Süper Lig

Fatih Mert: “Bu yıl ligden düşme olmamalı”

Ankaragücü Kulübü Başkanı Fatih Mert, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını önlemleri zarfında bu sezon artık liglerin devam etmesinin zorlama olduğunu belirterek, “Bu yıl ligden düşme olmamalı.” dedi. 

Fatih Mert, yaptığı açıklamada, sarı-lacivertli futbolcuların bu süreçte evlerinde kalarak kendi imkanları kapsamında antrenmanlarını sürdürdüğünü vurgulayarak, “Futbolcularımız teknik direktörünümüzün verdiği talimatlar doğrultusunda evlerinde çalışıyor. Tesislerimize de çok eksik sayıda personelimiz zoraki işler sebebiyle geliyor. Personelimizi sokağa çıkarmamak için kulübümüzde bütün önlemleri aldık.” diye konuştu.

Başkan Fatih Mert, liglerin baştan ne süre başlayacağına ilişkin de “Bu şekilde ligin nisan ayı içerisinde başlayacağına inanmıyorum, başlayamaz. Çünkü örnekler var; Fatih Terim örneği var, Fenerbahçe’de var, Hes Kablo Kayserispor’da böyle bir haber var. Yurt dışına dışarı giden teknik direktörler var. Bunların zaten iyileşme süreci, pozitif geldiklerinde de karantina süreci…Hemen zaten bunlarla ilgili bir şey yapılsa nisan sonunu bulur.” ifadelerini kullandı.

“Bu yıl bu ligin oynanma ihtimali zor görünüyor”

Az Önce Kovid-19 salgınının en üstteki noktaya ulaşmadığını, sürecin nasıl devam edeceğinin netlik kazanmadığını aktaran Fatih Mert, “Avrupa’da daha kötü salgın var. Biz alınan karara uyarlamak zorundayız. Devletimiz nasıl derse biz ona tarafından hareket etmek zorundayız. Bundan Böyle bu sene liglerin devam etmesinin baskı olacağını düşünüyorum. Yani bu sene bu ligin oynanma ihtimali şiddet görünüyor.” şeklinde gösterme belirtti.

Futbol yetkililerinin halen liglerin başlamasına karşın tarih veremediğini vurgulayan Fatih Mert, şöyle konuştu:

“Gençlik ve Spor Bakanımız da Sıhhat Bakanımız da belirlenmiş bir tarih veremiyor. UEFA Başkanı’nın açıklamaları vardı; o da muhakkak bir şey söyleyemiyor; üç senaryodan bahsediyor, uygulanmazsa bu senenin değil sayılmasını söylüyor. Şimdi Türkiye’de Avrupa ülkelerinden iklimsel şartlar daha farklı haziran ayında burada maç oynanmaya kalkıldığı vakit 30-35 derece sıcaklık olan iller var. Bunların hepsinin düşünülmesi gerekiyor. Biz kendi görüşümüzü söylüyoruz lakin bekliyoruz natürel ama. Bu işin kararı Türkiye’de Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Futbol Federasyonu, yurt açık havada UEFA ve FIFA’dan gelecek. Biz de gelecek kararı bekliyoruz.” 

“Ligler 21 takımla oynanmalı”

Süper Lig’in bu sezon ne olacağıyla ilgili Fatih Mert, “Bu işin hakkaniyet ölçüsünde yapılması gerekiyor. Bu yıl ligden düşme olmamalı, 1. Lig’den Süper Lig’e, 2. Lig’den 1. Lig’e üçer ekip çıkmalı. Ligler 21 ekip oynanmalı bir sene sonra düşen takım 4 olur ona tarafından bu denge bir şekilde sağlanır, eğer 18 oynanmak isteniyorsa fakat 20 ve 21 de oynanabilir.” dedi. 

Fatih Mert, şöyle devam etti:

“Avrupa’nın çoğu ülkesinde ligler 20 takımla oynanıyor. Premier Lig, Fransa ligi 20 takımla oynanıyor. İtalya ligi Hızlı A 20 takımla oynanıyor. La Liga 20 takımla oynanıyor. Türkiye’de de bu yapılabilir. Bu yıl 21 olup seneye bir takım düşerek 20 takıma çevrilmiş olabilir. Alttaki takımların da bu şekilde 1. ve 2. ligden gelecek takımların da hakkı yenilmemiş olur.” 

“Şampiyonluk play-off ile belirlenebilir”

Süper Lig’de şampiyonun nasıl belirleneceğine ilişkin de Fatih Mert, şunları dile getirdi:

“Üstünlük yarışında 4 ekip görünüyor. Bu 4 takım seneye ligler başlamadan bir-iki hafta önce bir play-off yapabilir, niçin olmasın. Deniyor ki TFF’nin kuralları içerisinde değil. Yani şu yaşadığımız ortamla ilgili de dünyanın hiç bir uygun böyle yazılı bir kaide değil. Acilen biz iş yerlerimize gidemiyoruz, meslek yerlerimizi açamıyoruz evden dışarı çıkamıyoruz. Ben Ankara’da 75 yaşında babam ve annemin yanında gidemiyorum. Aramızda iki kilometre mesafe var. Evlerine gidip göremiyorum, çünkü taşıyıcı olabiliriz diye. Yani dünyada bugüne kadar tanıdık 200 senedir yaşanmamış bir durum yaşanıyor, olur ya daha kötüsü yaşanıyor. Hemen ‘TFF kurallarında değil’ diye olmaz diye bir şey değil. Burada hakkaniyet ölçüsünde ligden düşme kaldırılabilir. Bu yıl için alttan gelecek takımlar bir üstteki lige çıkarılabilir.” 

Fatih Mert, ligin devam etmesi halinde yazın maçların oynanmasının çok baskı olacağını, ağustos ayında önümüzdeki sezonun futbol takvimi öncesinde kısa bir play-off müsabakasının yapılmasının daha doğru olduğunu kaydetti. 

Başkan Fatih Mert, koronavirüs mücadelesi esnasında insanların futbolcu transferi düşünecek durumda olmadığını, yeni transfer koşullarının da hayatın olağan seyrine dönmesinden sonradan belirleneceğini söyledi.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı