiş bazı olarak birincil kelamı biz ettik. 2 beraberliğimiz vardı, 8 başarı vardı, ikinci yarının en başarılı takımıydık. Belirsizlik ortamlarında çıkıp konuşmak basit değildir. Söylemlerimle rahatsız etmekten de çekinmedim. Şayet o anların isyanıyla sesimi yükseltmiş olabilirim lakin sadece kendi evlatlarımın yok, futbol camiasının içindeki herkesin canından öte bir şey yoktu. Kimse kusura bakmasın fakat o anın öyle ifade edilmesi gerekiyordu benim tarafımdan. Önceliğe insan hayatını ve sağlığını koyduk. O günlerde vaka sayısı çok azdı. Rakam, şu anki gibi binlerle açıklama edilmiyordu. Hemen dile kolay 4 bin canımız gitti. Birimizin annesi, diğerinin babası, kiminin ağabeyi veya ablası. pek çabuk yayılan bir meret ama bu, kimseye acımıyor maalesef.”

“ANTRENMANLARI DURDURMASAYDIK, VAKA SAYIMIZ ARTABİLİRDİ”

Liglerin ertelendiği haftaya değinen deneyimli teknik adam, şöyle konuştu: “Liglerin ertelenmesi yönünde karar alınan haftaya bakarsak, pazar seyircisiz maç oynadık. Lig devam ediyor denildi. Çarşamba günü lig devam ediyor diye tekrar söylendi. Rize maçının hakemleri de çarşamba günü atandı. Ertesi gün, lig erteleme kararı çıktı. O hafta riske girip antrenmanları durdurmasaydık ve perşembe günü herkesi testten geçirene değin beklemeseydik, belki de bugün diğer şeyleri konuşacaktık. Bu antrenmanları yapıp deneme yaptırmasaydık olgu sayımız artabilirdi. Hatta benim için bu konuda çok geç kalınmış olma ihtimali bile konuşulabilirdi. Testimin pozitifliğine inanmayanlar oldu. Virüsün futbolun dışı kaynaklı alındığı bile söylendi. Bu ülkede zihin, manzara ayrılığı olabilir lakin insan hayatı ve sağlığı üzerinden polemik yaratılmaz, yaratılmamalıdır. Hala çok büyük bir kesin olmama var. Cümbür Cemaat uğraşıyor. TFF Sıhhat Kurulu, teklif protokolü aralarında bırakılıyoruz. Testi bir kere belirti olmadan yaptıramıyorsunuz. Özel izin alıp yaptırdınız, deneme de negatif çıktı. Adam akşam evine gidiyor, markete gidiyor. Ertesi gün testin bir anlamı kalmıyor ama. Antrenmanlar başladığından bu yana çok sayıda yapılan testi olumsuz çıkan bir takımın teknik direktörü olarak söylüyorum. Bugün de deneme yaptırdık. Testlerin sonuçlarını da daha bilmiyoruz. Bu testlerden herkesin negatif çıktığı bir ortamda konuşuyorum bunu.”

İLGİLİ HABER Mustafa Cengiz: Kulüpten yapılan açıklamalarda bizzat onayım vardır Mustafa Cengiz: Kulüpten yapılan açıklamalarda kanımca onayım vardır

“OYUNCULARIMA TÜRKİYE ’DE KALMALARINI SÖYLEDİM”

Sarı kırmızılı oyuncuların kendisinden ülkelerine dönmek için izin istediğini fakat kendisinin buna müsade vermediğini ifade eden Terim, “Dünya sıhhat sistemi, kendini kanıtlamış en iyi ülkeler arasında olduğumuzu söyledi. İlk günden pek çok inandım fakat ülkeme, yaşadım da. Oyuncularımın çoğuna çok istemelerine rağmen ülkelerine gitmesine izin vermedim. Ben bunun hiç tehlikesiz olmadığını ve en tehlikesiz ülkenin Türkiye olduğunu söyledim. Ülkemizin buna iyi şartlarda yanıt verdiğini ve gitmemelerini söyledim. Onlar da beni kırmadılar. Şu an ne değin haklı olduğumuz ortada. Bu ülkeye ve sıhhat sistemine güvenin, size ve ailenize bir şey olmasına izin vermeyiz” açıklamasını yaptı.

“BİR ANAYASAMIZIN OLMASI GEREKİYOR, GELİN DAIMA BİRLİKTE HAZIRLAYALIM”

Çok önemli tedbirler alınmadan maçların başlamaması gerektiğini savunan Fatih Terim, “Basit bir süreçten geçmiyoruz. Hiç basit bir işlem yok. Karar vermek hiç kolay değil, mesuliyet olmak hiç basit değil. Bu dek büyük bir organizasyonu idare etmek hiç kolay değil. Idareli, idari, psikolojik ve hatta sosyal hasarın bedelini de ödemek kolay değil, bunu da kabul ediyorum. Kulüplerin hesaplı batağını, yayıncı kuruluşun beklentilerini, vakit sınırlaması koyan UEFA´nın beklentilerini, kulüplere tabi endüstrilerin kaybını, en önemlisi yayıncı kuruluşun durumunu… Hepsini düşünüyorum. Lakin insan hayatının mevzubahis olduğu durumda diyorum ki ben, aceleci yok, temkinli almak zorundayız. Süper Lig ve öteki liglerden çoğu meslektaşım arıyor, ne yaparız, ne ederiz diye konuşuyoruz. Kimse oynansın veya oynanmasın diye belirlenmiş bir şey diyemiyor. Oynanmaması ola ki de en son açlık. Oysa oynayacaksak, dürüst zamanda, maksimum tedbirlerle, doğru planlanmış, ilgili devlet ve lokal makamlarla koordineli, herkesin aynı standartlarda olduğu ve kulüplerin denetlendiği bir anayasamızın olması gerekiyor. Her Zaman birlikte hazırlayalım. Öncelikle futbol camiası olması üzerine bu virüse yakalanmış herkese acele şifalar diliyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

İLGİLİ HABER Ahmet Nur Çebi`den açıklama: Bu ortamda futbol oynanamaz Ahmet Nur Çebi`den izah etme: Bu ortamda futbol oynanamaz

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı